W Grecji planuje się odbudowę Kolosa Rodyjskiego
Pomniki

Rodos to niezwykle malownicza Grecja wyspa, położona na Morzu Egejskim, około 20 km od wybrzeży Turcji. To właśnie tutaj w starożytności znajdował się Kolos Rodyjski, który uznany został za jeden z siedmiu cudów ówczesnego świata. Posąg wybudowany został w latach 294-282 p.n.e. według projektu znanego greckiego rzeźbiarza Charesa z Lindos i przedstawiał greckiego boga słońca Heliosa. Wykonano go z brązu i ustawiono u wejścia do portu Rodos dla upamiętnienia niepowodzenia Demetriusza Poliorketesa, który w latach 305-304 p.n.e. oblegał miasto. Rzeźba wykonana była z brązu i miała około 36 metrów. Była zatem widoczna z wielu okolicznych wysp. Kolos stał przez 56 lat i był imponującym symbolem bogactwa i dominacji Grecji. Ostatecznie runął podczas trzęsienia ziemi jakie nawiedziło wyspę w III wieku p.n.e. Na przestrzeni kolejnych wieków wiele razy planowano odbudować posąg jednak zawsze realizacje kończyły się na fazie projektowej.

Kolos Rodyjski - Głowa

Na pomysł wskrzeszenia jednego z siedmiu cudów starożytnego świata wpadł architekt z Rodos, Ari. A. Palla, zaraz po wybuchu kryzysu finansowego w Grecji. Nowy posąg ma być blisko trzy razy większy i mierzyć 150 metrów. Wewnątrz ogromnej statuy ma znajdować się muzeum, a na jej szczycie restauracja i latarnia morska. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii nowy kolos ma być bardziej stabilny od swojego pierwowzoru. Architekci planują też pokryć go panelami solarnymi, aby całkowicie był zasilany energią słoneczną - jak przystało na Heliosa, czyli boga Słońca. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 270 milionów dolarów.

Kolos Rodyjski - Taras widokowy

Ciekawostki

  • Nowożytnymi nawiązaniami do Kolosa Rodyjskiego są między innymi nowojorska Statua Wolności oraz Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w Brazylii;
  • W słynnym serialu Gra o tron, na wyspie Bravos znajduje się posąg u wejścia do portu bardzo podobny do koncepcji Kolosa Rodyjskiego.