Jezioro Chiemsee
Jeziora

Chiemsee to malownicze polodowcowe jezioro w południowo-wschodnich Niemczech (Bawaria), położone na Wyżynie Bawarskiej na wysokości 518 metrów n.p.m. u północnego podnóża Alp Salzburskich. Jego powierzchnia wynosi 79,9 km2, maksymalna głębokość to przeszło 73 metry, a długość linii brzegowej liczy sobie 64 km (83 km z wyspami). Jezioro powstało w czasie ostatniej epoki lodowcowej jaka miała miejsce około 10 lub 15 tysięcy lat temu i pierwotnie miało blisko cztery razy większą powierzchnię. Do Chiemsee wpływają rzeki Tiroler Achen i Prien, natomiast wypływa z niego jedynie rzeka Alz. Z uwagi na swoje rozmiary Chiemsee określane jest często "Bawarskim Morzem". Wzdłuż południowego brzegu jeziora przebiega autostrada 8.

Jezioro Chiemsee

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe z których najbardziej znane to Prien am Chiemsee, Seeon-Seebruck i Gstadt am Chiemsee. Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna i sportowa każdego lata przyciąga tysiące wczasowiczów i urlopowiczów z całych Niemiec i pobliskiej Austrii. Ponadto na jeziorze znajdują się także cztery wyspy. Największa z nich - Herrenchiemsee (lub Herreninsel - Wyspa Mężczyzn) ma powierzchnię 2,38 km i znana jest ze znajdujących się na niej zabytków. Są to ufundowany w 756 roku klasztor zwany starym pałacem, oraz wybudowanego w latach 1878-1886 z polecenia ekscentrycznego króla Ludwika II na podobieństwo Wersalu nowego pałacu Herrenchiemsee. Druga co do wielkości wyspa - Frauenchiemsee (lub Fraueninsel - Wyspa Kobiet) ma powierzchnię 0,12 km2 i słynie z założonego w drugiej połowie VIII wieku klasztoru benedyktynek, zwanego Frauenwörth. Pozostałe dwie wyspy - Krautinsel i Schalch są niezamieszkałe. Za poruszanie się pomiędzy wyspami odpowiedzialna jest firma Chiemsee-Schifffahrt. Działa ona od przeszło 17 lat i obecnie posiada kilkanaście jednostek pływających z których najbardziej znaną jest korzystający z koła łopatkowego parowiec Ludwig Fessler z 1926 roku. Statki kursują przez cały rok i odpływają z przystani w mieście Prien am Chiemsee.

Jezioro Chiemsee - mapa

Kociołek z Chiemsee

W 2001 roku z dna jeziora wyłowiony został przez nurka amatora wykonany z 18-karatowego złota kociołek o wadze około 10,5 kg. Znalezisko wykonane zostało w tym samym stylu co zabytki celtyckie liczące przeszło 2 tysiące lat. Dokładna ekspertyza wykazała jednak, że wykonano go w XX wieku w okresie III Rzeszy. Twórca kociołka wzorował się przypuszczalnie na znalezionym w 1891 roku w Gundestrup w Danii srebrnym kociołku celtyckim.