Halloween
Święta i tradycje

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, który obchodzony w wielu krajach 31 października (przed dniem Wszystkich Świętych). Najhuczniej święto kultywowane jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zwyczaj ten charakteryzuje się dość groteskowym podejściem do spraw życia i śmierci, a amerykanie często nadają mu nawet wydźwięk ironiczny.

Historia

Geneza Halloween nie jest dokładnie znana. Przypuszczą się, że zwyczaj ten wywodzi się z rzymskiego święta Pomona na cześć bóstwa owoców i nasion lub celtyckiego obrządku Samhain. Niegdyś było to najważniejsze irlandzkie święto, związane z zakończeniem roku i zstępowaniem na ziemię duchów w celu poszukiwania żywych, do zamieszkania w ich ciałach. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. To właśnie Irlandzcy imigranci w latach 40 XIX wieku sprowadzili tradycję Halloween do Ameryki Północnej. Do zachodniej Europy święto trafiło dopiero w drugiej połowie XX wieku. W Polsce zaś, zwyczaj ten pojawił się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. W związku z pogańską genezą Halloween, zwyczaj ten spotyka się z ostrą krytyką kościoła. W Polsce zaś, od tego święta odcinają się wszystkie słowiańskie związki wyznaniowe.

Symbole i zabawy

Głównym symbolem Halloween jest stanowiąca rodzaj lampionu wydrążona i podświetlona od środka dynia. Niegdyś światełka te symbolizowały dusze zmarłych irlandzkich chłopów. Dawniej lampy robiono z rzepy, dynie zaś przyjęły się dopiero wraz z przybyciem kolonizatorów do Ameryki Północnej. Innym zwyczajem jest wyławianie z naczynia wypełnionego wodą pływających jabłek. Robi się to za pomocą ust. Jabłko nieuszkodzone mają oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. W czasie święta poprzebierana młodzież bawi się na tzw. "scary farm" - udekorowanych miejscach bądź klubach przypominających swym wystrojem sceny z filmów grozy (Nosferatu, Drakula czy Frankenstein). Dzieci zaś chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i proponują okolicznym mieszkańcom zabawę w "cukierek albo psikus" (Trick-or-treating). Ten kto nie da cukierka otrzymuje psikusa. Należy pamiętać, że dzieci odwiedzają tylko udekorowane domy.

Halloween - symbole

Ciekawostki

  • W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute;
  • Kolorami Halloween są czarny i pomarańczowy;
  • Nazwa Halloween pochodzi prawdopodobnie od zwrotu "All Hallows' Eve" - Wigilia Wszystkich Świętych;
  • Największa dynia świata ważyła prawie 850 kilogramów;
  • Samhainofobia to przypadłość która objawia się panicznym strachem przed Halloween;
  • Jedna z legend głosi, że jeśli zobaczymy w Halloween pająka, to jest nim czuwający nad nami duch bliskiej osoby;
  • Dynie zazwyczaj są koloru pomarańczowego, ale mogą być też zielone, białe, czerwone i szare;
  • Gdy zbliża się Halloween, wiele schronisk dla zwierząt nie zezwala na adopcję czarnych kotów. Bierze się to z obawy, że mogą być one torturowane lub ktoś wykorzysta je do przeprowadzania rytuałów.