Na terenie Węgier tryska w sumie około 135 różnego rodzaju podziemnych źródeł termalnych i leczniczych. Większość z nich odnaleziona została w wyniku głębokich odwiertów w poszukiwaniu ropy naftowej jakie były prowadzone na terenie kraju głównie w pierwszej połowie XX wieku. Niestety nie udało się odnaleźć większych pokładów ropy, ale dzięki temu odkryto wiele geotermalnych podziemnych źródeł, które dziś stanowią jeden z głównych filarów turystyki leczniczej na Węgrzech. Gorące kąpiele w większości uzdrowisk wpływają korzystnie na wiele różnego rodzaju dolegliwości (każda z placówek specjalizuje się w wybranych chorobach). Leczy się głównie schorzenia reumatyczne, ginekologiczne i skórne. W celu poprawienia swojej kondycji i urody z basenów termalnych chętnie korzystają także osoby zdrowe.
Na Węgrzech spotkać można trzy główne typy kąpielisk: termy, gorące baseny na wolnym powietrzu oraz coraz bardziej popularne w całym kraju Aquaparki.
Termy
Termy (łaźnie termalne) zwane przez Węgrów fürdő lub gyógyfürdő wykorzystywane są głównie do relaksacyjnych i odprężających kąpieli. Spotkać je można w specjalnych, zazwyczaj zabytkowych budynkach, wewnątrz których na kuracjuszy czeka zawsze kilka niewielkich basenów wypełnionych wodą o różnej temperaturze. Ponadto dla gości przygotowuje się także często łaźnie suche (száraz fürdő) i parowe (gőzfürdő).
Gorące baseny na wolnym powietrzu
Gorące baseny na wolnym powietrzu, zwane zazwyczaj przez Węgrów strand lub termálfürdő, spotkać można na Węgrzech przeważnie w rozległych malowniczych parkach. W tego typu ośrodkach zawsze znajduje się wiele różnych basenów. Najpopularniejsze z nich to m in. głębokie chłodne baseny pływackie (22-26°C), płytkie ciepłe baseny towarzyskie (28-32°C) oraz napełnione stężoną gorącą wodą leczniczą (32-39°C) baseny termalne. Z tych ostatnich korzystają najczęściej osoby starsze i reumatycy.