Węgierskie kąpieliska termalne
Regionalne atrakcje

Na terenie Węgier tryska w sumie około 135 różnego rodzaju podziemnych źródeł termalnych i leczniczych. Większość z nich odnaleziona została w wyniku głębokich odwiertów w poszukiwaniu ropy naftowej jakie były prowadzone na terenie kraju głównie w pierwszej połowie XX wieku. Niestety nie udało się odnaleźć większych pokładów ropy, ale dzięki temu odkryto wiele geotermalnych podziemnych źródeł, które dziś stanowią jeden z głównych filarów turystyki leczniczej na Węgrzech. Gorące kąpiele w większości uzdrowisk wpływają korzystnie na wiele różnego rodzaju dolegliwości (każda z placówek specjalizuje się w wybranych chorobach). Leczy się głównie schorzenia reumatyczne, ginekologiczne i skórne. W celu poprawienia swojej kondycji i urody z basenów termalnych chętnie korzystają także osoby zdrowe.

Na Węgrzech spotkać można trzy główne typy kąpielisk: termy, gorące baseny na wolnym powietrzu oraz coraz bardziej popularne w całym kraju Aquaparki.

Węgierskie kąpieliska termalne

Termy

Termy (łaźnie termalne) zwane przez Węgrów fürdő lub gyógyfürdő wykorzystywane są głównie do relaksacyjnych i odprężających kąpieli. Spotkać je można w specjalnych, zazwyczaj zabytkowych budynkach, wewnątrz których na kuracjuszy czeka zawsze kilka niewielkich basenów wypełnionych wodą o różnej temperaturze. Ponadto dla gości przygotowuje się także często łaźnie suche (száraz fürdő) i parowe (gőzfürdő).

Węgierskie kąpieliska termalne - Heviz

Gorące baseny na wolnym powietrzu

Gorące baseny na wolnym powietrzu, zwane zazwyczaj przez Węgrów strand lub termálfürdő, spotkać można na Węgrzech przeważnie w rozległych malowniczych parkach. W tego typu ośrodkach zawsze znajduje się wiele różnych basenów. Najpopularniejsze z nich to m in. głębokie chłodne baseny pływackie (22-26°C), płytkie ciepłe baseny towarzyskie (28-32°C) oraz napełnione stężoną gorącą wodą leczniczą (32-39°C) baseny termalne. Z tych ostatnich korzystają najczęściej osoby starsze i reumatycy.

Aquaparki

Aquaparki to nowoczesne, najczęściej czynne przez cały rok wodne parki rozrywki. Powstają przeważnie przy już istniejących termalnych kąpieliskach. ich nieodłącznym elementem są różnego rodzaju zjeżdżalnie wodne, gejzery, bicze wodne czy inne atrakcje. Oprócz części rekreacyjnej w ośrodkach tych spotkać można także sauny, gabinety masażu czy aromaterapii.