Senja
Wyspy

Senja to niezwykle malownicza wyspa w północnej Norwegii, położona za kołem podbiegunowym między Narvikiem a Tromsø. Jest to druga co do wielkości (po Hinnøya) wyspa Norwegii, której powierzchnia liczy sobie przeszło 1586 km2. Największym miastem Senji jest położone we wschodniej części wyspy miasteczko Silsand, które zamieszkuje przeszło 1580 mieszkańców. Zachodni brzeg wyspy swoim kształtem przypomina dłoń, której długie palce wcinają się w wody Morza Północnego. Na Senję dostać się można z kontynentu mostem w Finnsnes, albo promem przypływającym z Tromsø lub od południa z archipelagu Vesteråle. Niegdyś Senja zamieszkana była przez Saamów, którzy trudnili się głównie hodowlą reniferów. Obecnie mieszkańcy wyspy trudnią się głównie rybołówstwem. Wody, które otaczają Senję, należą do najbogatszych w ryby obszarów na świecie.

Senja

Senja bardzo często określana jest mianem "Norwegii w miniaturze". Spotkać można tu niemal wszytko co w Norwegii najpiękniejsze: dziką i zróżnicowaną przyrodę, strome fiordy, postrzępione skały oraz przykryte mgłą majestatyczne szczyty nadający miejscowemu krajobrazowi groźny charakter. To wszystko czyni z wyspy jeden z najpiękniejszych obszarów Finnmarku. Z racji położenia, latem na Senji można występuje zjawisko białych nocy, a w miesiącach zimowych podziwiać można na niebie zorzę polarną. Największym szczytem wyspy jest mierząca 984 metry n.p.m. góra Breidtinden.

Senja

Przemierzając Senję na przemian mija się głębokie, osłonięte górami zatoki, oraz wcinające się wgłąb morza skaliste cyple. Jeden z nich z uwagi na swój charakterystyczny kształt nazwany został "Kłami Diabła". Obowiązkowym przystankiem na trasie podróży jest Park Senjatrollet w którym znajduje się największy na świecie posąg trolla (Senjatrollet). Ma on przeszło 17 metrów wysokości i waży 125 ton. W parku znajduje się również Signaturtråkket, czyli promenada z podpisami sławnych osób, które odwiedziły to miejsce. Zwiedzając wyspę warto wybrać się także na górę Segla (639 metrów n.p.m.) z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Na północy Senji znajduje się niewielka aczkolwiek niezwykle malownicza wysepka Husøya, którą zamieszkuje około 250 osób. Większość z nich wywodzi się od hiszpańskich żeglarzy. Wysepka połączona jest z Senją 300 metrowym tunelem.

Senja - Mapa

Wycieczka na Senję stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich miłośników norweskiej natury, którzy chcą zobaczyć to co najpiękniejsze w Norwegii i uniknąć przepełnionych turystami miejsc jak np. Lofoty.