10 miejsc w Krakowie, które koniecznie trzeba zobaczyć
Polecane

Kraków - jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce, zarówno przez polskich, jak i zagranicznych turystów. Kraków pełen jest zabytków i atrakcji, które każdego roku przyciągają miliony gości z całego świata. Poznaj 10 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Krakowie!

1. Rynek Główny

Jeden z największych i bez wątpienia najpiękniejszych rynków w Europie. Majestatyczne kamienice, niepowtarzalne i pełne renesansowego uroku sukiennice, kościół Mariacki, wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza - to najważniejsze obiekty znajdujące się na Rynku Głównym w Krakowie. Niezwykła jest jednak nie tylko jego architektura, ale również gwarna atmosfera, szczególnie w sezonie letnim, kiedy plac tętni życiem praktycznie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W pobliżu dostępnych jest wiele hoteli, które można zarezerwować i tym samym zamieszkać w samym sercu Krakowa.

2. Wawel

Zamek na Wawelu to jedna najznamienitszych budowli na polskiej ziemi. Królewska rezydencja jest od lat chlubą i symbolem Krakowa, m.in. za sprawą niezwykłych, renesansowych rozwiązań architektonicznych, które zachwycają zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

10 miejsc w Krakowie, które koniecznie trzeba zobaczyć

3. Planty

Krakowski park Planty otacza Stare Miasto, dając latem chwilę wytchnienia przed tłumem turystów i promieniami słonecznymi. To doskonałe miejsce na krótsze i dłuższe spacery, pogawędki w luźniejszej atmosferze i podziwianie murów miejskich.

4. Kazimierz

Dawna dzielnica żydowska w Krakowie pozwala na przeniesienie się w czasie do okresu, kiedy w stolicy Małopolski 25% stanowiła ludność żydowska, przy czym większość mieszkała właśnie w obrębie Kazimierza. W tym miejscu na każdym kroku napotkasz na ślady dawnego świata, który zmienił się wraz z wybuchem II wojny światowej.

5. Krakowskie kopce

Krakowskie kopce to kolejny symbol tego miasta. Łącznie jest ich 5 i każdy z nich wpisuje się w historię oraz tożsamość królewskiego grodu. Kopce wzniesiono ku czci legendarnych i wielkich Polaków - Krakusa, Wandy, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II.

6. Barbakan

Barbakan to przykład fortyfikacyjnej architektury Krakowa okalającej Stare Miasto. Znajduje się on niedaleko równie imponującej Bramy Floriańskiej, zapraszając turystów do zwiedzenia wnętrza tej oryginalnej budowli. A jest na co popatrzeć, dlatego będąc w Krakowie, warto spędzić dłuższą chwilę w Barbakanie.

7. Dawny obóz koncentracyjny w Płaszowie

Na miejscu dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie powstało miejsce pamięci, które wywołuje zadumę i każe chwilę się zastanowić nad historią Polski, Krakowa i całej Europy. W czasie II wojny światowej w obozie tym znalazły się ogromne ilości ludzi, głównie Żydów, z których wielu zostało zgładzonych w tym lub innym miejscu wyznaczonym przez Niemców.

8. Podgórze

W odróżnieniu od Starego Miasta i Kazimierza, Podgórze jest znacznie mniej popularne wśród turystów, a wcale nie mniej ciekawe pod względem architektonicznym i kulturowym. Piękny kościół św. Józefa, zachwycający budynek magistratu, najstarszy cmentarz w Krakowie, niepowtarzalny fort 31 św. Benedykta - Podgórze ma naprawdę wiele do zaoferowania.

9. Krakowskie muzea

Kraków to obok Warszawy muzealne zagłębie Polski. Niezależnie od tego, czy interesują Cię zbiory dotyczące sztuki, historii, nauki, religii, etnografii, techniki, czy literatury, w stolicy Małopolski znajdziesz muzea, które odpowiadają Twoim wymaganiom.

10. Klasztor Kamedułów

Znajdujący się na krakowskich Bielanach i leżący na wzniesieniu klasztor Kamedułów gwarantuje jedyne w swoim rodzaju doznania estetyczne i duchowe. Niezwykła architektura pozwala nacieszyć oczy, a atmosfera miejsca, w którym na co dzień w odosobnieniu żyją mnisi, umożliwia wewnętrzne wyciszenie i sprzyja zadumie.

10 miejsc w Krakowie, które koniecznie trzeba zobaczyć

Na naszej liście znalazło się zaledwie 10 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Krakowie. Jednak miejsc takich jest znacznie więcej, ponieważ Kraków jest niezwykłym miejscem, łączącym w sobie historię z teraźniejszością. Pozostaje więc zarezerwować hotel (których w Krakowie jest mnóstwo) lub inne miejsce noclegowe i wybrać się do pięknego Krakowa, który ponad 400 lat temu był stolicą Polski. Osoby, które choć raz poczują niepowtarzalną atmosferę tego miasta, z pewnością będą wracały do Krakowa gdy tylko będzie to możliwe.