Fuerteventura

Autor: Jarko · Dodano: 2018-05-17 · Hiszpania   Kraj: Hiszpania
Kategoria: Wyspy
Fuerteventura
Fuerteventura to hiszpańska wyspa, położona na Oceanie Atlantyckim we wschodniej części archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest to druga co do wielkości (po Teneryfie) wyspa archipelagu, która z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Fuerteventura jest stosunkowo słabo zaludniona, ma najdłuższą linię brzegową oraz naturalne, szerokie plaże, których w sumie jest ich ponad 150 km. Najbardziej znaną z nich jest pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia, na której każdego roku organizowane są międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu. Ponadto spotkać można tu wiele płytkich i spokojnych zatoczek idealnych do kąpieli z małymi dziećmi. Za najciekawszą i jednocześnie najbardziej dziką plażą Fuerteventury uchodzi szeroka Cofete Playa z miękkim, żółtym piaskiem. Położona jest w północnej części półwyspu Jandía, na południu Fuerteventury. Spacerując na południowym krańcu plaży, natrafimy na spektakularną skałę Roque del Moro, lubianą zwłaszcza przez wędkarzy.

Fuerteventura

Wyspa jest stosunkowo płaska i panuje na niej pustynny krajobraz. Najwyższym szczytem jest mierząca 812 metrów n.p.m. góra Pico de la Zarza. Fuerteventura to także idealne miejsce na piesze wędrówki. Na wyspie znajduje się rozległa sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Najsłynniejszy z nich, Gran Recorrido (GR), liczy sobie 153 km i biegnie z Corralejo na północy aż na Punta de Jandía - najdalej wysunięty cypl na południu wyspy. Stolicą i największym miastem Fuerteventury jest Puerto del Rosario. Jednak dużo bardziej interesującym miejscem jest dawna stolica, Betancuria, gdzie zachowało się wiele zabytkowych budowli. na północno-wschodnim wybrzeży wyspy warto odwiedzić miasteczko Corralejo. Jest to popularny kurort z dobrze rozwiniętym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. W jego rejonie znajduje się prawdziwy cud natury, którym jest obszar chroniony Parku Przyrodniczego Wydm Corralejo (Parque Natural de las Dunas de Corralejo). Pasma białych wydm kontrastują tu z okolicznymi stożkami wygasłych wulkanów.

Fuerteventura - Mapa

Ciekawostki
- Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich, powstała około 21 milionów lat temu
- Nazwa wyspy pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego i oznacza "mocną przygodę" (fr. forte aventure). Inne tłumaczenie wskazuje na pochodzące z języka hiszpańskiego określenie odnoszące się do silnych wiatrów wiejących na wyspie (hiszp. fuerte - mocny, viento - wiatr).
Reklama
Polub nas