Fuerteventura
Wyspy

Fuerteventura to hiszpańska wyspa na Oceanie Atlantyckim, wchodząca w skład część większego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki (około 100 km) i wraz z całym archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Jest to druga co do wielkości (po Teneryfie) wyspa archipelagu, która z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. W momencie przybycia na Fuerteventurę pierwszych Europejczyków wyspa zamieszkiwana była przez pochodzące z Afryki plemię Majos. W późniejszym czasie wyspa podzielona została na dwa rywalizujące ze sobą królestwa Guanczów: Maxorata (z królem Guize) i Gandía (z królem Ayoze), które oddzielone były od siebie kamiennym murem. Jego pozostałości obejrzeć można dziś w rejonie miasteczka La Pared. Mimo, ze portugalscy i hiszpańscy kupcy oraz handlarze niewolników odwiedzali Fuerteventurę już od czasów starożytnych to podbita i zajęta została (wraz z całym archipelagiem) dopiero w 1404 roku przez działającego na rzecz króla Kastylii francuskiego żeglarza Jeana de Béthencourta (1362-1425). Jeszcze w tym samym roku założył on na wyspie dwa forty: Rico Roque i Valtarajal a w późniejszym czasie polecił wybudować nowe miasto, nazwane od jego nazwiska Betancuria. Ośrodek ten aż do 1835 roku pozostawał stolicą wyspy, kiedy to przeniesiono ją do Puerto del Rosario.

Fuerteventura

Fuerteventura jest stosunkowo słabo zaludniona, ma najdłuższą linię brzegową oraz naturalne i szerokie plaże, których w sumie jest tu przeszło 150 km. Najbardziej znaną jest niezwykle malownicza, pokryta białym piaskiem Playa de Sotavento de Jandia. Każdego roku organizowane są tu międzynarodowe zawody zaliczane do pucharu świata w windsurfingu. Na wyspie znajduje się też wiele płytkich i spokojnych zatoczek idealnych do wypoczynku i kąpieli z małymi dziećmi. Za najciekawszą i jednocześnie najbardziej dziką plażą Fuerteventury uchodzi szeroka Cofete Playa z miękkim, żółtym piaskiem. Położona jest w północnej części półwyspu Jandía, na południu Fuerteventury. Spacerując na południowym krańcu plaży, natrafimy na spektakularną skałę Roque del Moro, którą upodobali sobie wędkarze. Wyspa jest w przeważającej części płaska i panuje na niej pustynny krajobraz. Najwyższym szczytem jest mierząca 812 metrów n.p.m. góra Pico de la Zarza. Fuerteventura to także idealne miejsce na piesze wędrówki. Na wyspie znajduje się rozległa sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Najsłynniejszy z nich, Gran Recorrido (GR), liczy sobie 153 km i biegnie z Corralejo na północy aż na Punta de Jandía (najdalej wysunięty cypel na południu wyspy). Stolicą i największym miastem Fuerteventury jest Puerto del Rosario. Jednak dużo bardziej interesującym miejscem jest dawna stolica, Betancuria, gdzie zachowało się wiele zabytkowych budowli. na północno-wschodnim wybrzeży wyspy warto odwiedzić miasteczko Corralejo. Jest to popularny kurort z dobrze rozwiniętym zapleczem hotelowym i gastronomicznym. W jego rejonie znajduje się prawdziwy cud natury, którym jest obszar chroniony Parku Przyrodniczego Wydm Corralejo (Parque Natural de las Dunas de Corralejo). Pasma białych wydm kontrastują tu z okolicznymi stożkami wygasłych wulkanów.

Fuerteventura - Mapa

Ciekawostki

  • Fuerteventura jest najstarszą wyspą wchodzącą w skład Wysp Kanaryjskich, powstała około 21 milionów lat temu;
  • Nazwa wyspy pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego i oznacza "mocną przygodę" (fr. forte aventure). Inne tłumaczenie wskazuje na pochodzące z języka hiszpańskiego określenie odnoszące się do silnych wiatrów wiejących na wyspie (hiszp. fuerte - mocny, viento - wiatr).