Teneryfa

Autor: Jarko · Dodano: 2018-04-28 · Hiszpania   Kraj: Hiszpania
Kategoria: Wyspy
Teneryfa
Teneryfa (Tenerife) to największa i najludniejsza wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, które w całości należą do Hiszpanii. Uznawana jest za jeden z głównych ośrodków turystycznych świata. Na turystów czeka tu niezliczona ilość hoteli, centrów handlowych, pól golfowych, restauracji, parków wodnych oraz oczywiście piękne piaszczyste plaże. Teneryfa położona jest zaledwie 100 km od wybrzeży Afryki. Dzięki temu oraz ciepłym prądom oceanicznym przez cały rok panuje na niej łagodny klimat. Niektórzy mówią, że jest to wyspa wiecznej wiosny. Na Teneryfie można się opalać i pływać przez cały rok. Nawet między listopadem a marcem często temperatura powietrza sięga 25 °C. Najpopularniejsze miejscowości na wyspie to Playa de las Américas i Los Cristianos. Miasteczka leżą blisko siebie i właściwie trudno się zorientować gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga. Są rajem nocnego życia i uwielbianych przez turystów plaż. Turyści przyzwyczajeni do pięknego, żółtego piasku, mogą na Teneryfie poczuć się lekko rozczarowani. Miejscowe plaże są w przeważającej większości pokryte szarym wulkanicznym piaskiem. Te najpiękniejsze zostały tu wybudowane około 30 lat temu, a piasek przywieziono z Sahary.

Pico de Teide

Teneryfa bardzo często jest nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na kilka typów krajobrazu oraz występujących tu kilka stref klimatycznych. Wyspa dzieli się na zagospodarowane wybrzeże południowe z suchszym klimatem i złocistymi plażami oraz bardziej wilgotne i wietrzne wybrzeże północne, gdzie plaże z czarnym piaskiem u podnóża stromych klifów przypominają o wulkanicznym pochodzeniu wyspy. Teneryfa szczyci się także największym szczytem w całej Hiszpanii jakim jest stale pokryta śniegiem wznosząca się na wysokość 3718 metrów n.p.m. góra Pico de Teide. Jest to typowy stratowulkan, który otaczają liczne bazaltowe, pumeksowe i obsydianowe formacje skalne. Jego nazwa pochodzi z języka Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich i oznacza Piekielna Górę, w której niegdyś żył demon Guayota. Wulkan wraz z otoczeniem, łącznie z całą kalderą Las Canadas objęty został Parkiem Narodowym Teide. Na szczyt dostać się można kolejką linową, która zaczyna się na wysokości 2356 metrów, a kończy na wysokości 3555 metrów. Atrakcją zachodniego wybrzeża jest potężny klif Los Gigantes, wznoszący się nad Atlantykiem na wysokość 800 metrów. Największe wrażenie robi gdy ogląda się go od strony oceanu.

Teneryfa

Stolicą oraz największym miastem wyspy jest położona w południowo-wschodniej części Teneryfy miejscowość Santa Cruz de Tenerife. Jest to typowe kolonialne miasto z kilkoma ciekawymi zabytkami, a także interesującym Muzeum Wojskowym (Museu Militar) w którym na uwagę zasługuje słynna armata, z powodu której admirał floty brytyjskiej Horatio Nelson w 1797 roku stracił rękę. W Santa Cruz de Tenerife odbywa się drugi co do wielkości karnawał na świecie. Trwa kilka tygodni i rozpoczyna się od wyboru królowej karnawału. Za najpiękniejsze miasto Teneryfy uchodzi położone w północnej części wyspy San Cristóbal de La Laguna. Jego wygląd praktycznie nie zmienił się od XVI stulecia. Do czasów obecnych zachowało się tu wiele starych rezydencji z eleganckimi fasadami i wewnętrznymi dziedzińcami (patios), a także liczne kościoły oraz dwa klasztory. Z uwagi na niezwykłą wartość historyczną w 1999 roku stare miasto w La Laguna zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawą miejscowością wydaje się także Puerto de la Cruz, które powstało na czarnych bazaltowych skałach. Jego największą atrakcją jest ogród zoologiczno-botaniczny Loro Park. Do największych atrakcji parku należą pokazy delfinów, orek, papug i lwów morskich. Kierując się na zachód od Puerto de la Cruz dotrzeć można do miasta Icod de los Vinos, słynnego niegdyś z wina malvasía, którego produkcję przywrócono po wiekach zapomnienia.

Teneryfa - Mapa

Ciekawostki
- Administracyjnie Teneryfa obejmuje również około 200 mniejszych wysp będącymi nieużytkami.
- Jedna z legend głosi, że Teneryfa jest pozostałością zaginionej Atlantydy.
Teneryfa - Zabytki i atrakcje
Miasta [2]
Góry [1]
Parki rozrywki [1]
Ciekawe miejsca [1]
Reklama
Polub nas