ICEHOTEL w Laponii
Ciekawe miejsca

Hotel cały z lodu i śniegu po raz 28 już zbudowany został koło Kiruny, na północy Szwecji.

Do małej wioski pod Kiruną, Jukkäsjarvi, przyjeżdżają na początku zimy artyści z całego świata. Co roku ta sama ciężka praca, ale pełna kreatywności, zaczyna się na nowo. 6 tygodni trwa postawienie hotelu z lodu. To pierwszy i największy tego typu hotel na świecie. Do jego budowy wykorzystuje się 30 000 m3 ubitego śniegu i 1 000 ton lodu. Tym samym, ilość śniegu przypadająca na jeden pokój to… wystarczająco dużo materiału aby ulepić 700 milionów śnieżek.

ICEHOTEL w Laponii

Jak przetrwać tam noc?

Przed noclegiem każdy z gości przechodzi specjalny "kurs survivalu" gdzie dowiaduje się jak ubrać i zachowywać w ciągu nocy. Bagaże przechowywane są w ogrzewanym budynku, do pokoju gość udaje się w czapce, ciepłej bieliźnie i ze specjalnym śpiworem zapewnianym przez hotel. Temperatura nie spada poniżej -7 stopni. Rano gość witany jest gorącym napojem żurawinowym i rozgrzewa się w saunie.

ICEHOTEL w Laponii

Jak wyglądają tam dodatkowe atrakcje?

Od rana do godziny 18.00 przyjeżdżają turyści w celu zwiedzenia pokojów hotelowych. Po 18.00 zaczyna się doba hotelowa i obiekt jest dostępny tylko dla gości. Będąc tam, możesz wziąć udział w licznych aktywnościach, nawet jeśli nie zostajesz na noc. Psie zaprzęgi, rzeźbienie w lodzie, kąpiel w przerębli, joga, wyścigi na skuterach śnieżnych, wyprawy na nartach biegowych, podziwianie zorzy polarnej, "dożynki" lodowe. I co roku, ponad 100 par mówi tam sobie sakramentalne "Tak". To dopiero ślub w pięknej scenerii.

ICEHOTEL w Laponii

Ile kosztuje zwiedzanie i nocleg?

Samo zwiedzanie hotelu za dnia to koszt około 150 zł za osobę. Możesz dołączyć do szwedzkiej lub angielskiej grupy i iść z przewodnikiem, a potem zostać przez kolejne godziny i robić zdjęcia lub spróbować specjałów w lodowym barze. Za nocleg w lodowym pokoju trzeba zapłacić od 2.500 zł do 5.000 zł za pokój (w zależności od tego czy to pokój standardowy czy rzeźbiony przez artystę).

ICEHOTEL w Laponii

Co dzieje się z hotelem na wiosnę?

W okolicach maja, hotel się roztapia. Można wybrać się wtedy na jego zwiedzanie i przeżyć coś całkowicie niesamowitego. Obserwować jego topienie się, gdy rzeźbione kielichy i fotele przybierają surrealistyczne kształty. Latem i jesienią możecie natomiast schłodzić się w ICEHOTEL365 - który jest murowanym hotelem ale posiada w środku chłodzone lodowe komnaty. Działa od 2 lat i warto chociaż wpaść na drinka podanego w lodowych kieliszkach. Zasilany jest przez energię słoneczną (a w ciągu dnia polarnego za kołem podbiegunowym jest słońca pod dostatkiem).

Strona internetowa hotelu: https://www.icehotel.com
Kundelek Na Biegunie: https://kundeleknabiegunie.com