Wysokie Taury
Góry

Wysokie Taury (Hohe Tauern) to najwyższe pasmo górskie w Austrii, położone w głównej grani Alp na terenie trzech austriackich landów: Tyrolu, Karyntii i Salzburga. Ich niewielki fragment znajduje się także w Południowym Tyrolu we Włoszech. Wysokie Taury stanowią potężny masyw w obrębie Alp Centralnych. Od położonych na wschód Niskich Taurów oddzielone są przełęczą Murtörl, a od położonych na zachód Alp Zillertalskich oddziela je przełęcz Birnlücke. Góry te posiadają typowo alpejską rzeźbę terenu z ostrymi graniami, niemal pionowymi ścianami skalnymi i głębokimi dolinami. Większa część pasma w 1981 roku objęta została Parkiem Narodowym Wysokich Taurów (Nationalpark Hohe Tauern). Jest to najstarszy i największy park w całej Austrii, a jednocześnie największy obszar chroniony w całych Alpach. Obejmuje ponad 1800 km2 (z tego 1189 km2 ścisłej strefy ochrony i 627 km2 otuliny). W jego granicach wznosi się około 300 trzytysięczników i wiele lodowców, w tym najdłuższy i najpiękniejszy lodowiec Pasterze. Na jednym z mutonów (rodzaj pagórka) lodowca znajduje się schronisko Oberwalder (2972 metry n.p.m.). Na terenie parku spotkać można około 10 tysięcy zwierząt. Rośnie tu także przeszło 3,3 tysiąca gatunków roślin i przeszło 4 tysiące gatunków grzybów. Symbolem alpejskiej przyrody w Wysokich Taurach jest chroniony prawem koziorożec alpejski. Wraz z nim występują tu także: kozica w podgatunku alpejskim (Rupicapra rupicapra rupicapra) oraz świstak. Większość szczytów w Wysokich Taurach jest dość trudno dostępna, a na niektóre prowadzą szlaki wytyczone z myślą o bardziej doświadczonych turystach. Na terenie gór znajduje się wiele schronisk w których można przenocować. Jest tu także pierwsza w Europie ścieżka edukacyjna poświęcona wodzie (Wasserlehrpfad).

Wysokie Taury

Najwyższym szczytem całego masywu jak i Austrii jest mierząca 3798 metrów n.p.m góra Grossglockner. Wznosi się ona ponad lodowcem Pasterze, do którego prowadzi droga samochodowa (w zimie zamknięta). Swoim kształtem szczyt przypomina składającą się z dwóch wierzchołków piramidę. Rozdziela je niewielka, wąska przełęcz zwana Glocknerscharte. Na wierzchołku Grossglockner znajduje się 350 kg krzyż, zwany cesarskim (Kaiserkreuz). Ustawiono go w 25. rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi). Drugim co do wielkości szczytem pasma jest góra Grossvenediger (3662 metrów n.p.m.). Pomimo znacznej wysokości jest ona dostępna zarówno od strony północnej jak i południowej. Najłatwiejsza droga prowadzi od strony południowej jednak z uwagi na obecność szczelin wymagane jest użycie sprzętu alpinistycznego (czekan, raki, lina). Przy ładnej pogodzie z wierzchołka roztacza się przepiękna panorama Alp.

Wysokie Taury - Grossglockner Hochalpenstrasse

Przez Wysokie Taury prowadzi jedna z najwyżej położonych dróg w Europie. Jest to spektakularna wysokogórska trasa widokowa zwana Grossglockner Hochalpenstrasse. Jej początek znajduje się w miasteczku Zell-am-See, a koniec w miejscowości Heiligenblut. Droga powstałą w latach trzydziestych XX wieku i wije się bajecznymi serpentynami pośród malowniczych szczytów przecinając wszystkie alpejskie strefy klimatyczne. Na trasie znajduje się wiele miejsc postojowych oraz punktów widokowych z których podziwiać możemy piękno tutejszego Alpejskiego krajobrazu.

Wysokie Taury - mapka

Najwyższe szczyty w Wysokich Taurach

  1. Grossglockner (3798 metrów n.p.m)
  2. Grossvenediger (3662 metry n.p.m)
  3. Grosses Wiesbachhorn (3564 metry n.p.m)
  4. Dreiherrnspitze (3499 metrów n.p.m)
  5. Rötspitze (3496 metrów n.p.m)
  6. Johannisberg (3453 metry n.p.m)
  7. Hochgall (3436 metrów n.p.m)
  8. Hoher Eichham (3371 metrów n.p.m)
  9. Hoher Tenn (3368 metrów n.p.m)
  10. Malhamspitze (3368 metrów n.p.m)