W polskiej tradycji bożonarodzeniowej na stałe zapisało się kilka zwyczajów: dzielenie się opłatkiem, pozostawienie pustego miejsca przy stole, pasterka czy przygotowywanie świątecznych szopek. Inne kraje również mają swoje obyczaje, które dla nas mogą wydawać się niezwykłe - rzeźbienie rzodkiewek, podpalanie słomianej kozy czy udział w loterii. Sprawdź, jak święta obchodzi się w innych częściach świata.
Poniżej prezentujemy zestawienie niesamowitych świątecznych zwyczajów z 7 różnych krajów na świecie.
Wielka Brytania - wystrzałowy cukierek niespodzianka
Według tradycji w Wielkiej Brytanii tuż przed świątecznym obiadem domownicy obdarowują się specjalnym prezentem, tzw. Christmas craker. Podarunek zapakowany jest w kartonową rurkę owiniętą kolorowym papierem - kształtem przypomina duży cukierek. Nazwa Christmas craker pochodzi od charakterystycznego wystrzału, jaki towarzyszy otwarciu upominku. W środku prezentu znajdują się słodycze, liścik z dowcipem oraz papierowa korona, którą w trakcie obiadu obdarowany musi mieć na głowie.
Hiszpania - coroczna świąteczna loteria
Co roku 22 grudnia w Hiszpanii odbywa się wielka loteria bożonarodzeniowa. Oficjalna nazwa loterii to El Sorteo Extraordinario de Navidad lub Lotería de Navidad, ale powszechnie znana jest pod nazwą El Gordo, co w tłumaczeniu oznacza "tłusty". Konkurs na stałe zapisał się w świątecznej tradycji mieszkańców. A zainteresowanie Hiszpanów i pragnienie wygranej sprawiły, że loteria jest największą i najdłużej organizowaną grą losową na świecie - przetrwała nawet hiszpańską wojnę domową!
Japonia - tradycyjny posiłek w restauracji fast food
W Japonii święta Bożego Narodzenia nie są szczególnie hucznie obchodzone, ale to nie oznacza, że mieszkańcy tego kraju nie mają swoich świątecznych tradycji. Za sprawą kampanii marketingowej sieci KFC i reklamy "Kentucky na święta Bożego Narodzenia", wypuszczonej w 1974 roku, Japończycy tłumnie wybierają się do tej właśnie restauracji i jedzą świąteczny kubełek z panierowanym kurczakiem. Co ciekawe, rezerwacje stolika należy wykonać już miesiąc przed świętami.
Szwecja - gigantyczna płonąca koza
W szwedzkim miasteczku Gävle święta Bożego Narodzenia obchodzone są w pewien niespotykany sposób. Mieszkańcy budują gigantyczną rzeźbę w kształcie kozy (często przewyższa ona niektóre budynki), która w całości wykonana jest ze słomy, a następnie ją podpalają. Nietypowa szwedzka tradycja pochodzi z 1966 roku, kiedy to pewien architekt postawił w centrum miasta podobną słomianą kozę, aby upamiętnić symbol z tradycji pogańskiej. Kilka dni później ktoś w pobliżu zaprószył ogień i posąg szybko spłonął. Po tym wydarzeniu Szwedzi co roku odtwarzają pracę architekta, by ją spalić.
Meksyk - rzeźby z rzodkiewek
Kilkanaście lat temu, kiedy do Meksyku przywieziono po raz pierwszy rzodkiewki, farmerzy nie wiedzieli, jak zachęcić mieszkańców do zakupu tych warzyw. Za poradą zakonników postanowili rzeźbić warzywa w ciekawe wzory i figury. Od tego w skrócie wywodzi się tradycyjna Noc Rzodkiewki, która odbywa się w okresie bożonarodzeniowym w mieście Oaxaca. Co roku 23 grudnia Meksykanie przychodzą na festiwal, gdzie mogą oglądać rzeźby zrobione z rzodkiewek. W ramach wydarzenia organizowany jest również konkurs na najpiękniejszą pracę z rzodkiewki.
Ukraina - pająki na choince
Sposób, w jaki ubieramy świąteczne drzewko, często zapisany jest w bożonarodzeniowej tradycji danego kraju. Na Ukrainie według zwyczaju choinkę dekoruje się sztucznymi pająkami i pajęczynami - ma to przynieść szczęście i powodzenie domownikom. Tradycja ta wywodzi się z opowieści o biednej kobiecie, która nie miała czym udekorować świątecznego drzewka. W nocy tuż przed Wigilią to właśnie pająki przystroiły jej choinkę w pięknie utkaną sieć, która później zamieniła się w złoto. Dzięki temu kobieta nigdy już nie była biedna.
Filipiny - rywalizacja na najpiękniejsze lampiony
Co roku w sobotę poprzedzającą Wigilię w San Fernando na Filipinach odbywa się wyjątkowy festiwal gigantycznych lampionów. W ramach wydarzenia organizowany jest konkurs na najpiękniejsze lampiony, w którym bierze udział jedenaście wiosek. Na początku przygotowywane obiekty były małe, wykonane z papieru origami i podświetlane świeczką. Teraz są one znacznie większe (dochodzą do wysokości 10 metrów), skonstruowane z różnych materiałów oraz oświetlane żarówkami elektrycznymi.
Na całym świecie powstało wiele tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wywodzą się one z legend, popkultury oraz przypadkowych wydarzeń. Czym jeszcze mogą zaskoczyć nas inne kraje i Polska w te grudniowe dni? Sprawdź przygotowaną przez HRS świąteczną infografikę i zaskocz nietypową ciekawostką swoją rodzinę przy wigilijnym stole.
Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/boze-narodzenie-popkulturze.html