Burren
Regiony

Burren (Boireann) to niezwykle malowniczy płaskowyż w zachodniej Irlandii (hrabstwo Clare), rozciągający się od Ballyvaughan na północy po Kilfenore i Corofin na południu. Ma powierzchnię około 260 km² i zbudowany jest z ilastych łupków oraz wapienia. Obszar ten swoje piękno zawdzięcza zachodzącym tam miliony lat temu procesom krasowym. Pozbawiony drzew płaskowyż, porośnięty jest jedynie krzewami i niską roślinnością. Spotkać można tu unikatową florę. Rosną tu gatunki zarówno arktyczne jak i charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego, m.in. liczne storczyki, paprocie, skalnice czy geranium. Burren jest największym w Irlandii siedliskiem motyli, jak również wielu okazów ptaków. Ten niemal księżycowy krajobraz, poorany wypłukanymi przez wodę szczelinami,pełen ruchomych głazów i kamieni, sprawia wrażenie absolutnie nieprzyjaznego dla człowieka. Ubogą i niegościnną krainę tak opisywał XVII wieczny adiutant zdobywcy Irlandii, Olivera Cromwella: "Brakuje tutaj drzew, żeby człowieka powiesić, brakuje tutaj wody żeby człowieka utopić, brakuje tutaj ziemi żeby człowieka pochować". Ziemi i drzew rzeczywiście tu nie ma, jednak woda pochodząca z obfitych opadów jest, choć schowana pod skałami. Drąży tam korytarze o podziemne koryta - dlatego tak liczne są tu jaskinie. Najpopularniejsze z nich to jaskinia Aillwee ze szczątkami zwierząt (m.in. niedźwiedzia brunatnego) oraz jaskinia Doolin znana z olbrzymiego stalaktytu o długości 7,3 metra.

Burren

Mimo, że obszar ten jest niemalże bezludny, a większe miejscowości znajdują się głównie na krańcach krainy to usiany jest śladami osadnictwa ludzkiego nawet sprzed 3800 roku p.n.e. Można to znaleźć sporo grobowców klinowych, dolmenów, fortów kamiennych oraz innych obiektów historycznych. Najbardziej znanym i fotogenicznym obiektem jest dolmen Poulnabrone, w którym odnaleziono szczątki 33 osób sprzed prawie 6 tysięcy lat. Z innych ciekawych obiektów wymienić można XVI-wieczny zamek Newtown, port Doolin, fort Caherconnel czy kamienny kopiec grobowy Poulawack Cairn, w którym pochowano 4 osoby żyjące 3400 lat p.n.e. W latach trzydziestych ubiegłego wieki w okolicy zwanej Gleninsheen odnaleziony został dziwnie wyglądający przedmiot. Okazało się, że jest to kunsztownie wykonany złoty naszyjnik, uważany obecnie za jedno z najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa epoki późnego brązu w Irlandii. Przypuszcza się, że powodem dla którego zamieszkiwali na płaskowyżu ludzie były wyjątkowe tereny pastwiskowe, które zapewniały wypas bydła przez cały rok. Wapienne skały latem gromadzą ciepło, by potem w okresach chłodniejszych je oddać, tworząc idealne wręcz warunki rolnicze osadnikom.

Burren

Burren stanowi znakomite miejsce dla pieszych wędrówek. Przez płaskowyż prowadzi bardzo dobrze znany szlak Burren Way. Przed wyprawą należy pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie obuwie, odzież na każdą pogodę oraz zapasy wody i jedzenia. Warto też mieć przy sobie mapę żeby nie zabłądzić.

Ciekawostki

  • Nazwa Burren (Boireann) w wolnym tłumaczeniu oznacza skalistą lub kamienistą ziemie.