Termy w Budapeszcie: relaks i piękno węgierskiej architektury
Polecane

Stolica Węgier kusi nie tylko licznymi zabytkami architektury i atrakcjami kulturalnymi, ale także największymi łaźniami w Europie. Warto wiedzieć, że oficjalny status uzdrowiska przyznano Budapesztowi już w 1934 roku. Źródeł leczniczych wód termalnych, bogatych w magnez, wapń, siarczany i sód, jest tu ponad 100 - mieszczą się głęboko pod ziemią i są wynikiem dawnej aktywności wulkanicznej tego terenu.

Według wielu przewodników pobyt w termach to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Budapesztu. Niezależnie od tego, czy stawiasz na sam relaks, czy planujesz przetestować walory zdrowotne węgierskich wód - z pewnością będziesz miał w czym wybierać. W Budapeszcie znajduje się ponad 20 czynnych kompleksów łaźni, z których każdy oferuje inne atrakcje oraz odmienne właściwości cennej wody. Z łatwością dotrzesz do nich z jednego z komfortowych hoteli w Budapeszcie.

Kąpielisko termalne Szechenyiego - chwile relaksu w pięknych wnętrzach

Jeśli marzy Ci się zdrowa kąpiel w niepowtarzalnej, neobarokowej scenerii, koniecznie odwiedź kąpielisko termalne Szechenyiego. To popularny w Europie kompleks łaźni - i jeden z największych na naszym kontynencie. Główny gmach Szechenyiego został oddany do użytku w 1913 roku, ale pierwszy budynek stanął w tym miejscu znacznie wcześniej - w 1881 roku. Już wtedy doceniono niezwykłe walory lecznicze wody termalnej z tutejszego źródła, znajdującego się 1250 m pod ziemią. Co ciekawe, z tej samej wody korzysta również zoo, a zamieszkujące je zwierzęta chorują rzadziej niż te z innych ogrodów zoologicznych.

Z powodu dużej popularności kąpieliska termalnego Szechenyiego szybko zdecydowano się na rozbudowę. Obecnie na terenie obiektu działają trzy baseny zewnętrzne, a wewnątrz budynków jest ich aż 15. Goście mogą również skorzystać z 10 saun oraz oddziału fizykoterapii , na którym oferowane są masaże wodne oraz gimnastyka lecznicza. Ciekawostkę stanowi fakt, że Szechenyi (bo tak zazwyczaj nazywane są te łaźnie ) to jedne z nielicznych term w Budapeszcie, które pozwalają mężczyznom i kobietom zażywać kąpieli w tym samym czasie.

Za całodniowy bilet wstępu zapłacisz ok. 60 zł.

Kąpielisko Gellerta - chwile luksusu w secesyjnym otoczeniu

Innym miejscem, które warto odwiedzić podczas wizyty w Budapeszcie, jest ekskluzywne kąpielisko św. Gellerta, mieszczące się w utrzymanym w stylu art nouveau hotelu Gellert - tuż nad Dunajem. Eleganckie, secesyjne wnętrza - z marmurowymi kolumnami oraz ścianami zdobionymi rzeźbami i mozaikami - zadowolą nawet najbardziej wymagających odwiedzających. W budynku łaźni Gellerta znajduje się aż 13 basenów (w wodą termalną lub musującą), w tym najbardziej ekskluzywny - z rozsuwanym szklanym dachem.

Działa tu również inhalatorium, centrum balneoterapii, gabinety masażu relaksacyjnego oraz solarium i salon piękności. Spragnieni nieskrępowanego wypoczynku - w zgodzie z naturą - mogą skorzystać z tarasu dla nudystów. Warto odwiedzić także kąpieliska zewnętrzne, w tym słynny basen ze sztuczną falą. Mówiąc o kąpielisku Gellerta, trzeba wspomnieć o wyjątkowych właściwościach tutejszej wody. Odwiedzający doceniają jej niezwykłą skuteczność w leczeniu wielu dolegliwości, m.in. schorzeń stawów i kręgosłupa oraz problemów krążeniowych i nerwobólów.

Poziom obsługi i zabiegów w łaźni Gellerta jest bardzo wysoki – warto zauważyć , że miejsce to regularnie odwiedzają dyplomaci i gwiazdy światowej sławy - podkreśla jeden z pracowników sieci AccorHotels.

Koszt całodniowego wstępu to ok. 70 zł.

Łaźnia Kiraly - kameralna odnowa ciała i ducha

W trakcie zwiedzania Budapesztu , warto zajrzeć do łaźni Kiraly. Te najstarsze i najmniejsze w stolicy Węgier termy są nie tylko świetnym miejscem uzdrowiskowym, ale również perłą architektury węgierskiej. Zabytkowy obiekt o orientalnym charakterze, wybudowany przez Turków po zajęciu Budy, jest zasilany wodą termalną, którą doprowadzono ze źródła w okolicach kąpieliska Lukacs.

Chociaż obiekt Kiraly nie jest tak przestronny i ekskluzywny jak Szechenyi czy kąpielisko Gellerta, pozwoli Ci na spokojny relaks - z dala od tłumów. Trzy baseny termalne, jeden basen głęboki, a także łaźnie parowe, wanny i sauna fińska umożliwią skuteczną regenerację m.in. osobom cierpiącym na urazy i choroby zwyrodnieniowe stawów. Chętni mogą skorzystać również z oferty masaży: leczniczych i wodnych. Podobnie jak w innych łaźniach w Budapeszcie, obowiązują tu osobne dni wejścia dla kobiet i dla mężczyzn.

Cena za całodniowy bilet wynosi ok. 40–50 zł.