Podróż to element życia każdego człowieka. Nieważne czy odbywa się samochodem, samolotem, rowerem czy pociągiem - zawsze ludzie są skupieni na celu, w którym przybyli do danego miejsca. Warto jednak na moment przystanąć i zwrócić uwagę na otaczającą rzeczywistości – zwłaszcza na dworzec kolejowy, który jako pierwszy wita w nowym miejscu i często jest wizytówką miasta. Uważasz, że nie są one ciekawe? Oto 3 dworce, które udowadniają, że jest zupełnie inaczej!
Dworzec Główny w Poznaniu
Dworzec Główny to powód, dla którego miasto podzielone jest na dwa obozy - fanów nowoczesnego połączenia szkła i stoli, jakim jest budynek przy ulicy Dworcowej, oraz jego przeciwników, złośliwie przezywających go "chlebakiem". Projektanci nowego dworca postawili na ascetyczne i pełne naturalnego światła wnętrze, które najlepiej wygląda w jasnych promieniach słońca, a nietypowy kształt stanowi hołd dla współczesnej, nieco awangardowej, ale wdzięcznej architektury. Razem z centrum handlowym dworzec stanowi cały kompleks. Ważną częścią pozostaje Dworzec Cesarski, zwany też Dworcem Letnim. Jest to symbol Poznania, na którym gościli m.in. Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski i Stanisław Wojciechowski.
Stary Dworzec PKP w Krakowie
Dworzec nietypowy - dlatego, że już nie jeździ tamtędy żadna kolej, lecz historia. W starym, historycznym dworcu PKP, otwartym w 1847 roku i zbudowanym na bazie projektu architekta Petera Rosenbauma, powstało Interaktywne Centrum Odkrywania Historii Polski i Polaków www.historyland.pl. Wyjątkowe miejsce na atrakcję turystyczną i architektoniczną jednocześnie – w końcu przy projekcie wykorzystano klocki Lego. Przepiękne makiety przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, a smaczku całości bez wątpienia dodaje nietypowa, kolejowa lokalizacja i neorenesansowy styl budynku.