Wszystko, co musisz wiedzieć o wyjeździe z psem na urlop
Polecane

Wakacje to czas, w którym większość udaje się na co najmniej kilkudniowy urlop. Spora część Polaków decyduje się na spędzenie go w kraju - bardzo popularne są kurorty nad Bałtykiem oraz wizyty w Tatrach i Karkonoszach - ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy zagraniczne. Lato to także moment kiedy właściciele psów muszą podjąć decyzję, czy zabrać ze sobą pupila. Wielu z nich wybiera hotele dla zwierzą lub zostawia futrzaki u rodziny lub znajomych. Co jednak w przypadku gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę?

Wybieraj miejsca przyjazne psom

Decyzja o zabraniu psiaka na wakacje powinna być podjęta już na etapie wybierania miejsca, ale przede wszystkim podczas rezerwacji noclegów. Dlaczego? Jak można się domyślać, nie wszystkie hotele i pensjonaty uwzględniają w swojej ofercie pokoje dla psów oraz ich opiekunów. Mimo, że od kilku lat się to zmienia to i tak w wielu miejscach, zwłaszcza mniejszych miejscowościach, może być problem ze znalezieniem odpowiedniego zakwaterowania. Wybierając wczasy nad morzem niezbędne jest także sprawdzenie regulaminu pobliskich plaż - pojawiając się na tej z obowiązującym zakazem wprowadzania psów trzeba liczyć się z tym, że można otrzymać mandat, którego wysokość może wynieść nawet 500 zł. Na szczęście z roku na rok miejsc do plażowania z pupilem jest coraz więcej.

Wyposaż pupila w niezbędne akcesoria

Aby zapewnić psiakowi nie tylko zabawę, ale też bezpieczeństwo podczas wyjazdu trzeba wyposażyć go w niezbędne gadżety, które dostępne są w dobrych sklepach zoologicznych, np. NaszeZoo.pl. Potrzebny będzie transporter - niezależnie czy podróż będzie odbywała się pociągiem, samochodem czy samolotem. W przypadku większych psów najlepsze będą te w formie klatek, choć one ze względu na swój rozmiar nadadzą się tylko do aut. Dostępne są też transportery z plastiku, w formie torby na kółkach oraz koszyczków. Psiakowi przydadzą się też kapok do pływania oraz boje (w przypadku wyjazdów nad morze), a w góry pas biodrowy i smycz z amortyzatorem do spacerowania po wzniesieniach.

Wyjazd zagraniczny tylko z paszportem

Wybierasz się za granicę? Oprócz wyżej wspominanych rad trzeba wziąć jeszcze pod uwagę to, że pupil, nawet ten najmniejszy, potrzebuje paszportu. Jak go wyrobić? Na początku trzeba czworonoga zaczipować - w ten sposób zyska specjalny numer identyfikacyjny. Koszt chipu to ok. 50-60 zł. Wszczepić go można w przychodniach weterynaryjnych. To właśnie w tym miejscu można też wyrobić paszport - weterynarz wpisze do niego wszystkie niezbędne informacje na temat psiaka, a także numer chipu. Koniecznie trzeba upewnić się też, że spełnia on normy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.