Domowy survival
Polecane

Poradnik, który pozwoli ci przygotować się na trudne czasy i ułatwić sobie życie na co dzień

Na pewno słyszeliście o amerykańskich prepperach przygotowujących się na koniec świata. Ale kryzysowe, niesprzyjające, nietypowe sytuacje zdarzają się codziennie. To małe domowe nieprzyjemności są prawdziwym zagrożeniem i wyzwaniem. Przecież w każdej chwili może zdarzyć ci się awaria prądu, terminala płatniczego albo utkwisz samochodem w rowie. Ale jeśli będziesz wiedział, jak poradzić sobie z zalaniem mieszkania, bez trudu dasz sobie radę także podczas powodzi stulecia. Metody nowoczesnych prepperów przystosowane do zwykłych codziennych potrzeb sprawią, że zawsze poradzisz sobie sam. W każdej sytuacji. Bądź przezorny, a w twojej rodzinie nigdy nie zdarzy się koniec świata.

Krzysztof Lis, Artur Kwiatkowski - survivaliści, twórcy bloga i vloga Domowy Survival. Od lat wprowadzają w życie zasady opisane w tej książce.

Książka do nabycia pod linkiem: Domowy survival

Domowy survival - Autorzy

Rozdział 2 (fragment)

Survivalowe potrzeby w domu i poza nim

Jak już wspomnieliśmy, nie do końca podoba nam się przygotowywanie się tylko na konkretne katastrofy. Takie podejście ma bowiem tę wadę, że łatwo nie trafić z prognozą i dać się zaskoczyć temu, co rzeczywiście się przydarzy. Zamiast tego sugerujemy, żebyś przygotował się do zaspokojenia swoich potrzeb bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdziesz. Ale skoro mamy rozpatrywać survivalowe strategie przez pryzmat potrzeb, dobrze byłoby się przy nich na chwilę zatrzymać.

Niezbędne do przeżycia

Zacznijmy od rzeczy, które są nam absolutnie niezbędne do przeżycia w każdej sytuacji i których brak oznacza po prostu śmierć, w krótszym lub dłuższym czasie.

Powietrze, woda i żywność, czyli zasada trójek

Do przeżycia ludzki organizm potrzebuje powietrza, wody i żywności. Można dla wygody przyjąć, że z braku powietrza umieramy po trzech minutach, z braku wody po trzech dniach, a z braku żywności po trzech tygodniach. Jest to oczywiście duże uproszczenie, którego jedynym celem jest pokazanie, na co w kryzysowej sytuacji powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Ciepło i energia

Teoretycznie człowiek może przeżyć, jedząc tylko surową żywność i pijąc nieprzegotowaną wodę. Jednak w naszych warunkach klimatycznych przez dużą część roku musimy dbać o utrzymanie ciepłoty ciała, nie tylko okrywając się kolejnymi warstwami odzieży, lecz także ogrzewając pomieszczenia, w których przebywamy. Dom czy mieszkanie ma przecież stanowić schronienie przed zimnem, deszczem, śniegiem, wiatrem i wilgocią. Ciepło pomoże nam również w utrzymaniu higieny. Łatwiej jest umyć ciało w ogrzanej łazience, ciepłą wodą niż w przeręblu. Energia albo paliwo potrzebne są do wielu czynności, bez których nie wyobrażamy sobie życia, m.in. do przygotowywania posiłków i jazdy samochodem. Życie bez energii elektrycznej jest w dzisiejszych czasach możliwe, ale bardzo trudne. Tym bardziej że brak prądu wpływa na naszą codzienność bezpośrednio (bo w domu jest ciemno i zimno), ale też pośrednio (bo np. nie można kupić nic w sklepie).

Zdrowie i higiena

Do zachowania zdrowia potrzebujemy oczywiście odpowiedniego pożywienia, wody, ciepła, ale do ochrony przed chorobami to nie wystarcza. Konieczne jest również zapewnienie higieny, np. mycie rąk i całego ciała, pranie ubrań i ręczników, odprowadzanie ścieków w sposób nieprzyczyniający się do zanieczyszczenia wody pitnej, a wreszcie usuwanie odpadów. Dbanie o higienę staje się szczególnie ważne w przypadku kontaktów z osobami zarażonymi lub w okresie częstszych zachorowań różnego rodzaju. Dotykanie twarzy dłońmi, które wcześniej miały bezpośredni kontakt z osobami chorymi na grypę albo powierzchniami przez nie dotykanymi, może być źródłem infekcji. Dla bezpieczeństwa epidemiologicznego korzystne jest również sprawne usuwanie ścieków lub zagospodarowanie ich w bezpieczny sposób z dala od ludzkich siedlisk. Na co dzień problem załatwia sedes ze spłuczką, kanalizacja albo szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Do ich funkcjonowania potrzeba jednak olbrzymich ilości wody (ponad jedna trzecia wody zużywanej w domu służy właśnie do spłukiwania toalet), które nie zawsze można ograniczyć ze względu na konieczność zapewnienia drożności kanalizacji. Bez wody kanalizacja działać nie będzie. Bez prądu nie zadziałają przepompownie kanalizacyjne. Również sprawne usuwanie odpadów ma wpływ na nasze zdrowie. Resztki psującego się jedzenia są źródłem nie tylko nieprzyjemnych widoków i zapachów, lecz także pokarmem dla owadów i innych zwierząt.

więcej na:
http://domowy-survival.pl