Jezioro Bodeńskie
Jeziora

Jezioro Bodeńskie (Bodensee) to malowniczy akwen w środkowej Europie, położony u podnóża Alp, na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jest to trzecie co do wielkości (po Balatonie i Jeziorze Genewskim) jezioro w Europie środkowej, które nazywane bywa również Jeziorem Konstancja (Lac de Constance) lub Morzem Szwabskim (Schwäbisches Meer). Obszar Jeziora Bodeńskiego to rozlewisko Renu, jednej z największych rzek w Europie i największej w Niemczech. Jego powierzchnia wynosi 570 km2, długość 65 km, szerokość do 14 km, a największa głębokość sięga 252 metrów. Długość linii brzegowej to przeszło 270 km z czego 170 km należy do Niemiec, 72 km do Szwajcarii, a 28 km do Austrii. Brzegi jeziora są łagodnie pofalowane i częściowo porośnięte winnicami. Wokół jezioro rozlokowanych jest wiele turystycznym miejscowości. Największą z nich jest położona na terenie Niemiec w bezpośrednim sąsiedztwie szwajcarskiej granicy Konstancja (Konstanz). To właśnie tutaj w XV wieku odbył się słynny sobór kończący wielką schizmę zachodnią, na którym wybrano papieża i spalono Jana Husa. Od tego czasu świat katolicki zaczął nazywać jezioro alternatywną nazwą Lac de Constance (Jezioro Konstancja). Pozostałe miasta skupiające się wokół jeziora to m.in. niemiecki Friedrichshafen, Lindau, Überlingen, Meersburg, szwajcarskie Kreuzlingen, Rorschach czy znajdująca się w granicach Austrii - Bregencja. W północno-zachodniej części jeziora (odnoga Untersee), pomiędzy Konstancją a Radolfzell am Bodensee znajduje się wyspa Reichenau na której znajduje się dawne średniowieczne opactwo benedyktyńskie. Do czasów obecnych z całego założenia trzy romańskie kościoły: kościół św. Jerzego, kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Marii i Marka. W 2000 roku wyspa oraz znajdujące się na niej opactwo zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją jeziora jest znajdująca się w granicach administracyjnych miasta Konstancji wyspa Mainau, na której urządzony został ogród botaniczny. Hodowli roślin sprzyja panujący tu ciepły i wilgotny mikroklimat umożliwiający uprawę egzotycznych roślin.

Jezioro Bodeńskie

Latem jezioro i jego okolice przeżywają prawdziwe najazdy turystów. Oprócz korzystnego mikroklimatu przyciąga ich tu także zielona okolica z wysokimi szczytami w tle, historyczne miasta oraz urokliwe wioski porozrzucane w malowniczych zatokach. Latem po akwenie kursują liczne statki liniowe różnych flot wszystkich trzech krajów. "Biała Flota" łączy miasteczka nad brzegiem z atrakcjami wokół całego jeziora. Na wczasowiczów czeka także rozległa sieć tras pieszych i rowerowych. W samym Montafonie - regionie przy granicy ze Szwajcarią - wytyczono ich blisko 500 km. Okolice Jeziora Bodeńskiego to miejsce ponad tysiącletnich kościołów i klasztorów, a także ojczyzna wielu wybitnych postaci historycznych jak na przykład Schuberta.

Jezioro Bodeńskie - mapa

Ciekawostki

  • Jezioro Bodeńskie stanowi rezerwuar wody pitnej dla około 4,5 mln ludzi;
  • Nazwa jeziora pochodzi od jednej z najstarszych miejscowości nad nim położonych - wsi Bodman, która znajduje się na zachodnim końcu odnogi Überlinger See.

Jezioro Bodeńskie