Barcelona - miasto, które nie śpi
Polecane

Stolica Katalonii to dzisiaj jedno z najpopularniejszych turystycznie miejsc w Europie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że oferuje bogactwo i różnorodność atrakcji, jakimi kusi turystów różnych kategorii - i tych nastawionych na zwiedzanie i poznawanie historii, i tych preferujących bardziej współczesną rozrywkę. Tanie loty do Barcelony sprawiają, że podróż do tego wyjątkowego miasta jest na wyciągnięcie ręki.

Historia wciąż żywa

Miłośnicy sztuki i historii odwiedzając Barcelonę, pragną przede wszystkim ujrzeć na własne oczy obiekty zaprojektowane przez Antonio Gaudiego. Secesyjny styl tych budynków robi niesamowite wrażenie nie tylko na znawcach sztuki. Nawet zwykłe kamienice, jak choćby Casa Batlló czy Casa Mila zachwycają swoją linią tak charakterystyczną dla sztuki przełomu XIX i XX stulecia. Jednak ze wszystkich dzieł zaprojektowanych przez Gaudiego, tym szczególnie podziwianym i wartym zobaczenia jest kościół Sagrada Familia. Budowa tej świątyni rozpoczęta jeszcze w latach 80. XIX wieku ciągle jest w toku. Miały na to wpływ zdarzenia dziejowe - łącznie z przedwczesną, tragiczną śmiercią samego Gaudiego.

Należy jednak pamiętać, że Barcelona ma do zaoferowania o wiele starsze zabytki, niż te z poprzedniego stulecia. Dla wielu zwiedzających prawdziwą gratką może być Barri Gotic, czyli średniowieczna dzielnica miasta, która przenosi nas w zupełnie inny świat. Niesamowity klimat tworzą wąskie uliczki z XIII-XV wieku, aż prosi się, żeby się w nie zagłębić i poczuć historię sprzed kilku stuleci. Z kolei fragmenty pierwszych murów miejskich przypominają, że Barcelona powstała jeszcze w czasach rzymskich, przed naszą erą.

Rozrywka w każdej formie

Po zwiedzaniu czas na rozrywkę w bardziej współczesnym stylu. A tej Barcelona oferuje pod dostatkiem. Jeżeli ktoś preferuje statyczny wypoczynek na plaży, to z pewnością to miasto zadowoli w pełni jego oczekiwania. Stolica Katalonii oferuje najlepsze plaże w Europie - jest ich dziewięć o łącznej długości prawie 4.5 kilometra, na czele z najsłynniejszą Barcelonetą. Jeśli nie plaże, to parki, na czele z tym najbardziej znanym - Güell, będącym kolejnym dziełem Gaudiego. Z pewnością wielu pragnie odwiedzić Barcelonę dla jeszcze innej formy rozrywki i ich kroki będą zmierzały w kierunku stadionu Camp Nou. Nawet nie będąc miłośnikiem piłki nożnej, warto odwiedzić to miejsce, które jest obecnie jednym z symboli zarówno Barcelony, jak i całej Katalonii. W Hiszpanii życie nie kończy się wraz z nadejściem zmroku - rzec można, iż wręcz przeciwnie, dla wielu wówczas dopiero się rozpoczyna. Barcelońskie kafejki i restauracje zapełniają się ludźmi, wszędzie obecny jest gwar rozmów, nie tylko w lokalach, ale i na ulicach. Jest to miasto, które nie śpi i żeby się o tym przekonać, wystarczy pójść na najbardziej reprezentatywną z ulic, czyli La Ramblę.

Powodów, dla których warto odwiedzić Barcelonę, jest wiele - wyżej wymieniono tylko kilka najbardziej reprezentatywnych atrakcji tego pięknego miasta. Najlepiej więc zamówić bilety do Barcelony i samemu przekonać się co ona ma do zaoferowania. A przy okazji znaleźć tam swoje ulubione miejsca i rozrywki, niekoniecznie te najbardziej typowe.