Bezpieczeństwo w górach
Poradniki

Każdego roku ochotnicy z górskiego pogotowia ratują z opresji setki turystów. Nawet niewielkie z pozoru góry mogą okazać się dla nas groźnie jeśli nie potraktujemy ich z należytym szacunkiem. Górskie wędrówki przeznaczone są dla ludzi rozsądnych. Przed wyjazdem warto krytycznie ocenić swoją kondycję fizyczną, zgromadzić odpowiedni sprzęt oraz dokładnie zaplanować trasę wyprawy. Bezchmurne niebo w górach nie oznacza, że sprzyjająca aura utrzyma się przez cały dzień. Załamanie pogody przeważnie zaczyna się od silnego wiatru, następnie nadciągają chmury i na koniec deszcz albo burza. Wtedy należy szybko poszukać schronienia, a nawet miejsca na przymusowy nocleg. W czasie burzy zagrożeniem mogą być dla nas metalowe słupki, na których maluje się znaki szlaków. Ze względu na wyładowania atmosferyczne, lepiej unikać przebywania w ich sąsiedztwie. Wybierając się w góry warto także zadbać o odpowiednie obuwie. Nawet w lato warto założyć wysokie buty niż spacerować w sandałkach.

Podstawowe reguły bezpieczeństwa:

  1. Radź się miejscowych, sprawdzaj aktualne prognozy pogody;
  2. Bądź realistą, jeśli chodzi o własną kondycję i doświadczenie; wyruszaj w grupie co najmniej trzech osób;
  3. Bądź odpowiednio wyekwipowany - buty ubranie na wypadek złej pogody (kurtka, płaszcz, itp.), jedzenie i picie, gwizdek awaryjny, śpiwór;
  4. Weź mapę o dużej skali i kompas (naucz wcześniej się nim posługiwać);
  5. Jeśli sprawy wyglądają nie najlepiej (zła kondycja, załamanie pogody, itp.), odwołaj wyprawę lub zawróć z drogi;
  6. Powiedz komuś, dokąd idziesz i na jak długo. Trzymaj się planowanej trasy i poinformuj, że dotarłeś na miejsce;
  7. Jeżeli w górach trafisz na złą pogodę lub zaczęło się ściemniać, schodź szybko;
  8. Jeśli już zdarzy się jakieś nieszczęście lub wypadek, zachowaj spokój. Jeżeli ktoś ucierpiał lub jest wyczerpany, to jedna z osób powinna zostać przy ofierze, a druga idzie po pomoc. Zachowaj optymizm.