Costa Brava

Autor: Jarko · Dodano: 2017-03-20 · Hiszpania   Kraj: Hiszpania
Kategoria: Regiony
Costa Brava
Costa Brava, czyli Dzikie wybrzeże lub Urwiste wybrzeże to popularny region turystyczny w północno-wschodniej Hiszpanii (Katalonia), rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Zaczyna się w Blanes, 60 km na północ od Barcelony i ciągnie przez 200 km aż ku granicy z Francją w Potbolu. Costa Brava w całości znajduje się w granicach administracyjnych Prowincji Girona we wspólnocie autonomicznej Katalonii. Pierwszy raz terminu "Costa Brava" ("Dzikie wubrzeże") użył w 1908 roku kataloński dziennikarz, poeta i polityk Ferran Agulló i Vidal w swym artykule poświęconym walorom turystycznym tej części wybrzeża. Inspiracją do tego były prawdopodobnie porośnięte sosnami klify oraz ciągnące się wzdłuż brzegu malownicze zatoczki. Do rozpowszechnienia nazwy doszło jednak dopiero kilka pół wieku później, w czasie upowszechnienia się turystyki wakacyjnej w tym regionie. To właśnie to miejsce obrali sobie za cel swoich podróży turyści odwiedzający Hiszpanię w latach pięćdziesiątych XX wieku. Niewielkie wioski rybackie niemal z dnia na dzień przeistoczyły się w luksusowe kurorty. Oblicze wybrzeża bardziej zmieniło się za życia jednego pokolenia niż na przestrzeni tysiąca lat. Costa Brava stała się natchnieniem dla znanych artystów - Picassa, Chagalla oraz Salvadora Dalí. Szczególnie ten ostatni pozostawił po sobie spory dorobek - chociażby słynne muzeum w Figueres.

Costa Brava

Obecnie na Costa Brava znajduje się 119 oficjalnie uznanych plaż, o łącznej długości 56 km, co stanowi jedną czwartą całej linii brzegowej. W ciągu roku odnotowuje się tu przeszło 200 słonecznych dni. Latem średnia temperatura wynosi 26°C, a temperatura wody w morzu osiąga 24°C. W każdej chwili może jednak nadjeść powiew zimnego, północnego wiatru zwanego tramuntana. Spokojne zazwyczaj wody Costa Brava stanowią wymarzone miejsce do nurkowania i pływania łodzią. W szczycie sezonu na turystów czeka ty przeszło 80 tysięcy miejsc hotelowych, 100 tysięcy miejsc namiotowych oraz dodatkowo 500 tysięcy miejsc w samodzielnych willach i apartamentach.

Costa Brava - Plaża

Głównym ośrodkiem Costa Brava jest usytuowana na wzgórzu zabytkowa Girona. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz wiele zabytkowych budowli z których za najcenniejszą uchodzi monumentalna gotycka katedra. Fragmentem starego miasta jest Call, jedna z największych i najlepiej zachowanych żydowskich dzielnic w Europie. Pozostałe ważne miasta wybrzeża to m.in. Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Cadaqués, Begur czy Palafrugell. Pomiędzy Blanes a Lloret de Mar leży pustelnia Santa Cristina wraz z dwiema przylegającymi do niej plażami. To najbliższa Barcelonie zatoka Costa Brava - zaledwie 1 godzina drogi wzdłuż wybrzeża - i chociaż jest naprawdę piękna, może być również bardzo zatłoczona. Zalesione wybrzeża skrywają wiele pięknych plaż. W południowej części Costa Brava, zwanej Costa del Maresme, znajdują się urocze, szerokie, piaszczyste plaże położne w pobliżu gajów piniowych. Najpiękniejsze plaże znajdują się w Playa D’Aro i w Blanes. Warto także wybrać się na przejażdżkę widokową drogą nadbrzeżną z Lloret de Mar do Saint Sant Feliú De Guixols. W sezonie większość plaż w popularnych kurortach jest zawsze zatłoczona. Każdego roku Costa Brava odwiedza przeszło 5 milionów turystów z całego świata. Odpoczywają tu głównie Katalończycy, których rocznie przybywa przeszło 2 miliony.

Costa Brava
Costa Brava - Zabytki i atrakcje
Miasta [4]
Zamki i pałace [1]
Obiekty sakralne [1]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [3]
Wulkany, gejzery [1]
Muzea i Skanseny [1]
Stanowiska archeologiczne [1]
Parki rozrywki [1]
Reklama
Polub nas