Park Narodowy Snowdonia
Parki narodowe

Park Narodowy Snowdonia (Snowdonia National Park) to założony w 1951 roku park narodowy w Wielkiej Brytanii, położony w północno-zachodniej części Walii na terenach hrabstw Gwynedd oraz Conwy i obejmujący północno-zachodnią część Gór Kambryjskich. na jego terenie znajduje się najwyższa góra Walii - Snowdon (1085 metrów n.p.m.) oraz wiele sąsiadujących z nią szczytów i dolin. Jest to drugi pod względem wielkości park narodowy Anglii i Walii znany także pod walijską nazwą Parc Cenedlaethol Eryri, co w wolnym tłumaczeniu oznacza miejsce orłów. W zamierzchłych czasach znajdowało się tu królestwo Gwynedd. Na terenie parku znajduje się łącznie aż 3200 kilometrów szlaków.

Snowdonia

Serce parku stanowi masyw Snowdon, który zwieńczony jest aż czterema wierzchołkami: Crib Goch, Crib-y-ddysgal, Y Lliwedd oraz najwyższym Yr Wyddfa (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejsce pogrzebowe). Od wieków szczyt uznawany jest za symbol trwałości i dumę Walijczyków. Na wierzchołek Snowdon prowadzą liczne szlaki turystyczne, a także wybudowana w 1895 roku parowa kolejka wąskotorowa (Snowdon Mountain Railway). Wagoniki ruszają z turystycznego miasteczka Llanberis i pokonują trasę o długości 7,5 kilometra w niecałą godzinę. Na wierzchołku masywu Snowdon pogoda jest bardzo zmienna i bardzo często padają deszcze. Ze skalistym szczytem związanych jest wiele podań czy legend, które m.in. mówią o nim, jako kryjówce króla Artura lub czarodzieja Merlina, a na dnie jeziora u podnóża góry ponoć spoczywa święty Excalibur. Oprócz masywu Snowdon turyści chętnie także odwiedzają masyw Glyderau oraz Carneddau.

Snowdonia

Bogactwo natury oraz różnorodność krajobrazu sprawiają, że Park Narodowy Snowdonia to raj dla miłośników wędrówek i innych form turystyki aktywnej. Krajobraz parku jest niezwykle malowniczy. Wysokie przełęcze sąsiadują z piaszczystymi plażami zatoki Cardigan, a monumentalne wzniesienia toną w chmurach. Na terenie parku spotkać można kilka majestatycznych średniowiecznych zamków, a także tradycyjne wiejskie chaty. Można tu spacerować, wspinać się, jeździć konno lub na rowerze, a w płynących dolinami strumieniach łowić ryby. Park stanowi także idealne miejsce na obserwacje geologiczne. Patrząc na żłobienia i moreny, wszędzie napotyka się ślady epoki lodowcowej. Snowdonia stała się także domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin z których wiele można zobaczyć tylko w tym miejscu. Przykładem jest tu mieniący się wszystkimi barwami tęczy chrząszcz zwany Snowdon beetle. Warto wiedzieć, że brytyjskie parki znacząco różnią się od kontynentalnych. Nie są one obszarami dzikimi tylko miejscem gdzie prowadzą normalne życie ludzie. Utrzymują się oni głównie z turystyki i hodowli owiec. Na obszarze parku znajduje się strefa z niego wyłączona gdzie pozyskuje się łupki. Jest nią wioska Blaenau Ffestiniog która od 1949 roku stanowi ważny obszar przemysłowy. Warto tu jednak przyjechać i odwiedzić Llechwedd Slate Caverns, gdzie można zobaczyć proces niełatwej umiejętności rozłupywania skały.

Park Narodowy Snowdonia - Mapa

Ciekawostki

  • Każdego roku park odwiedza około 6 mln turystów, co stawia Snowdonię na trzecim miejscu wśród najczęściej odwiedzanych parków narodowych Anglii i Walii;
  • Nazwa góry Snowdon pochodzi prawdopodobnie od staroangielskiego słowa "snow hill" oznaczającego "śnieżną górę".