Buckingham Palace
Zabytki

Buckingham Palace to słynna angielska rezydencja królewska, położona w samym sercu Londynu. Pałac wraz z całym królewskim ceremoniałem, którego oprawę stanowi, uchodzi za symbol brytyjskiej monarchii. Jego początki sięgają pierwszej dekady XVIII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza rezydencja miejska dla księcia Buckingham, Johna Sheffielda (1648-1721). W 1761 roku posiadłość zakupił król Jerzy III (1738-1820), jednak nie zamierzał przekształcać jej w królewską siedzibę. Przebudował jedynie dwór książęcy i podarował go małżonce Charlotcie Mecklenburg-Strelitz (1744-1818), która powiła tu 14 ze swoich 15 dzieci. Królowi odpowiadało spokojne zacisze domowe w pobliżu królewskiego pałacu St James, gdzie funkcjonował dwór i toczyło się życie polityczne.

Buckingham Palace - zmiana warty

Dopiero w czasach rządów Jerzego IV (1762-1830) rozpoczęła się gruntowna przebudowa pałacu. Król zatrudnił do tego celu znanego brytyjskiego architekta Johna Nasha, który oszacował koszt rozbudowy na 150 tysięcy funtów. W czasie rozbudowy podwojony został barokowy korpus główny budowli, dobudowano neoklasycystyczne skrzydła, a królewskie apartamenty przekształcone zostały w sale reprezentacyjne. Rozmach nowej rezydencji doceniony został dopiero przez królową Wiktorię (1819-1901), która w 1837 roku ogłosiła pałac Buckingham siedzibą królewską. Począwszy od 1911 roku (od maja do lipca) przed pałacem codziennie o godzinie 11:30 odbywa się uroczysta zmiana warty (Changing of the Guard) przed pałacem. Tutaj także odbywają się ważne uroczystości państwowe czy spotkania z głowami innych państw. W sierpniu i wrześniu zaś, kiedy królowa wyjeżdża do Szkocji dla zwiedzających udostępnione są sale reprezentacyjne. Goście obejrzeć mogą m.in. Queen's Galery (Galerię Królowej) gdzie zgromadzone są m.in. dzieła Michała Anioła, Rembrandta, Vermeera czy Antoonego van Dycka. Kto chce, może też zajrzeć do Royal Mews (Stajni Królewskich) w których stoi zbudowany w 1762 roku Złoty Powóz króla Jerzego III, wykończony blaszkami z czystego złota.

Buckingham Palace - plan

Pałac Buckingham ma 660 pokoi, w tym wiele takich, w których nigdy nie była nawet sama Elżbieta II. Pośród nich jest aż 19 sal reprezentacyjnych (tronowa, balowa czy galeria), 52 sypialnie (dla rodziny królewskiej i jej gości), 188 pokoi i sypialni dla pałacowej obsługi, 92 gabinety i 78 łazienek. Front pałacu liczy sobie 180 metrów długości, a w głąb kompleks rozciąga się na 120 metrów. Ważnym elementem pałacu jest sztandar królewski. W przypadku gdy monarcha rezyduje w Buckingham sztandar wisi na pełnej wysokości, gdy wyjeżdża - chorągiew jest zdejmowana.

Ciekawostki

  • Pałac Buckingham wzniesiony został w miejscu gdzie niegdyś funkcjonował dom publiczny;
  • Każdego roku na uroczystościach pałacowych bywa przeszło 50 tysięcy gości.