Najdłuższe rzeki Europy
Rankingi

Najdłuższą rzeką Europy jest płynąca w całości na terenie zachodniej Rosji - Wołga. Mimo, że jej długość przekracza trzy i pół tysiąca kilometrów to zajmuje ona dopiero 15 miejsce pod względem długości wśród wszystkich rzek świata. W wyniku budowy licznych zbiorników retencyjnych oraz regulacji koryta, w ciągu ostatnich stu lat bieg Wołgi został skrócony o ponad 160 km. Drugie miejsce zajmuje przepływający przez dziesięć europejskich krajów Dunaj. Jest to jedyna w Europie większa rzeka, która płynie z zachodu na wschód. Najdłuższy dopływ Dunaju stanowi rzeka Cisa, której długość wynosi 966 km. Nasza Wisła znajduje się dopiero w drugiej dziesiątce na 17 miejscu. Oprócz tego, że jest to największa Polska rzeka to także jest najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego. Każdego roku wszystkie rzeki Europy odprowadzają do oceanów blisko 2,5 tysiąca km3 wody.

Europa - Rzeki i ich rozlewiska

Lista najdłuższych rzek Europy:

 1. Wołga (3 531 km) - Przepływa przez Rosję i uchodzi (rozległą deltą) do Morza Kaspijskiego. Z uwagi na to, że posiada połączenia kanałowe z czterema morzami (Bałtykiem, Białym, Czarnym, Azowskim) to bardzo często nazywana jest "rzeką pięciu mórz".
 2. Dunaj (2 888 km) - Przepływa przez Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię, Ukrainę i uchodzi do Morza Czarnego. Dunaju ma powierzchnię blisko 800 tysięcy km², co stanowi przeszło 7,5% powierzchni Europy. Dunaj jest też jedyną większą rzeką w Europie, która płynie z zachodu na wschód.
 3. Ural (2 428 km) - Przepływa przez Rosję, Kazachstan i uchodzi do Morza Kaspijskiego. Do 1775 roku rzeka nazywała się Jaik (Яик), kiedy to z rozkazu cesarzowej Katarzyny II została ona przemianowana na Ural. Miało to zatrzeć pamięć historyczną o roli jaką odegrali Kozacy jaiccy w powstaniu Pugaczowa.
 4. Dniepr (2 285 km) - Przepływa przez Rosję, Białoruś, Ukrainę i uchodzi do Morza Czarnego. Rzeka ta była wielokrotnie tematem malarstwa, poezji i literatury w dziełach artystów polskich, rosyjskich, białoruskich i ukraińskich.
 5. Don (1 950 km) - Przepływa przez Rosję i uchodzi do Morza Azowskiego. Przez blisko 160 dni w roku rzeka jest skuta lodem.
 6. Peczora (1 809 km) - przepływa przez Rosję i uchodzi do Morza Barentsa. Przez blisko 8 miesięcy w roku rzeka jest skuta lodem.
 7. Kama (1 805 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi lewy dopływ Wołgi. W jej zlewni można doliczyć się przeszło 73 tysięcy dopływów, z których 94,5% nie przekracza długości 10 km.
 8. Oka (1 498 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi prawy dopływ Wołgi. Rzeka upamiętniona została w żołnierskiej piosence śpiewanej przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki: "Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka".
 9. Biełaja (1 430 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi lewy dopływ Kamy. Rzeka przepływa także przez Park Narodowy Baszkiria i Rezerwat przyrody Szulgan-Tasz.
 10. Dniestr (1 352 km) - Przepływa przez przez Ukrainę, Mołdawię i uchodzi do Morza Czarnego. W czasach starożytnych rzeka nazywana była Τύρης (Tyras) a swoją obecną nazwę zyskała dopiero w czasach bizantyjskich.
 11. Ren (1 320 km) - Przepływa przez Niemcy, Szwajcarię, Liechtenstein, Austrię, Francję, Holandię i uchodzi do Morza Północnego. Nazwa rzeki pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia "reie-", oznaczającego "poruszać się, płynąć", który jest również podstawą takich słów, jak polskie rzeka czy angielskie river. Największymi atrakcjami turystycznymi nad Renem są Jezioro Bodeńskie oraz Dolina Środkowego Renu z jej średniowiecznymi zamkami.
 12. Wiatka (1 314 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi prawy dopływ Kamy. Rzeka zamarza w okresie od listopada do połowy kwietnia.
 13. Desna (1 130 km) - Przepływa przez Rosję, Ukrainę i stanowi lewy dopływ Dniepru.
 14. Wyczegda (1 130 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi prawy dopływ Dwiny.
 15. Łaba (1 091 km) - Przepływa przez Czechy, Niemcy i uchodzi do Morza Północnego. Jest to największa rzeka Czech, która stanowi także jeden z większych europejskich szlaków komunikacyjno-transportowych.
 16. Doniec (1 053 km) - Przepływa przez Ukrainę, Rosję i stanowi prawy dopływ Donu. Nad rzeką znajduje się zespół pomnikowy na górze Kremeneć.
 17. Wisła (1 047 km) - Przepływa przez Polskę i uchodzi do Morza Bałtyckiego.
 18. Dźwina (1 020 km) - Przepływa przez Rosję, Białoruś, Łotwę i uchodzi do Morza Bałtyckiego. Pomiędzy górną Dźwiną i górnym odcinkiem Dniepru znajduje się obszar zwany Bramą Smoleńską, który miał strategiczne znaczenie w wielu konfliktach zbrojnych.
 19. Loara (1 020 km) - Przepływa przez Francję i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego (Zatoka Biskajska). Największą atrakcją Loary jest jest środkowa dolina gdzie wzdłuż rzeki ciągnie się wiele gotycko-renesansowych zamków (m.in. w Angers, Chambord, Blois, Chaumont, Montsoreau, Amboise, Chenonceaux czy Azay-le-Rideau).
 20. Tag (1 007 km) - Przepływa przez Hiszpanię, Portugalię i uchodzi w Lizbonie do Oceanu Atlantyckiego. Jest to najdłuższa rzeka na Półwyspie Iberyjskim.
 21. Chopior (979 km) - Przepływa przez Rosję i stanowi lewy dopływ Donu.
 22. Cisa (966 km) - Przepływa przez Ukrainę, Rumunię, Słowację, Węgry, Serbię i stanowi lewy dopływ Dunaju. Rzeka jest najdłuższym dopływem Dunaju, tworząc jednocześnie największą podzlewnię zlewni Dunaju.
 23. Mezeń (966 km) - Przepływa przez Rosję i uchodzi do Morza Białego. Bieg rzeki jest wykorzystywany w żegludze i dla spławu drewna.
 24. Prut (953 km) - Przepływa przez Ukrainę, Rumunię, Mołdawię i stanowi lewy dopływ Dunaju. Przed II wojną światową górny bieg rzeki pozostawał w granicach Rzeczypospolitej.
 25. Sawa (940 km) - Przepływa przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i stanowi prawy dopływ Dunaju. Rzeka jest trzecim co do długości (po Cisie i Prucie) dopływem Dunaju.
 26. Duero (938 km) - Przepływa przez Hiszpanię, Portugalię i uchodzi w Porto do Oceanu Atlantyckiego. Jet to najbardziej zasobna w wodę rzeka na Półwyspie Iberyjskim.
 27. Niemen (937 km) - Przepływa przez Białoruś, Litwę, Rosję i uchodzi do Morza Bałtyckiego (Zalew Kuroński). Rzeka ta była wielokrotnie tematem malarstwa, poezji i literatury w dziełach artystów polskich, litewskich czy białoruskich.
 28. Moza (925 km) - Przepływa przez Francję, Belgię, Holandię i w pobliżu Rotterdamu uchodzi do Morza Północnego.
 29. Ebro (910 km) - Przepływa przez Hiszpanię i uchodzi Morza Śródziemnego. Rzeka ma źródła w Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre. Nad Ebro rozegrała się największa operacja hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939 nazywana bitwą nad Ebro.
 30. Odra (854 km) - Przepływa przez Czechy, Polskę, Niemcy i uchodzi do Morza Bałtyckiego (Zalew Szczeciński). Mimo że należy do rzek ubogich w wodę, dość regularnie zalewa tereny wzdłuż swojego biegu.