Tajlandia - kraina uśmiechniętych ludzi
Polecane

Tajlandia to kraj położony w samym sercu Południowo-Wschodniej Azji, który turystów z całego świata zachwyca kontrastem i kolorami. W tej malowniczej krainie przeszłość w postaci monumentalnych pomników i tradycyjnych zwyczajów zderza się z nowoczesnym trybem życia i modernistyczną architekturą. Rajskie plaże, dzikie tygrysy, tropikalne rośliny, zapierające dech w piersiach zabytki, kolorowe potrawy pachnące wyrazistymi przyprawami. Wszystkie te obrazy łączą życzliwi i uśmiechnięci ludzie. Tak, to Tajlandia, kraj nie bez powodu nazywany Krainą Uśmiechu. Tajlandczycy są niezwykle uprzejmi i życzliwi, uśmiech właściwie nie schodzi im z twarzy i nie jest to na pewno sztuczna życzliwość, ponieważ słyną z gościnności i chęci pomocy. Bardzo przy tym lubią się bawić, szczególnie znane jest ich zamiłowanie do zabaw i gier hazardowych, które uwidocznia się w miejskiej rozrywce, jaką są walki byków i kogutów. Często również organizują turnieje tradycyjnej walki na miecze i muay thai, czyli tajskiej odmiany kick-boxingu, oraz pokazy i zawody puszczania latawców.

Tajlandia w skrócie

To azjatycka kraina o powierzchni 513 tysięcy metrów kwadratowych z linią brzegową o długości 2600 kilometrów i z 67-milionową ludnością, którą w większości stanowią Tajowie (53%). Jest krajem nizinnym – w środkowej części znajduje się Nizina Menamu, na północnym wschodzie Równina Korat, północna i zachodnia część kraju to młode pasmo górskie Tanen Taunggyi z najwyższym szczytem Tajlandii – Doi Inthanon (2595 m n.p.m.). Największymi wyspami są: Phuket na Morzu Andamańskim, Ko Samui i Phangan w Zatoce Tajlandzkiej. W Tajlandii panuje klimat równikowy z gorącą porą przypadającą na okres od marca do maja, porą deszczową od czerwca do października oraz porą suchą od listopada do lutego.

Tajlandia - Budda

Wszechobecny Budda

Tajlandia jest krajem bardzo religijnym. Główną religią jest buddyzm, która stanowi aż 94%, a wyrazem tego jest niemal 30 tysięcy buddyjskich świątyń, dodatkowo posągi i podobizny Buddy widoczne są niemal w każdym zakątku, nawet w miejscach świeckich. Co ważne, z Tajlandii nie można wywozić posążków Buddy, a także nie wolno dotykać posągu Buddy ani Koranu w miejscach kultu, szczególnie jeśli jest się kobietą. Na 13 kwietnia przypada tajski Nowy Rok – Songkran, podczas którego miasta wręcz toną w kwiatach, a ulicami ciągną barwne korowody z podobizną Buddy na czele. Posągi Buddy są kąpane i ozdabiane kwiatami, świecami i kadzidełkami, a Tajlandczycy biorą udział w rytualnych kąpielach.

Tajlandia - Phuket - Widok na morze

Rodzinne wakacje w Tajlandii

Kraj ten to mieszanina tradycji z nowoczesnością, co dla turystów oznacza jedno – mnóstwo atrakcji. Odnajdziemy tutaj miasta tętniące życiem, jak stolica Bangkok z imponującą State Tower, ale również i spokojne zakątki idealne do relaksu. Spokój zapewnią okolice plaż, szczególnie samotne zatoki z pięknymi palmami i lazurową wodą. Takie malownicze miejsca można znaleźć na wyspie Phuket, Koh Lanta czy Phi Phi. To właśnie te wyspy najczęściej są wybierane przez turystów pragnących relaksu w idyllicznych zakątkach, które pozwolą im zapomnieć o cywilizowanym świecie, a przy tym mają do zaoferowania nie tylko błogi spokój. W zależności od lokalizacji na tajskich wyspach odnaleźć można między innymi rafy koralowe, rybacką osadę, wysokie klify, dzikie małpy, wolno żyjące tygrysy, słonie i wiele więcej. Jednak nie tylko dzikość i natura w Tajlandii przyciągają – życie toczy się normalnie, chociaż w spowolnionym tempie, i można znaleźć mnóstwo sklepów, restauracji, targów (w tym targi amuletów), bary i dyskoteki.

Tajlandia - Phuket - Bangkok nocą

Tajlandia dla aktywnych

Aktywni również znajdą coś dla siebie, ponieważ Tajlandia to mnóstwo tras rowerowych i trekkingowych, nurkowanie w krystalicznej wodzie, tajski boks, przejażdżka tuk-tukiem, a nawet gra w golfa.
Dla spragnionych nocnych rozrywek idealny jest Bangkok, konkretnie dzielnica Patpong. Jest to trzecie najchętniej odwiedzane miasto na świecie, zaraz po Paryżu i Londynie. Na własnej skórze można poczuć jak metropolia tętni życiem, a atmosfera jest niesamowita, bo nie tylko gwar i zabawa w mieście króluje, ale również spokój płynący ze świątyń i parków. Więcej o miejscach turystycznych, w tym koniecznych do zwiedzenia w Tajlandii, a także masę ciekawostek można znaleźć na stronie: http://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia.

Co warto zwiedzić w Tajlandii?

Tajlandia oferuje wiele atrakcji. Niesamowitych doznań dostarcza już sama wizyta w tym kraju i dlatego lista atrakcji jest bardzo długa – począwszy od oryginalnego jedzenia ulicznego, świątyń buddyjskich, wycieczki przez pola ryżowe i dżunglę, pływające sklepy, po odwiedzenie tajskich plaż, nurkowanie czy skorzystanie z tajskiego masażu. Jeśli chodzi o miejsca warte zwiedzenia, to w Bangkoku będą to: Wielki Pałac Królewski, Świątynia Leżącego Buddy, Świątynia Złotego Buddy, Dom Jima Thompsona, Złota Góra. Na niektórych wyspach i w miastach znajdują się parki, w których można obserwować dziko żyjące zwierzęta. Jednym z najpiękniejszych, a przy tym najstarszych, parków narodowych jest Khao Yai. Obszar parku obejmuje rozległą dżunglę i obszary górskie, które zachowały swoją dziką naturę: gęste lasy deszczowe, trawiaste przestrzenie, dzikie słonie, gibbony, czarne niedźwiedzie azjatyckie, tygrysy, dziki i mnóstwo innych gatunków zwierząt i wielobarwnych ptaków. Tajlandia to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych krajów w Południowo-Wschodniej Azji, a przy tym słynący z niezwykle życzliwych i otwartych ludzi, którzy cały czas się uśmiechają. Mało tego – tym uśmiechem potrafią naprawdę zarazić!

Ciekawostki

  • W Tajlandii nietaktem są żarty i krytyka rodziny królewskiej. Z tego powodu też nie wolno przydeptywać upadającej monety butem, ponieważ na niej znajduje się wizerunek władcy, a władcy należy okazywać szacunek;
  • Do nietaktownych gestów należą m.in. dotykanie głowy, poklepywanie rozmówcy czy nawet założenie nogi na nogę w publicznym miejscu;
  • Podczas zakupów wręcz trzeba się targować, jest to wpisane w kulturę handlu. Jednak nigdy nie należy tego robić, gdy nie chce się niczego kupić, na przykład dla żartów, ponieważ jest to wielką obrazą dla Tajlandczyka;
  • Tajlandia to kraj bardzo otwarty i tolerancyjny erotycznie, słynie z seks turystyki i prostytucji, ale również swobodnego podejścia do orientacji czy do transwestytów;
  • W Tajlandii na stałe mieszka około 100 Polaków.