Scottish Highlands
Regiony

Highlands to termin którym określa się obszar Szkocji rozciągający się mniej więcej na północ od linii Glasgow-Inverness obejmujący m.in. Góry Kaledońskie, dolinę Wielki Glen oraz Grampiany oraz liczne przybrzeżne skupiska wysp. Region ten jest niezwykle rozległy, bowiem zajmuje blisko dwie trzecie powierzchni Szkocji. Miejsce to łączy w sobie niezwykle malownicze krajobrazy, prastare tradycje oraz pewne poczucie nostalgii za nieco wyidealizowaną przeszłością. Miejscowy krajobraz urozmaicają liczne jeziora oraz ruiny średniowiecznych zamków. Obszar ten zamieszkiwany jest od niepamiętnych czasów. Pierwsze ludy (m.in. Pitkowie) osiedlili się tu już w 500 roku p.n.e. Do dziś zachowały się po nich liczne zabytki archeologiczne, przede wszystkim bloki kamienne zdobione rytami. W II wieku obszar ten próbowali bezskutecznie podbić Rzymianie, a IX stuleciu Piktowie i Szkoci osiągnęli porozumienie, by wspólnie dać opór Skandynawom. Największym miastem oraz głównym ośrodkiem administracyjnym Highlands jest Inverness. Miasto położone jest przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth, a jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z głównych twierdz ludu Piktów. Głównym zabytkiem Inverness jest usytuowany w samym sercu miasta okazały zamek. Wzniesiono go w połowie XI wieku na polecenie ówczesnego króla Szkocji - Malcolma III (1031-1093).

Highlands

W zachodniej części Highlands na zachodnich krańcach gór Grampian w pobliżu zatoki Firth of Lorne znajduje się często spowity chmurami najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii Ben Nevis (1344 metry n.p.m.). Jego gaelicka nazwa to Beinn Nibheis co wolnym tłumaczeniu oznacza Złośliwa Góra. Na jej szczyt wije się pośród soczyście zielonych pastwisk dla owiec szlak turystyczny, na którym każdego roku w pierwszą sobotę września organizowany jest wyścig. Jego tradycja sięga 1885 roku, kiedy pewien fryzjer z Fort William samotnie wbiegł na szczyt.

Highlands - Isle of Skye

Highlands to także ojczyzna dumnych i walecznych górali zwanych highlanderami, czego klasyczną ilustrację stanowi nakręcony przez Mela Gibsona film Braveheart. Ta specyficzna grupa Szkotów, wywodzi się bezpośrednio od celtyckich Gaelów. Jedną z ich tradycji są rozgrywane w oprawie dud, tańców i pieśni Highland Games. Nie przypominają one zawodów lekkoatletycznych lecz raczej zmagania strongmanów. Sprzęt sportowy stanowią przedmioty znajdujące się pod ręką (młoty, pnie drzew czy głazy z górskich rzek), a za arenę rozgrywek służą przepiękne łąki. Początki Highland Games sięgają XI wieku, kiedy to członkowie szkockich klanów by zachować formę i tężyznę fizyczną regularnie ćwiczyli mięśnie i doskonalili ciało. Dziś widok mężczyzn w tradycyjnych szkockich spódniczkach w kratę ciskających 100 kilogramowe drewniane bele robi niezapomniane wrażenie. Pomiędzy majem a wrześniem na terenie Szkocji organizowanych jest przeszło setka tego typu zawodów zwanych Braemar Royal Highland Gathering.

Highlands - Krowa

Highlands stanowi wymarzone miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Czeka tu na nich niezliczona ilość oznakowanych szlaków, liczne hotele, schroniska oraz campingi. W górach panuje zawsze cisza i spokój, bowiem jest to najsłabiej zaludniony region Unii Europejskiej. Można wybrać pomiędzy Górami Kaledońskimi, zajmującymi północny zachód, a Grampianami, rozciągającymi się na południowym wschodzie. Te pierwsze są bardziej kopulaste, o wyrównanych wierzchołkach i łagodnych stokach; te drugie - granitowe - mają nieco bardziej strome zbocza. W skład Highlands wchodzą także liczne szkockie wyspy, które generalnie dzielą się na trzy grupy: luźno rozrzucone wzdłuż zachodniego wybrzeża Hebrydy Wewnętrzne (z piękną wyspą Skye), Hebrydy Zewnętrzne oraz Wyspy Północne z archipelagami Orkadów i Szetlandów.

Highlands - Mapa

Ciekawostki

  • Pomimo pozornej prostoty termin Highland jest praktycznie nieprzekładalny na język polski. Tłumaczenia "Pogórze" lub "Góry" jak spotkać można w wielu źródłach jest terminem nieprecyzyjnym i nie oddającym istoty regionu;
  • Na terenie Higlands znajduje się słynne jezioro Loch Ness, które zamieszkuje legendarny potwór nazywany potocznie Nessie.