Cinque Terre
Regionalne atrakcje

Cinque Terre (Pięć Krain) to niezwykle malowniczy fragment włoskiego wybrzeża na riwierze liguryjskiej, położony pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere. Na jego terenie znajduje się pięć niewielkich miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Każde z nich usytuowane jest w uroczej zatoce nad którą na skałach piętrzą się kolorowe kamieniczki czy kościółki. Cinque Terre zajmuje pas o długości 15 kilometrów i szerokości 3 km. Jedyna droga prowadząca wzdłuż wybrzeża jest położona w górach, a do tego jest bardzo wąska i kręta. Jakiś czas temu miejsce to objęte zostało Parkiem Narodowym (Parco Nazionale delle Cinque Terre). Warto odwiedzić każdą z miejscowości Cinque Terre, ponieważ każda ma trochę inny charakter. Największym i najstarszym miastem wybrzeża jest Monterosso al Mare, którego udokumentowana historia sięga połowy XI wieku. Tutaj też znajduje się największa plaża w Cinque Terre. Za najładniej położone uchodzi miasteczko Vernazza gdzie zachowała się charakterystyczna wieża, XIV wieczku kościół św. Małgorzaty Antiocheńskiej, zamek oraz klasztor Franciszkanów Reformowanych.

Cinque Terre - Vernazza

Przez stulecia miasteczka Cinque Terre były niemalże odcięte od reszty świata. W czasie panowania Genui znajdował się tu wojskowy punkt obserwacyjny, a okoliczni mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem i uprawą winorośli. W XVII wieku przez pewien czas Cinque Terre pozostawało pod panowaniem francuskim, ale szybko powróciło do Królestwa Sardynii, a w 1860 roku stało się częścią Zjednoczonych Włoch. Sytuacja odciętych od reszty świta miasteczek zmieniła się dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy rozpoczęto budowę linii kolejowej ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Riwiery Włoskiej. Dziś to właśnie pociągami regionalnymi dociera tu większość turystów. Pociągi w sezonie kursują co 20 minut i jadą albo skalistą estakadą albo tunelami. Obecnie każdego roku Cinque Terre odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów z całego świata. Na gości czekają tu liczne ścieżki turystyczne z których największą popularnością cieszy się łącząca Manarolę i Riomaggiore brukowana ścieżka zwana Via dell'Amore (Droga Miłości). Charakterystyczną cechą wszystkich miasteczek Cinque Terre są ułożone w wielopoziomowe tarasy bajecznie kolorowe domy. Niegdyś te jaskrawe kolory ułatwiały wypływającym w morze rybakom łatwy powrót do domu. Poza Corniglią, która zbudowana jest na wysokiej skarpie, wszystkie miasta leżą nad samym morzem.

Cinque Terre - Vernazza

We wszystkich miasteczkach Cinque Terre panuje całkowity zakaz ruchu samochodowego, dlatego najlepiej przyjechać tu pociągiem. Auto zostawić można w pobliskim mieście La Spezia. Ci którzy po mimo to chcą przyjechać tu samochodem muszą mieć na uwadze, że na terenie parku nie ma żadnej stacji benzynowej, dlatego lepiej wcześniej zatankować bak do pełna. Do miasteczek Cinque Terre można dotrzeć również drogą morską. W sezonie letnim z Monterosso i Portovenere kursują regularnie statki do miasteczek do Riomaggiore i Vernazzy. W 1997 roku Cinque Terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co niestety oznacza, że za wejścia na szlaki na terenie parku trzeba płacić.

Cinque Terre - Mapa

Ciekawostki

  • W 2011 roku na Cinque Terre zeszła potężna lawina błotna, w wyniku której uszkodzone zostały liczne budynki, linia kolejowa w obu kierunkach oraz ścieżki turystyczne.