Madera
Wyspy

Madera (Madeira) to portugalska wyspa, położona na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki na północ od Wysp Kanaryjskich. Tworzy niewielki archipelag z kilkoma mniejszymi wyspami na Atlantyku, który zaliczany jest do Makaronezji. Powierzchnia wysp jest górzysta, a najwyższym szczytem całego archipelagu jest usytuowana na wyspie Madera góra Pico Ruivo (1862 metry n.p.m.). Wyspa charakteryzuje się bogatą roślinnością podzwrotnikową ze stanowiącymi relikt Trzeciorzędu lasami wawrzynowymi z gigantycznymi paprociami, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Madera ma bardzo korzystny klimat przez co określana bywa często "wyspą wiecznej wiosny". Nawet zimą w ciągu dnia średnia temperatura oscyluje w pobliżu wokół 20 °C. Latem zaś średnia temperatura to 27 °C. Na wybrzeżu spotkać można plaże, ale jest ich mało (jedyną ze złotym piaskiem stworzono sztucznie zwożąc go z Sahary) i nie mogą się równać z tymi na pobliskich Wyspach Kanaryjskich. Wyspa więc nadaje się bardziej do aktywnego wypoczynku, wędrówek po górach niż wylegiwania na piasku. Madera zachwyca wszechobecnymi kolorowymi kwiatami, gęsto porośniętymi wzgórzami, zapierającymi dech w piersiach urwiskami i malowniczymi wodospadami. To właśnie ze względu na bogatą roślinność nazywana jest często "wiecznie zielonym ogrodem Europy". Na wyspie znajdują się liczne górskie trasy, a także doskonałe tereny do wspinaczki. Często też zdarza się, że do wyspy podpływają wieloryby co stanowi dodatkową atrakcję dla turystów.

Madera

Historia

Madera wyłoniła się z Atlantyku kilka milionów lat temu w wyniku seryjnej erupcji podwodnego wulkanu. Archipelag Madery znany był już w czasach starożytnych Fenicjanom. Na pewno też był widywany przez średniowiecznych żeglarzy, ale oficjalnie odkryty został dopiero w pierwszej połowie XV wieku przez portugalskiego żeglarza i podróżnika João Gonçalves Zarco (1390-1471). Praktycznie do tego czasu wyspy pozostawały niezamieszkane czego konsekwencją jest ich dziewiczy charakter. Na wyspie osiedlali się głównie uciekinierzy z terenu Portugalii, prześladowani Maurowie i Żydzi z Hiszpanii, Holendrzy i Włosi. Wtedy też założone zostały plantacje trzciny cukrowe do pracy na których sprowadzono czarnych niewolników z Afryki. W latach 1580-1640 Madera wraz z Portugalią wchodziła w skład Hiszpanii, a pomiędzy 1807 a 1814 rokiem pozostawała pod zarządem brytyjskim. W 1860 roku na Maderze kilka miesięcy spędziła cesarzowa Austrii Elżbieta - piękna "Sissi", lecząca się tu z gruźlicy i depresji, w jaką popadła na wiedeńskim dworze. Łagodny i regularny klimat pozwolił sprowadzić na Maderę szereg gatunków tropikalnych roślin uprawnych (m.in. banany), które świetnie się tu przyjęły, stopniowo wypierając nawet rodzimą roślinność.

Madera

Głównym ośrodkiem archipelagu jest położone na południowym brzegu Madery miasto Funchal. Założone zostało w 1421 roku przez odkrywcę Madery João Gonçalves Zarco. Obecnie Funchal zamieszkuje przeszło 100 tysięcy osób co stanowi przeszło jedną trzecią populacji całego archipelagu. W mieście warto przespacerować się urokliwym starym miastem, a także odwiedzić ogród botaniczny i park Santa Catarina. W pobliżu Funchal znajduje się chętnie odwiedzany punkt widokowy Cabo Girao. Jest to gigantyczna nadmorska skała, która wznosi się na wysokość 580 metrów n.p.m. Z jej wierzchołka rozpościera się przepiękna panorama wybrzeża i wyspy.

Madera - Mapa

Ciekawostki

  • Na Maderze urodził się słynny portugalski piłkarz się Cristiano Ronaldo;
  • W stolicy wyspy Funchal w willi Quinta Bettencourt spędził zimę z 1930 na 1931 roku marszałek Józef Piłsudski, któremu lekarze zalecili zmianę klimatu;
  • Jedna z miejscowych legend głosi, że że na Maderze osiadł król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk (1424-1444) po zakończonej bitwie pod Warną;
  • Madera ma około 60 km długości i niewiele ponad 20 km szerokości, co powoduje, że można ją objechać wokół, wzdłuż i w poprzek w zaledwie jeden dzień.