Jamajka, czyli nie tylko 'Sunshine reggae'

Autor: iras · Dodano: 2016-12-12
Kategoria: Polecane
Jamajka, czyli nie tylko 'Sunshine reggae'

Pierwsze skojarzenia, które nasuwają się z Jamajką to: świecące przez cały rok słońce, rytmy reggae i Bob Marley. Ta karaibska wyspa ma do zaoferowania znacznie więcej, o czym przekonują się odwiedzający ją z całego globu. Co warto zobaczyć podczas wycieczki na Jamajkę?

Krajobraz i warunki na wyspie

Jamajka rozciąga się na obszarze niespełna 11 000 kilometrów kwadratowych i jest zróżnicowana pod względem geograficznym: z jednej strony mamy malownicze plaże z białym piaskiem, z drugiej - góry, z najwyższym szczytem Blue Mountain Peak, o wysokości 2256 m n.p.m. Warunki panujące na wyspie pozwoliły na przyjęcie się różnych gatunków roślin, zwożonych m.in. z Chin (bambusy) i Malezji (palmy kokosowe).

Jamajka jest państwem wyspiarskim, wchodzącym w skład archipelagu Wielkich Antyli. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne i jest zlokalizowana na zachód od Haiti i na południe od Kuby. Dzieli się na 3 hrabstwa, a one na 14 regionów.

Tym, co przyciąga turystów z całego świata do Jamajki niewątpliwie jest klimat - ciepły, wilgotny, tropikalny. Średnia temperatura na wybrzeżu mieści się w przedziale między 26 a 32 stopni Celsjusza , w partiach górskich natomiast spada ona do ok. 20 stopni Celsjusza.

Krajobraz, jak i warunki pogodowe oraz specyfika etniczna wyspy sprawiają, że wypoczynek na Jamajce nie może się równać z urlopem np. w krajach europejskich.

Jamajka

Rzut oka na historię Jamajki

Rdzenną ludnością wyspy byli Indianie z plemion Tainów i grupy etnicznej Arawak. Trudnili się oni rybołówstwem, myślistwem oraz uprawą tytoniu, juki i manioku. Odkrycie Jamajki dla Europy natomiast zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi, który dotarł w ten rejon świata 5 maja 1494 roku. Potem wyspa została skolonizowana przez Hiszpanów, jednak brak złota sprawił, że traktowali ją oni jedynie jako przystań na drodze do ekspansji obu Ameryk. Wskutek tego Jamajka gospodarczo i ekonomicznie podupadała. Po 80 latach od najazdu Hiszpanów na wyspę, ludność Arawaków praktycznie przestała istnieć. W 1655 roku Jamajkę zajęli Anglicy i aż do końca XVIII w. czerpali ze swojej kolonii spore zyski - wpływy pochodziły z uprawy trzciny cukrowej, handlu niewolnikami oraz piractwa (morskiego i lądowego) - Port Royal stał się siedzibą piratów okradających hiszpańskie nieruchomości. Do pracy na plantacjach sprowadzano niewolników z Afryki - na jak wielką skalę był to proceder świadczy fakt, że odsetek ludności czarnoskórej wśród mieszkańców Jamajki w połowie XVIII wieku wynosił 89%. Rosnące napięcia społeczne i niezgoda na niewolnictwo prowadziły do wybuchania buntów. Po burzliwej historii, wyspa uzyskała status niepodległego państwa w 1962 roku.

Dziś Jamajka jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi reprezentowana przez gubernatora generalnego Elżbieta II, zaś władzę wykonawczą sprawuje dwuizbowy parlament. Pod względem kulturowym to karaibskie państwo jest mieszanką wpływów afrykańskich, arabskich i europejskich, a także inspiracji płynących z obszarów wschodnioindyjskich, wschodniośródziemnomorskich i chińskich.

Wycieczki na Jamajkę - czyli gdzie i co zobaczyć?

Wśród sztandarowych pozycji do odwiedzenia na tej karaibskiej wyspie jest trójca nadmorskich kurortów: Ocho Rios, Montego Bay i Negril, gwarantujących piaszczyste plaże i wymarzony wypoczynek na Jamajce. Kluczowym punktem wycieczki jest także stolica kraju, Kingston.

Ocho Rios

Jedną z atrakcji wyspy jest położone na północnym wybrzeżu miasto portowe Ocho Rios, słynące z wysokich, nawet 220-metrowych malowniczych wodospadów rzecznych Dunn's River Falls, które uchodzą bezpośrednio do morza. Okolice tej miejscowości również zachęcają do zwiedzania. Położony na szczycie wzgórza ogród botaniczny Shaw Park porasta roślinnością tropikalną przeszło 10 000 hektarów powierzchni i stanowi najbardziej okazały park na wyspie. Obok wodospadów Dunn's River Falls rozciąga się malownicza zatoka Dolphin Cove, którą zamieszkują delfiny, płaszczki i rekiny. Na tych, którzy zdecydują się na spacer przy Jungle Trial również czekają atrakcje - w swoim naturalnym środowisku występują tu m.in. węże, iguany i tropikalne gatunki ptaków.

Negril

Przypadnie do gustu tym turystom, którzy cenią sobie niezmącony spokój i bliski kontakt z naturą. To tam znajduje się najpopularniejsza i najdłuższa na całej wyspie plaża - Long Bay. Niestety często jest zatłoczona, a jej okolica bardzo droga, co przyćmiewa urok tego miejsca. Na szczęście na Jamajce dostępnych jest jeszcze wiele plaż - cichych, niezaludnionych i całkiem urokliwych.

Kingston

Tętniąca życiem stolica Jamajki jest zarazem portem morskim i lotniczym Jamajki. Na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji architektonicznych i kulturalnych. To w Kingstop, przy 56 Hope Road mieści się Muzeum Boba Marleya, w którym można bliżej zapoznać się z życiem i twórczością nieżyjącego od 1981 roku artysty. Smaczku i klimatu dodaje fakt, że obiekt założono w jego własnym domu. Inną ciekawą budowlą jest Devon House - okazała nieruchomość pierwszego czarnoskórego milionera mieszkającego na wyspie. Ponadto warte odwiedzenia jest też Hiszpańskie Miasto z Katedrą St James oraz Ogrody Botaniczne Hope.

Montego Bay - nie tylko dla fanów reggae

Położone w północno-zachodniej części wyspy, czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto na Jamajce, Montego Bay przyciąga malowniczym krajobrazem, bajecznymi warunkami do uprawiania sportów wodnych i wszechobecnymi rytmami reggae. W sierpniu można tu zaobserwować przyrost fanów tego rodzaju muzyki, którzy zjeżdżają się na organizowany co roku od 1993 słynny festiwal Reggae Sumfest.

Błękitna Laguna i Blue Mountain Peak

W Górach Błękitnych, niedaleko Port Antonio znajduje się jezioro o błękitnej wodzie i podłożu z wapieni. Z tym miejscem związana jest legenda, mówiąca o tym, że jezioro jest bezdenne, a w jego wodach żyje smok. Kawałek dalej za laguną wznosi się najwyższa góra Jamajki - licząca 2256 m n.p.m. To zdecydowanie najzimniejszy obszar wyspy, gdzie w porze zimowej mogą nawet wystąpić opady śniegu.

Jamajka

Raj dla aktywnych

Z racji swoich walorów krajobrazowych, Jamajka zachęca do czynnego wypoczynku. Amatorzy sportów wodnych będą zachwyceni możliwościami rekreacyjnymi, czy to w zakresie snorkelingu, żeglowania czy pływania. Tym, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez joggingu, białe plaże wybrzeża dostarczą dodatkowych wrażeń biegowych. Natomiast miłośnikom gór spodoba się perspektywa trekkingu i wspinania na najwyższy szczyt Jamajki.

Gratką dla golfistów będzie mieszczący się w Mandeville Manchester Golf Club, najstarszy na obszarze Karaibów i całej półkuli zachodniej, prestiżowy klub golfowy, założony w 1865 roku.

Ciekawostką jest, że z Jamajki pochodzi kilku sportowców światowej klasy, w tym m.in. lekkoatleci: Usain Bolt, który w biegach na 100 i 200 metrów ustanowił rekordy świata, Donovan Bailey czy koszykarz Omar Barlett.

Jamajka jest wyspą, która oferuje taki szereg atrakcji, iż nie sposób wszystkich ich doświadczyć podczas pojedynczego pobytu. Czyni ją to miejscem, do którego chętnie się powraca. Ponieważ wielość atrakcji wartych zobaczenia może sprawić trudności logistyczne, zwłaszcza osobom, które wybierają się na tę karaibską wyspę po raz pierwszy, przydatne mogą się okazać internetowe wyszukiwarki wycieczek. Dzięki nim można nie tylko zaplanować urlop według własnych oczekiwań i preferencji, ale nierzadko trafić na oferty last minute bądź inne promocje.

Polub nas