Fińska sauna

Autor: Jarko · Dodano: 2016-11-15 · Finlandia   Kraj: Finlandia
Kategoria: Tradycje i obyczaje
Fińska sauna
Sauna stanowi jeden z najważniejszych elementów fińskiej kultury, a także odgrywa ona ważną rolę społeczną. Wizytę w saunie mieszkańcy Finlandii traktują jako panaceum na wszelkie dolegliwości. Obecnie w Finlandii jest przeszło 1,5 mln saun, z czego większość znajduje się w prywatnych domach. Zaproszenie do kąpieli w rodzinnej saunie stanowi wielki zaszczyt, którzy przyrównać można do zaproszenia na domowy obiad. Kiedy przykładowo w Polsce zaprasza się gości do domu na kawę czy herbatę, to w Finlandii zaprasza się znajomych na wizytę w saunie. W Finlandii spotkać można praktycznie wszędzie. Do tego są tanie i ogólnodostępne zarówno dla starszych jak i młodych osób. W saunę wyposażony jest także praktycznie każdy hotel czy hostel. Nigdzie nie poznasz Fina tak dobrze jak w saunie, a zaproszenie do wspólnej wizyty to dowód szczerej przyjaźni. W saunie wszyscy są równi, dopiero po wyjściu jeden może być prezydentem, a drugi stolarzem. Sauny były budowane od niepamiętnych czasów przez Słowian orz ludy fińskie (przodków m.in. dzisiejszych Finów i Estończyków). W zapiskach historycznych pojawiają się one w dokumentach pochodzących z XI stulecia. Używano ich wówczas jako ciepłych pomieszczeń na zimę, a także miejsc gdzie można było się umyć lub wyleczyć wszelkie dolegliwości zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Fińska sauna

Sauna to pomieszczenie w którym panuje wysoka temperatura oraz wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny). Spędza się w niej od kilku do kilkunastu minut, a po wyjściu bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie. W Finlandii do sauny wchodzi się zupełnie nago (chyba że jest to publiczna sauna), co jest dla Finów sprawą niezwykle naturalną i nie budzącą żadnego sprzeciwu. Mężczyźni i kobiety korzystają z saun osobno, chyba, że są rodziną. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające samopoczucie, a także korzystnie wpływa na układ krążenia. Dzięki regularnym wizytom wzrasta odporność na czynniki chorobotwórcze, a organizm lepiej radzi sobie z różnego rodzaju infekcjami. Ponadto sauna wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, zmniejszając stres zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Istnieje kilka rodzajów sauny, m.in. parowa (rzymska), mokra oraz sucha. Ta ostatnia to właśnie sauna fińska. Charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza (od 5% do 20%) oraz wysoką temperaturą (od 60°C do nawet 120°C). W tradycyjnej saunie fińskiej ściany wykonane są ze specjalnie przygotowanego drewna świerku skandynawskiego. Wewnątrz sauny znajduje się piec, na którym grzeją się kamienie oraz ławki, które wykonane są specjalnego nienagrzewającego się drewna (abachi). Aby zwiększyć wilgotność kamienie polewa się wodą lub olejkami eterycznymi, które korzystnie wpływają na relaks i skórę.

Ciekawostki
- W Finlandii jedna sauna przypada 2,5 mieszkańca.
- Szacuje się, że 90% mieszkańców Finlandii regularnie odwiedza saunę.
- W Helsinkach znajdują się tylko kilka publicznych saun. Jest tu ich tak mało dlatego, że każdy ma swoją w domu lub wspólną w bloku.
Reklama
Polub nas