Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Ciekawostki

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, położony w samym sercu Warszawy przy placu Defilad 1. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych gmachów stolicy. Z założenia budynek ten miał stanowić "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". Pałac wzniesiony został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa (1885-1956), ale jego historia rozpoczyna się dużo wcześniej, zaraz po zakończeniu wojny i pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Wtedy to Stalin w imieniu Związku Radzieckiego obiecał pokrycie połowy kosztów odbudowy warszawy. Co ciekawe wyszła nawet specjalna uchwała jednak z upływem czasu projekt zawęził się do wyboru pomiędzy budową metra, tramwaju do Piaseczna lub właśnie pałacem. Ostatecznie wybór padł na ten ostatni. Główny projektant Lew Rudniew, chciał, aby Pałac nawiązywał do polskiego stylu, objechał więc różne miasta, m.in. Kraków, Chełmno, Zamość, w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą. Następnie wraz ze swoim zespołem stworzył kilka projektów. Polska strona dołożyła do wybranego projektu umieszczenie w gmachu teatrów, sal wystawowych oraz wyposażenie Sali Kongresowej o dodatkowe wejście (od ulicy Emilii Plater). Początkowo budowla miała mieć 120 metrów wysokości, jednak Polacy zdecydowali się na dużo wyższa konstrukcję sięgającą 230 metrów.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki

Budowa gmachu trwała zaledwie trzy lata, a uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1955 roku. Przy wznoszeniu pałacu pracowało około 3,5 tysiąca radzieckich robotników. Mieszkali oni na specjalnie wybudowanym osiedlu na warszawskich Jelonkach. W czasie prac wysokościowych zginęło 16 osób, które pochowane zostały na cmentarzu prawosławnym. Jedna z legend głosi, że ich ciała zamurowane zostały w fundamentach wieżowca. Jeszcze przed ukończeniem budowy, dwa dni po śmierci Józefa Stalina, 7 marca 1953 roku, wspólną uchwałą Rady Państwa oraz Rady Ministrów PRL nadano budynkowi nazwę Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina.

Ciekawostki

  • W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku Pałac Kultury i Nauki był drugim co do wysokości budynkiem w Europie;
  • W okolicach iglicy pałacu w zadaszonym miejscu znajdują się liczne podpisy budowniczych gmachu;
  • Niegdyś pewien amerykański miliarder chciał kupić pałac, rozebrać, przewieźć do siebie i ponownie złożyć (podobne inni amerykańscy miliarderzy zrobili z kilkoma zamkami nad Loarą), Polska odmówiła jednak sprzedaży;
  • Jeden z przesądów mówi, że jeśli wybuduje się w warszawie budynek większy od pałacu to Stalin wstanie z grobu ;)