Będziesz uprawiał sporty za granicą? Pamiętaj o dodatkowej ochronie!
Polecane

Kochasz sport i planujesz wypad na kilka dni na narty w Alpy lub wyprawę rowerową po Portugalii? Nie zapomnij o zapewnieniu sobie odpowiedniej ochrony i wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Ubezpieczenie turystyczne jest punktem obowiązkowym dla wszystkich, którzy planują wyjazd na urlop. Nie każdy jednak wie, że nie zawsze obejmuje ono ochroną wypadki, które wydarzyły się wskutek uprawiania sportów. Jeżeli planujesz zatem aktywny wypoczynek za granicą, powinieneś zainteresować się możliwością wykupienia także dodatkowej formy ochrony.

Co zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne przydaje się każdemu, niezależnie od tego, ile ma lat i co robi na co dzień. Zakres polisy powinien być jednak dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Najbardziej podstawowe ubezpieczenie podróżne zapewnia zwrot kosztów leczenia i pomoc assistance (organizacja pomocy i transportu ubezpieczonego). Pokrywa zatem takie wydatki jak wizyty lekarskie, badania, zabiegi, operacje, leczenie szpitalne i ambulatoryjne (konsultacje medyczne, lekarstwa, środki opatrunkowe itp.) czy transport medyczny. O dodatkową ochronę (np. NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa lub skrócenia wyjazdu zorganizowanego, ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych) powinieneś zadbać jednak indywidualnie.

Dodatkowa ochrona dla aktywnych

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez TU Europa "Aktywności Polaków na urlopach i ich ubezpieczanie" z 2015 roku, 9 proc. z nas spędza urlop za granicą. Najczęściej wybieramy kraje południowe - Włochy, Grecję, Hiszpanię, Chorwację, Francję - ze względu na słoneczna pogodę. Blisko 2/3 z nas raz na jakiś czas wyjeżdża na urlop samodzielnie, a reszta wybiera wakacje z biurem podróży. Lubimy także wypoczywać aktywnie - 48 proc. ankietowanych wybiera czynny sposób spędzania czasu (wycieczki fakultatywne, wycieczki po górach, rejsy łodzią, żeglarstwo, jazda na rowerze). Nie dbamy jednak wystarczająco dobrze o swoje bezpieczeństwo. Jedynie 16 proc. Polaków zawsze wykupuje dodatkowe ubezpieczenie w tym zakresie, natomiast aż 47 proc. nie robi tego nigdy. Dla osób, które nie wykupiły polisy, wypadek spowodowany aktywnym uprawianiem sportu może skończyć się jednak wysokim rachunkiem do zapłaty.

Uprawianie sportów zawsze niesie ze sobą ryzyko urazów czy zniszczenia sprzętu. Decydując się na aktywny wypoczynek za granicą, powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni ci skuteczną ochronę (porównaj w Rankomat.pl). Tylko wówczas będziesz mógł oddać się ulubionemu hobby, a agencja ubezpieczeniowa zadba o bezpieczeństwo twoje i twojego sprzętu.