Warszawa przewodnik dla zaawansowanych
Polecane

Aby docenić wszystkie walory turystyczne Warszawy, warto zdać sobie sprawę z wyjątkowego charakteru tego miasta. Pamięć najdawniejszej, pełnej splendoru przeszłości, piętno wojennej traumy i odbudowy z czasów PRL, wreszcie energia i dynamizm nowoczesnej metropolii - wszystko to tworzy fascynującą mieszankę. To niezwykłe miasto w sercu Europy pokochać łatwiej niż się na pierwszy rzut oka wydaje! Mamy nadzieję, że nasz Warszawa przewodnik dla zaawansowanych okaże się pomocny w odkrywaniu stolicy.

Zwiedzanie Warszawy - odkrywanie wielkiej przemiany!

Jeszcze w latach 90-tych wielu odmawiało Warszawie uroku. Po siermiężnych latach komunizmu nadszedł czas zachłyśnięcia się kapitalizmem. Zaniedbane miasto straszyło blokowiskami, poszarzałe fasady socrealistycznych realizacji, które zastąpiły obróconą w gruzy przedwojenną zabudowę nie poprawiały miejskiego pejzażu, wszędzie powstawały targowiska, każdą wolną przestrzeń pochłaniały szyldy i reklamy. Nad wszystkim górował Pałac Kultury, do którego również tuliły się kolorowe, niechlujne budy.

Od tego czasu zmieniło się właściwie wszystko. Warszawa już dawno przestała być brzydkim kaczątkiem wśród europejskich stolic. Dziś należy do najciekawszych i najdynamiczniej rozwijających się miast na kontynencie. Przedwojenna Praga, której się niegdyś bano, dziś staje się jednym z centrów kulturalnych stolicy, a spacery praskimi ulicami weszły do kanonu atrakcji turystycznych. W miejscu jarmarku "Europa", funkcjonującego na niszczejącym Stadionie Dziesięciolecia, wznosi się dziś imponujący PGE Narodowy. Powstanie nowych budowli (przykładem szczególnie udanej realizacji jest budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) oraz szereg prac renowacyjnych i poprawiających estetykę przestrzeni miejskiej kompletnie zmieniły oblicze stolicy. Co najważniejsze, Warszawa odzyskała pamięć! Relikty przeszłości są pieczołowicie wydobywane z otoczenia, a instytucje takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego znakomicie wywiązują się ze swojej edukacyjnej roli. Dziś zwiedzanie Warszawy to wyjątkowe, poruszające doświadczenie i intelektualna przygoda!

Warszawa przewodnik – co warto zobaczyć?

Wśród punktów obowiązkowych w planie zwiedzania są oczywiście Starówka, Nowe Miasto, Krakowskie Przedmieście, Łazienki, Wilanów czy Powązki. Zwiedzanie tych miejsc to jednak dopiero początek poznawania miasta! Z racji, iż jest to Warszawa przewodnik dla zaawansowanych, chcielibyśmy zasugerować Państwu jeszcze kilka szlaków i atrakcji.

Po pierwsze, zachęcamy, aby wybrali się Państwo na zwiedzanie miejsc, które w sposób szczególny wiążą się z wydarzeniami powstania warszawskiego. Najlepiej jest udać się na taki spacer z doświadczonym, licencjonowanym przewodnikiem miejskim, który o nich opowie. Dobrym początkiem zwiedzania jest wizyta we wspomnianym Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza wyjątkową ekspozycją, warto zwiedzić znajdujący się obok Park Wolności z murem, na którym upamiętniono 11 tysięcy poległych powstańców. Dzięki działalności historyków przewodników i edukatorów na mapie miejsc pamięci związanych z powstaniem pojawia się coraz więcej punktów. Rośnie również świadomość społeczna. Nie tak dawno prywatny inwestor remontujący kamienicę przy ul. Wilczej 72 pozostawił nienaruszony (chroniony przeszkleniem) cały fragment fasady naznaczony kulami z okresu powstańczych walk. Propozycję trasy zwiedzania znajdą Państwo na: Warszawa Przewodnik.

W tym samym serwisie tworzonym przez profesjonalnych przewodników znajdą Państwo wiele innych pomysłów na zwiedzanie Warszawy. Wśród nich m. in. wyprawę szlakiem dziedzictwa żydowskiego. W tym kontekście warto wspomnieć o jednym z najciekawszych muzeów stolicy powstałych w ostatnich latach – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wewnątrz znajduje się pasjonująca ekspozycja historyczna – pełna treści, wykorzystująca atrakcyjne formy przekazu i wspaniałe scenografie. Podróż przez 1000-letnie dzieje polskich Żydów to niezwykłe przeżycie. Na uwagę zasługuje również architektura budynku – subtelna, nowoczesna, uwzględniające funkcje praktyczne i ideowe i wreszcie rewelacyjnie wpisująca się w otaczającą przestrzeń.

Ogromnie ciekawy może być również spacer po socrealistycznej Warszawie (do tej pory dziedzictwem realizmu socjalistycznego mało kto się interesował, dziś często staje się kluczem do poznawania Warszawy okresu wczesnego PRL). Opowieści o warszawie przedwojennej przyjemnie słucha się podczas spaceru po coraz bardziej malowniczej Pradze. Przy okazji można również zwiedzić pobliski PGE Narodowy.
Wiele wrażeń i rozwijających doświadczeń zapewniają również takie atrakcje jak Niewidzialna Wystawa, którą zwiedza się w całkowitej ciemności, używając wszystkich zmysłów prócz rzecz jasna wzroku czy rewelacyjne Centrum Nauki Kopernik, które nawet z najbardziej opornych uczyni prawdziwych fanów nauk ścisłych.

Odkrywając Warszawę, warto wciąż szukać nowych szlaków i perspektyw!