Alergicy na wakacjach
Poradniki

Jeśli jesteś alergikiem i planujesz aktywnie i udanie spędzić wakacje to warto już wcześniej starannie i dokładnie wybrać miejsce na wyjazd. Osoby uczulone na pyłki, czy z alergicznymi odczynami na skórze powinny sugerować się kalendarzem pyleń i wybierać miejsca i terminy, w których kontakt z alergenami będzie jak najmniejszy. Warto także skonsultować się z lekarzem, w celu zweryfikowania potencjalnych zagrożeń oraz ustalenia ewentualnego leczenia. Istnieją także aplikacje na telefony z bieżącym kalendarzem pyleń. Przyczyną dolegliwości chorobowych występujących sezonowo są:

  • od lutego do maja - pyłki drzew;
  • od maja do lipca - pyłki traw, drzew, zbóż, chwastów, zarodniki pleśni, terpeny i olejki roślinne;
  • od czerwca do września - pyłki chwastów;
  • od października do stycznia - zarodniki grzybów pleśniowych.

Kalendarz pyleń

Dokąd jechać

Wyjazdy nad morze będą lepsze niż te w góry, bądź nad jeziora bowiem w nadmorskim powietrzu jest zawsze najmniej alergenów. Ponadto piasek mniej uczula niż trawa, a kąpiele w wodzie morskiej stanowią doskonałą kurację dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Jeśli nasz wybór jednak padnie na góry to należy pamiętać, że stężenie alergenów maleje wraz ze wzrostem wysokości. Najlepiej więc wybierać wysokie góry ze szczytami powyżej 1500 metrów n.p.m. Niestety klimat górski nie dla wszystkich alergików jest dobry i zależy w głównej mierze od pory roku. Okresem szczególnie niebezpiecznym są miesiące maj, czerwiec i lipiec z uwagi na kwitnienie traw górskich.

Jak się odżywiać

Osoby z alergią pokarmową nie muszą aż tak bardzo zwracać uwagi na lokalizację wyjazdu. Powinny jednak być być bardziej czujne z wyborami miejsc gdzie spożywane są posiłki. Należy unikać przypadkowych czy niesprawdzonych lokali gastronomicznych z nieznanymi potrawami. Przebywając w hotelu warto wcześniej ustalić z obsługą dokładne menu i zawartość posiłków. Dla własnego dobra, warto na wyjeździe zrezygnować kulinarnych eksperymentów czy egzotycznych owoców. Osoby uczulone na słońce powinny unikać niektórych pokarmów (n.p. zawierających karoten) oraz leków, które uwrażliwiają skórę na promienie słoneczne. W sytuacji nietolerancji ultrafioletu, zawartego w promieniowaniu słonecznym, należy stosować filtry UV.

Pszczoła

Uwaga na Owady

Aby uchronić się przed ukąszeniami owadów, powinno się mu zakładać jasne, jednolite ubrania oraz stosować różne preparaty przeciw owadom. Biel, zieleń, beż nie budzą ciekawości owadów w przeciwieństwie do koloru żółtego i pomarańczowego. Dodatkowo należy unikać w otoczeniu chorego substancji, które przyciągają owady. W przypadku komarów są to głównie zbiorniki wodne, w przypadku os czy pszczół słodkie ciecze i owoce. Dlatego też warto unikać spożywania słodkich posiłków na świeżym powietrzu. Żądlące owady wabi również zapach spoconego ciała. Gdy zauważymy w pobliżu pszczołę czy osę, należy zachować spokój i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, gdyż owad może odebrać je jako atak będzie się bronić. Jeśli jest to możliwe, to należy wejść do ciemnego pomieszczenia. Owady te nie lubią ciemności i pozostaną na zewnątrz. Gdy jednak użądliła nas pszczoła, to należy natychmiast usunąć żądło i na ranę przyłożyć papkę z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą. A gdy sprawcą nieszczęścia była osa, zimny okład z rozcieńczonego octu. Ulgę przyniesie także okład z lodu albo przyłożenie przekrojonej cebuli. Gdy opuchlizna powiększa się i nie ustępuje to należy szukać pomocy lekarskiej.

Co ze sobą zabrać

Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać ze sobą przetestowane dermo-kosmetyki myjąco-oczyszczające oraz nawilżające. Dodatkowo każdy alergik powinien mieć duży zapas filtrów, aby skutecznie chronić każdą część ciała. W apteczce podróżnej obowiązkowo muszą się znaleźć leki antyhistaminowe (np. zawierające lewocetyryzynę), które przeciwdziałają objawom alergii, maści zawierające kortyzon, które złagodzą objawy skórne, adrenalinę oraz krople do oczu i spray do nosa. Popularne wapno czy pantenol nie zabierają dużo miejsca, a zawszę mogą przynieść upragnione ukojenie.

Mniszek lekarski

Ciekawostki

  • Dla niektórych osób wyjazd do Egiptu może okazać się niezwykle prozdrowotny, ponieważ nie ma tam praktycznie żadnych alergenów występujących u nas w Polsce.