9 miejsc, które trzeba zobaczyć w Czechach
Polecane

Praga, cudowna stolica Czech przyciąga rzesze turystów z całego świata, jednak to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić będąc u naszych sąsiadów. Liczne mniejsze, urokliwe miasteczka, zabytki czy majestatyczne kościoły również zasługują na uwagę. Poniżej prezentujemy 9 miejsc, które obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas wizyty w Czechach!

Skalne miasto

Adršpach to mała, ale niezwykle urokliwa wioska znajdująca się właściwie tuż przy polskiej granicy. To co czyni z niej turystyczną atrakcję to formacje skalne tworzące skalne miasto, w którym turyści wędrują pomiędzy ogromnymi, stromo wznoszącymi się skałami o niesamowitych kształtach. To przepiękny teren złożony z licznych skał zbudowanych z piaskowca. Podążając zielonym szlakiem można podziwiać strzeliste formacje o kształtach zbliżonych do rzeczywistych form, jak na przykład dzban, ząb, głowa itp. To baśniowe miejsce znajduje się zaledwie około 100 km od Wrocławia.

Český Krumlov

To kolejne niewiarygodnie piękne miejsce, nad którym góruje majestatyczny zamek - obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę renesansową, z której rozpościera się niesamowity widok na okolicę oraz odwiedzić sklepy i restauracje znajdujące się w miasteczku. Cesky Krumlov pochodzi z XIV wieku i uznawany jest za jedno z najładniejszych miejsc w Czechach (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Warto zajrzeć także do Muzeum Figur woskowych, Muzeum Tortur, Muzeum Marionetek, odwiedzić Klasztor Minorytów oraz Egon Schiele Centrum.

Brno

To z kolei miasto znane przede wszystkim z historycznych pałaców i gotyckiej katedry. Jednak bez wątpienia najciekawszą atrakcją Brna jest zabytkowy Zamek Spilberk, w którym obecnie mieści się Muzeum Bremeńskiego. Będąc w okolicy warto także odwiedzić jaskinie ze słynną Macochą, Wille Tugendhtów, galerię sztuki - Moravian Gallery, Katedrę Świętych Apostołów, Teatr Reduta Theatre oraz Bazylikę Najświętszej Panny Maryi.

Praga

Wspomniana już stolica jest jednym z najciekawszych miast w całej Europie. Praga słynie z niezliczonych placów zabytkowych i ogromnego kompleksu zamkowego. Zamek Praski jest niezwykle urokliwy i obowiązkowo trzeba go odwiedzić. Na uwagę zasługuje także Stare Miasto, Most Karola, dzielnica Żydowska, Klasztor Strahov oraz liczne muzea i zabytki. Grzechem byłoby także nie przespacerowanie się Złotą Uliczką, którą niegdyś zamieszkiwali złotnicy pracujący dla skarbu. Spektakularnym widowiskiem jest pokaz światła i muzyki – Fontanna Krizikova. Jeżeli myślisz o odwiedzeniu tych licznych atrakcji, wybierz się na weekend do Pragi. Nocleg w dobrej lokalizacji znajdziesz wygodnie na stronie: http://www.noclegowo.pl/noclegi/praga/. Czesi to wspaniali gospodarze, dlatego nie czekaj dłużej i w drogę!

Tabor

Tabor znajdujący się w południowej części kraju to właściwie historyczna wizytówka Czech. Labirynt średniowiecznych uliczek, monumentalne mury i porywająca historia to nie wszystkie atrakcje, jakich możecie się tam spodziewać. Powstał w XV wieku jako przykład miasta doskonałego, w którym wszyscy mieszkańcy mieli być sobie równi. Do dziś panuje tam wyjątkowa atmosfera, która jest miłym akcentem dodającym uroku temu miastu. Do najciekawszych zabytków należą późnogotycki Stary Ratusz (obecnie Muzeum Husyckie), XV-XVI wieczny Kościół Przemienienia Pańskiego (Kostel Proměnění Páně), Bochyńska Brama, pomnik Jana Žižki, fontanna Rolanda, klasztor Narodzenia Najświętszej Marii Panny, XVII wieczny Kościół Augustianów oraz pozostałości średniowiecznego zamku warownego z basztą Kotnov.

Mariańskie Łaźnie

To najmłodsze uzdrowisko w kraju oraz jedno z najpiękniejszych sanatoriów w całej Europie. Słynie z krystalicznego, górskiego powietrza i wspaniałych krajobrazów. Z trzech stron otaczają je lesiste wzgórza, które dodają urokowi okolicy. Mariańskie Łaźnie leżą na wysokości 630 m n.p.m. Znajduje się tu blisko 140 źródeł mineralnych, z których część wykorzystywana jest do celów leczniczych. Znaleźć tu można także złoża dwutlenku węgla i borowin. Leczone są tu głównie choroby kobiece, dróg moczowych i nerek oraz urazy kręgosłupa. Oczywiście zdrowe osoby także powinny odwiedzić to miejsce, choćby ze względu na niezwykle bogatą ofertę fitness i wellness.

Karlovy Vary

Innym znanym, czeskim uzdrowiskiem są Karlowe Wary. Jednak poza leczniczymi walorami kryją w sobie mnóstwo innych atrakcji. Obowiązkowo trzeba odwiedzić wieżę widokową Diana, Moser Glass Museum oraz Hutę Szkła, gorące źródła oraz powiat Cheb z urokliwymi zabytkami. Warto także wybrać się w te okolice podczas trwania Festiwalu Filmowego.

Czeskie Budziejowice

To kolejne historyczne miasto pochodzące ze średniowiecza. Zachwyca turystów niezwykłą, barokową architekturą oraz prawdziwie czeskim piwem. Otóż to miejsce narodzin oryginalnego piwa Budweiser. Zatem każdy prawdziwy smakosz piwa powinien zawitać do Czeskich Budziejowic i posmakować oryginalnego, niepowtarzalnego browaru.

Telč

Telcz, czyli przede wszystkim renesansowe budowle oraz zamek będący jedną z najwspanialszych rezydencji czeskich. Znajduje się nieopodal rynku łącząc miasto z dawną siedzibą panów z Hradca. To właśnie im miasto zawdzięcza swój obecny charakter. Rynek w Telczu wygląda jak wycięty z bajki, a przezroczyste stawy znajdujące się dookoła miasta sprawiają, że to niepowtarzalne miejsce. Nie bez powodu dostał się na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas wizyty u naszych sąsiadów warto także odwiedzić Karlštejn (Karlsztejn), czyli XIV wieczny, gotycki zamek z kaplicą Świętego Krzyża w powiecie Beroun, Zamek Cesky Sternberk - potężną twierdzę w malowniczej okolicy, Hradec Králové przepełnione zabytkami , Liberec z renesansowym zamkiem i ratuszem, Ołomuniec ze słynną katedrą św. Wacława, klasztorami i Zamkiem Ołomunieckim oraz Pilzno, gdzie można zakosztować prawdziwego, czeskiego piwa i zwiedzić miejski browar.