Zorza polarna
Ciekawe zjawiska

Zorza polarna (Aurora borealis, Aurora australis) to jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych. charakterystyczne dla obszarów okołobiegunowych. Zjawisko to powstaje w wyniku oddziaływania cząstek promieniowania słonecznego na ziemską magnetosferę. Wówczas na nocnym niebie tworzą się niezwykle widowiskowe barwne smugi czy welony, które przebierają różnorakie barwy (od zielonych przez niebieskie aż do czerwonych). Ich natężenie i zabarwienie ulega szybkim zmianom. Zjawisko to występujące w górnych warstwach atmosfery czyli w jonosferze lub egzosferze na wysokości od 65 do 400 km nad powierzchnią Ziemi. Zorza polarna jest jednym z najbardziej pożądanych zjawisk jakie pragną doświadczyć podróżnicy. Znakomite miejsce do obserwowania zorzy stanowi arktyczne niebo, zwłaszcza na Alasce, w północnej Kanadzie, północnej Norwegii, północnej Finlandii, na Spitsbergenie czy Syberii.

Jak zwiększyć szansę na obejrzenie zorzy polarnej

Najlepszymi miesiącami na oglądanie zorzy polarnej są październik, luty i marzec. Żeby zwiększyć szanse na obejrzenie tego zjawiska należy udać się za koło podbiegunowe (najlepiej pomiędzy 65 a 72 równoleżnikiem). Warto też wybrać bezchmurną noc i udać się za miasto z dala od wszelkich sztucznych świateł ponieważ nawet ich niewielkie natężenie powoduje, że zorza jest znacznie mniej spektakularna. Zorza pojawia się najczęściej między północą, a godziną 3 w nocy. Spektakl ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut. Czasami też zorza pojawia się zaledwie na kilkadziesiąt sekund. Oczekując na zorzę warto mieć na względzie silny mróz i dobrze się przed nim zabezpieczać m.in. smarować skórę tłustymi kremami.

 Zorza polarna

Ciekawostki

  • Jedna z legend głosi, że ten kto zobaczy zorzę polarną to przez resztę nocy nie będzie mógł już zasnąć,
  • Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis,
  • Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich,
  • W północnej Finlandii w okolicach miasteczka Inari zorza występuje średnio ponad 200 dni w roku.