Kuchnia bułgarska
Gastronomia

Kuchnia bułgarska jest zarazem kuchnią bałkańską, w której wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących półwysep. Bardzo często dania mają także bardzo podobne brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego, macedońskiego bądź greckiego. Historia oraz bliskie sąsiedztwo Turcji wytworzyło wspaniałą mieszankę kuchni o pochodzeniu arabskim i europejskim (zarówno kontynentalnym jak i śródziemnomorskim). W kuchni bułgarskiej wykorzystuje się wiele warzyw, służących przede wszystkim do przyrządzania smacznych sałatek i surówek. Najpopularniejszą z nich jest szopska sałatka (poza Bułgarią nazywana także grecką), którą spotkać można praktyczne w każdej restauracji. Składa się ona m.in. ze słodkiej i ostrej papryki oraz pomidorów, ogórków, czerwonej cebuli oraz sera feta. W Bułgarii spożywa się także często zupy. Najpopularniejszą z nich jest przyrządzony z ogórków, czosnku, koperku i orzechów na bazie jogurtu chłodnik zwany tarator (zupę podaje się także często w szklankach formie orzeźwiającego napoju). Jako przekąski lub dodatki do dań głównych podaje się najczęściej marynowane, ostre papryczki lub kjufte, czyli kuleczki mięsne z drobiu.

Sery

W Bułgarii występują tylko dwa rodzaje sera. Pierwszym z nich jest wytwarzany z owczego lub krowiego mleka podobny do fety biały ser zwany Sirene, a drugim, twardy żółty ser nazywany przez Bułgarów kaszkawal. Język bułgarski nie ma oddzielnego słowa na "ser", zamiast tego mówi się po prostu biały lub żółty.

Gjuwecz

Jednym z najbardziej znanych i popularnych dań bułgarskich jest gulasz podawany na stół w ceramicznym naczyniu zwanym tak jak potrawa gjuwecz. Mięso (jagnięcina, wołowina lub wieprzowina) wchodzące w jego skład dusi się zazwyczaj na wolnym ogniu lub węglu drzewnym i łączy się z warzywami dopiero na ostatnim etapie przygotowań, co pozwala zachować walory odżywcze wszystkich składników potrawy. Taki sposób przyrządzania czyni mięso miękkim i umożliwia przenikanie się różnych smaków. Istnieje wiele przepisów na ten bułgarski gulasz. Gjuwecz podawany jest przeważnie z białym chlebem, rzadziej z ryżem.

Gjuwecz

Bułgarskie menu

 • Gjuwecz - duszone mięso z siekanymi warzywami podawane z chlebem bądź ryżem;
 • Szopska sałata - sałatka z papryką, pomidorami, ogórkiem i serem feta, która towarzyszy niemal każdemu posiłkowi w Bułgarii;
 • Kawarma - pikantny gulasz z papryką, mięsem, pomidorami i ostrą papryczką;
 • Kebapcze - mięsne potrawa z dodatkiem czubricy wyrabiana z przyprawionego, mielonego mięsa, uformowanego na kształt wałków;
 • Misz masz - pieczone ziemniaki, pomidory, cebula i ser;
 • Sirene po szopski - zapiekany kozi ser z jajkiem i pomidorami;
 • Riba plakija - pieczona ryba, przeważnie karp lub okoń, doprawiona cytryną, cebulą czosnkiem i pomidorami;
 • Tarator - chłodnik przyrządzony z ogórków, czosnku, koperku i orzechów na bazie jogurtu;
 • Bob czorba - tradycyjna zupa fasolowa;
 • Bułgarki jogurt - przyrządza się go najczęściej z krowiego mleka i wykorzystuje jako składnik w niemal każdym posiłku.


Food in Bulgaria from Yu Zhang on Vimeo.

Ciekawostki

 • Bułgarzy spożywają bardzo dużo chleba, który podawany jest praktycznie do wszystkich dań (nawet do ziemniaków). Mają także swój specyficzny sposób jedzenia pieczywa - nie trzymają całej kromki w dłoni, ale kładą ją na serwetce obok talerza i ułamują po kawałku;
 • Od nazwy kraju pochodzi łacińska nazwa bakterii Lactobacillus bulgaricus, która to jest wykorzystywana w produkcji jogurtu.