Świat według Gaudíego
Architektura

Większość miast posiada charakterystyczne budowle, jednak mało które może się pochwalić tak nieszablonowymi zabytkami jak Barcelona. To właśnie tu żył i tworzył słynny kataloński architekt i inżynier secesyjny Antonio Gaudí (1852-1926). Artysta urodził się w niewielkim miasteczku Reus koło Tarragony (Katalonia) gdzie spędził także całe swoje dzieciństwo. W 1876 roku wraz z ojcem i siostrzenicą przeniósł się do Barcelony gdzie rozpoczął studia, a później pracę jako asystent barcelońskich architektów. Przełomowym wydarzeniem w życiu Gaudíego był koniec XIX wieku, kiedy to barceloński przedsiębiorca Eusebio Güella zamówił u niego projekt i budowę pałacu, a potem parku, dziś znanych jako Park Güell (Parque Güell). Dzięki temu architekt dostał szansę na wykorzystanie swojej fantastycznej wyobraźni. W sumie Gaudií zrealizował dla niego 20 różnych projektów. Po śmierci Güella, park został przejęty przez miasto, zmodernizowany i udostępniony dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Barcelonę. W jednym z parkowych budynków mieści się obecnie niewielkie muzeum poświęcone Gaudíemu - architekt mieszkał w nim przez 20 lat.

Sagrada Familia

W 1883 roku Gaudí przejął zlecenie kontynuowania budowy monumentalnej secesyjnej świątyni pokutnej zwanej Sagrada Familia (kościół Świętej Rodziny). Jego głównym zadaniem miało być dokończenie projektu stworzonego przez Francisco Villara. Jednak przez blisko dwie dekady Gaudí niespecjalnie się tym zajmował. Dopiero po 1914 roku poświęcił się zupełnie budowie świątyni, która stała się jego głównym osiągnięciem i najbardziej znanym projektem. Zamieszkał nawet na terenie budowli poświęcając jej całkowicie ostatnich 15 lat życia. Podczas prac nieustannie dostosowywał i zmieniał pierwotne założenia. Po śmierci został, zgodnie ze swym życzeniem, w niej pochowany. Kościół Świętej Rodziny cały czas pozostaje w budowie. Planowana data jego ukończenia to 2026 rok (setna rocznica śmierci Gaudíego).

Sagrada Familia

Jako patriota Gaudí zawsze posługiwał się katalońskim językiem (podobno nawet w rozmowach z królem Hiszpanii). Był też człowiekiem niezwykle pracowitym i żarliwym katolikiem. Obecnie Gaudí uważany jest za jednego z czołowych przedstawicieli modernizmu, choć tak naprawdę stworzył swój własny i niepowtarzalny styl. Był miłośnikiem katalońskiego gotyku, ale wykorzystywał go w swoich projektach głównie jako element ozdobny dla innych stylów architektonicznych. Do zdobienia wykorzystywał zaś bajecznie kolorową mozaikę, która na ścianach budynków wygląda jak rybie łuski. Niezwykła fantazja i pomysłowość konstrukcji odróżniała jego dzieła od wszystkich innych twórców w historii architektury. Oprócz Sagrady Famili i Parku Güell Gaudí znany jest z takich dzieł jak m.in. bogato zdobiony budynek Casa Batlló, będąca jednym z pierwszych dzieł architekta kamienica Casa Vicens czy dom przedsiębiorcy Pere Mili zwany potocznie La Pedra (kamieniołom).

Akcenty Gaudiego