Jak wybrać hotel, aby nie przepłacać?
Polecane

Poszukiwanie dobrego hotelu to czynność, która zajmuje nam mnóstwo czasu niemal przed każdym wyjazdem. Poniżej podpowiadamy jak znaleźć hotel adekwatny do typu podróży i na co zwracać uwagę przeglądając oferty hotelarskie. Oferta hoteli jest niesamowicie rozrośnięta. Może to doprowadzić do całkowitej dezorientacji u osoby, która zasiada do wyszukiwarki i rozpoczyna poszukiwania noclegu. Z jednej strony mamy średniej wielkości postmodernistyczny budynek z czterdziestoma pokojami, zlokalizowany w przemysłowej dzielnicy miasta i linoleum na podłodze. Z drugiej: hotel nieopodal centrum, z obsługą mówiącą w trzech językach i z usługą wymiany pościeli i ręczników w trakcie naszego pobytu.

Hotele tranzytowe

Pierwszy z tych budynków to najprawdopodobniej hotel tranzytowy - znajdziemy takie obiekty obowiązkowo w każdym większym mieście europejskim. Drugi opisany typ obiektu to typowy hotel trzy- lub czterogwiazdkowy, jakich jest wiele w miejscach turystycznych. Oba typy hoteli mają swoją rację bytu. Wszystko zależy bowiem od potrzeb, które spełniają. Hotele tranzytowe, o niskim standardzie, dają możliwość przenocowania w suchym, czystym i bezpiecznym miejscu za niewielkie pieniądze. Są idealne dla osób, które poszukują tymczasowego, najczęściej jednonocnego pobytu. Najczęściej są wybierane przez osoby, dla których taki nocleg jest chwilowym przystankiem na długiej trasie i dla których dwugodzinne poszukiwanie dobrej oferty jest wyjątkową stratą czasu. Klienci tego typu nie oczekują dodatkowych udogodnień, w postaci basenu, salonu SPA i restauracji znanej w okolicy ze świetnej kuchni. Jedną z odmian obiektów tranzytowych są motele zlokalizowane przy najbardziej ruchliwych trasach. Znajdziemy je najpewniej niedaleko największych parkingów dla aut transportujących towary lub w pobliżu najbardziej atrakcyjnych przydrożnych knajp. Są to miejsca, w których niestety często nie można liczyć na ciszę za oknami.

Łóżko

Wygodne łóżko i cisza za oknem to najważniejsze potrzeby, jakie mają podróżni szukający spokojnego hotelu przydrożnego. Fot. Palatium.

Zajazdy podmiejskie

Osoby, które potrzebują nieco więcej spokoju w podróży, często kierują swoją uwagę na obiekty kojarzone powszechnie jako zajazdy podmiejskie. Są to zwykle hotele trzy- lub czterogwiazdkowe, które zlokalizowane są w pobliżu większych miast, tuż przy popularnych trasach, ale jednocześnie nie są eksponowane na hałas przejeżdżających samochodów. Są to miejsca, do których wystarczy lekko zboczyć w głównej trasy – a znajdziemy je w otoczeniu lasów, nad jeziorami lub w otoczeniu uporządkowanej architektury. Są to miejsca świadczące głównie takie usługi jak organizacja konferencji dla firm, szkoleń, spotkań integracyjnych, wesel i przyjęć rodzinnych. Być może nie znajdziemy w nich basenu ani kortu tenisowego lub siłowni. Znajdziemy tam jednak z pewnością dobrze wyposażone, czyste pokoje, miejsce na parkingu, spokój, przyzwoite śniadanie w cenie noclegu i co najważniejsze: profesjonalną obsługę. Jest to właściwie wszystko, czego potrzebujemy w podróży. Płacenie za hotel o wyższym niż opisywany standardzie mija się z celem jeśli traktujemy go jedynie jako miejsce do szybkiego noclegu w podróży.

Hotel

Palatium – hotel pod Warszawą, zlokalizowany blisko trasy tranzytowej. Znajdziemy tutaj spokojny nocleg i wysokiej jakości obsługę.

Hotele pobytowe

Hotele oferujące salony SPA, zatrudniające znanych kucharzy i wyposażone w najlepszej jakości sprzęty są miejscami, z których skorzystamy najbardziej efektywnie dopiero podczas dłuższych wakacji, w przypadku których pobyt w hotelu jest jednym z elementów wypoczynku. Hoteli tego typu nie znajdziemy raczej w okolicach centrów większych miast. Znajdują się w kurortach wypoczynkowych lub w oddaleniu od ośrodków miejskich. Przykładem są luksusowe hotele zlokalizowane w okolicach Zakopanego lub nad polskimi jeziorami, ale też takie są hotele w Egipcie, Tunezji oraz innych krajach wybieranych na egzotyczne wakacje nad basenem.

City Break

Jeśli natomiast zależy nam na zrobieniu sobie tak zwanego City Break’u, podczas którego chcemy nie tylko zwiedzać i oddawać się uciechom życia nocnego, ale też znaleźć chwilę odpoczynku w przyjemnym miejscu, wybierzmy tak zwany hotel miejski o co najmniej trzech gwiazdkach. Niemal wszystkie większe europejskie miasta mieszczą w sobie tego typu obiekty. Są one harmonijnie wpisane w okoliczną architekturę, oferują obsługę mówiącą kilkoma językami oraz całodobową recepcję. Znajdziemy w nich wygodną restaurację ze smaczną kuchnią, ciche i czyste pokoje z komfortowymi meblami. Obowiązkowo będziemy mieli wówczas łazienkę w pokoju oraz media w pokoju. Co ważne – są one zlokalizowane blisko najważniejszych z punktu widzenia turysty obiektów. Tego typu miejsca są chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi i przez pary, dla których oprócz możliwości zwiedzenia ciekawego miasta, liczy się także komfort wypoczynku.

Hotel

Optymalnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi i dla osób urządzających sobie City Breah są hotele trzygwiazdkowe. Fot. http://palatium.pl

Coś dla bagpackerów

Tego typu hotele nie będą się już jednak cieszyły popularnością wśród bagpackerów, zatwardziałych podróżników i studentów. W tej grupie największą popularnością cieszą się hostele i hotele budżetowe. Tutaj nie przywiązuje się wagi do komfortu. Najważniejsza jest cena oraz w miarę dobra lokalizacja. Stąd właśnie hostele często znajdują się w centrach miast, w kamienicach. Są to miejsca oferujące absolutną podstawę dla gościa: czyste łóżko, ale często w sali dzielonej z innymi gośćmi. Łazienka z ciepłą wodą, ale znajdująca się na korytarzu. Dobra lokalizacja, ale już bez parkingu.