Kraków Przewodnik - pomagamy obrać właściwy kierunek!
Polecane

Liczba zabytków i szlaków turystycznych w Krakowie i okolicach sprawia, że zaplanowanie zwiedzania to nie lada wyzwanie. Mamy nadzieję, że nasz Kraków Przewodnik dla początkujących pomoże Państwu w dokonaniu wyboru i ułożeniu idealnego programu zwiedzania!

Od czego zacząć?

Na dobry początek zawsze warto odwiedzić zabytki słusznie uważane za ikony miasta. Koncentrują się one na obszarze zespołu historycznego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Stare Miasto-Wawel-Kazimierz). Trudno sobie wyobrazić pobyt w Krakowie bez spaceru po Starym Mieście i wizyty na Wzgórzu Wawelskim. Cieszący się największą popularnością wśród turystów szlak Drogi Królewskiej obejmuje obiekty takie jak: Kolegiata św. Floriana - Barbakan i Brama Floriańska - ul. Floriańska - Bazylika Mariacka – Sukiennice – Wieża Ratuszowa – ul. Grodzka – kościół śś. Piotra i Pawła – Katedra i Zamek Królewski na Wawelu. Warto go rozszerzyć o wizytę w kwartale akademickim i zwiedzanie Collegium Maius, a także dwóch świątyń należących do zakonów żebraczych - Franciszkanów (tuż obok słynne "okno papieskie") i Dominikanów. Aby dowiedzieć się więcej na temat wymienionych obiektów, odwiedźcie Państwo portal: http://krakowzwiedzanie.pl/. Poznacie ich historię, dzięki fotografiom zajrzycie do wnętrz i będziecie mogli w zgodzie z własnymi zainteresowaniami zadecydować, którym zabytkom poświęcicie najwięcej czasu i uwagi.

Sam spacer po Starym Mieście nie zajmuje wiele czasu. Odległości w Krakowie są naprawdę niewielkie - przejście dziarskim krokiem całego Starego Miasta od Bramy Floriańskiej do Placu Wszystkich Świętych, a później dotarcie pieszo na Wawel zajmuje ok. 15 minut. Dlatego warto sobie pozwolić na kluczenie wąskimi uliczkami, zaglądanie do wnętrz kościołów, wreszcie odwiedziny w muzeach.

Początkującym odkrywcom Krakowa polecamy szczególnie dwie ekspozycje zlokalizowane w obrębie Rynku Głównego - Muzeum w Podziemiach Rynku z fantastyczną wystawą Śladami europejskiej tożsamości Krakowa oraz Cyberteka. Kraków - czas i przestrzeń w Pałacu Krzysztofory, a więc gmachu głównym Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obie, dzięki multimedialnym rekonstrukcjom, pokazują nam żywy obraz miasta w dawnych wiekach. Cyberteka uświadamia jak zmieniała się zabudowa starego Krakowa i Wzgórza Wawelskiego (po obejrzeniu zaprezentowanych na wystawie filmów zupełnie inaczej patrzymy na przestrzeń, po której spacerujemy!), a w Podziemiach dzięki oryginalnym znaleziskom z przeszłości i najnowszym technologiom doświadczamy najprawdziwszej podróży w czasie.

Na Wawelu mogą Państwo bezpłatnie wejść do Katedry (ale na zwiedzanie krypt, kaplic i wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunta trzeba wykupić bilety) oraz na dziedziniec krużgankowy zamku. Jeśli tylko dysponujecie Państwo większą ilością czasu, warto wybrać coś z bogatej oferty Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu i spędzić na Wzgórzu nawet cały dzień. Dla własnego komfortu, trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów.

Przynajmniej kilka godzin warto również poświęcić na spacer po Kazimierzu. Bezapelacyjnie godne uwagi jest zarówno chrześcijańskie, jak i żydowskie dziedzictwo Kazimierza. Zespół historyczny w kwartale żydowskim z 7 synagogami ma charakter unikatowy na skalę europejską. Przykładową trasę obejmująca najważniejsze miejsca i obiekty tej wspaniałej i klimatycznej dzielnicy znajdą Państwo tu: http://krakowzwiedzanie.pl/kazimierz-dzielnica-zydowska.

Jakie są Państwa zainteresowania?

Postawione w tytule pytanie każdy dobry Kraków przewodnik powinien zadać zwiedzającym, których zamierza zabrać na wspólną wyprawę. Warto, żebyście także Państwo je sobie zadali, przygotowując się do układania programu zwiedzania. W Krakowie i okolicach istnieje wiele niezwykle ciekawych szlaków tematycznych i wystaw muzealnych.

Wielbiciele sztuki ulicznej i pasjonaci miejskich przestrzeni mogą np. udać się na zwiedzanie szlakiem Street-artu. Wielu turystów jest również bardzo zainteresowanych zwiedzaniem Nowej Huty i jej niezwykłych socrealistycznych założeń architektonicznych. A może chcieliby Państwo poznać Kraków secesyjny i wspaniałe witraże autorstwa czołowych artystów przełomu XIX i XX wieku? Warto również pamiętać, że Kraków jest miastem, które ma bardzo dużo do zaoferowania pielgrzymom, którzy zresztą przybywają tu niezwykle licznie. Dwa największe krakowskie sanktuaria – Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II stają się centrami pielgrzymkowymi o światowym znaczeniu.

Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Archeologiczne, wspaniałe zbiory sztuki (w tej dziedzinie przodują Muzeum Narodowe i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - w Grodzie Kraka naprawdę każdy znajdzie ekspozycję, która go zainteresuje i zachwyci.

Kraków Przewodnik – odkrywanie nieznanego

Turystów, którzy mają więcej czasu lub są w Krakowie po raz kolejny zawsze zachęcamy do obierania mniej popularnych kierunków i poszukiwania magicznych miejsc poza obszarem, w którym koncentruje się ruch turystyczny. Tyniec, Bielany, Salwator, Podgórze czy przepiękne okolice Krakowa (przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy) to miejsca, które gwarantują wyjątkowe wrażenia.

Nie ma nic piękniejszego niż połączenie odkrywania świata z odkrywaniem siebie i własnych pasji!