Czy Wielki Mur Chiński widać z kosmosu?
Ciekawostki

Wielki Mur Chiński to nazwa rozległego systemu obronnego składającego się z sieci wałów ziemnych, kamiennych fortów, wież obserwacyjnych oraz zapór naturalnych. Jego głównym zadaniem miała być ochrona północnych Chin przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu (pas ciągnący się od ujścia Dunaju, przechodzący przez Europę południowo-wschodnią i Azję Centralną, aż do pogranicza Mandżurii i Korei). Niegdyś Wielki Mur rozciągał się od twierdzy Shanhaiguan (zatoka Liaodong) aż do znajdującej się w górach Nan Shan miasta-fortecy Jiayuguan. Szacuje się, że jego długość wynosiła około 2400 km, a budowa ciągnęła się od czasów starożytnych po XV wiek. Obecnie większa jego część pozostaje w stanie ruiny oraz porozrywana jest na kilkanaście odcinków o różnej długości.

Wielki Mur Chiński

Mit, że Wielki Mur Chiński jest jedyną budowlą, którą widać z kosmosu (czy księżyca), narodził się prawdopodobnie już w 1938 roku. Stało się to za sprawą Richarda Halliburtona, który podał taką informację w swojej książce zatytułowanej "Second Book of Marvels". Po II wojnie światowej, kiedy rozpoczął się program pierwszych lotów kosmicznych. wielu astronautów zaczęło dementować ten fakt. Sprawa ostatecznie się wyjaśniła kiedy chińscy naukowcy postanowili sprawę dokładnie zbadać. Ustalili, że ludzkie oko może dojrzeć 10 metrowy obiekt z odległości około 36 kilometrów. Tymczasem szerokość Wielkiego Muru w żadnym miejscu nie przekracza owych 10 metrów, a umowna granica kosmosu znajduje się na 100 kilometrze powyżej Ziemi. Tym samym obalili oni mit jakoby Wielki Mur Chiński widziany był z kosmosu. W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w lipcu 2007 roku ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Wielki Mur Chiński

Ciekawostki

  • Nazwę "Wielki Mur" wymyślił amerykański dziennikarz w drugiej połowie XIX stulecia, wcześniej Chińczycy nazywali go "Długim Murem".