Szlak Romantyczny w Bawarii
Szlaki

Szlak Romantyczny (Romantische Straße) to niezwykle malownicza trasa turystyczna w Niemczech, łącząca frankońskie miasto Würzburg z położonym nu podnóża Alp miasteczkiem Füssen w regionie Allgäu. Ma ona przeszło 350 kilometrów i ciągnie się wzdłuż dróg krajowych B2 i B17. Istnieje także jego dłuższa odmiana prowadząca spokojniejszymi i mniej uczęszczanymi drogami, a także specjalna wersja dla rowerzystów (Radroute Romantische Strasse). Na szlaku znajduje się blisko 30 większych lub mniejszych średniowiecznych zabytkowych miast, kilka okazałych zamków, kościołów czy pałaców. Co ciekawe trasa ta wyznaczona została dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i w głównej mierze prowadzi wzdłuż jednego z najstarszych szlaków handlowych Europy. Szlak miał przyczynić się do popularyzacji regionu, a co za tym idzie rozwoju turystyki i agroturystyki. Obecnie wzdłuż całej trasy znajdują się liczne hotele, pensjonaty, kwatery prywatne i campingi.

Szlak Romantyczny - Wurzburg

Szlak rozpoczyna się w położonym nad rzeką Men frankońskim mieście Würzburg, nad którym góruje potężna średniowieczna twierdza Marienberg. Miasto stanowi główny ośrodek Dolnej Frankonii , a także znane i cenione centrum produkcji wina. Mimo zniszczeń wojennych w Würzburgu zachowało się niezwykle malownicze stare miasto, które przepięknie prezentuje się z murów twierdzy. Kolejnym ważnym przystankiem na szlaku jest usytuowane około 50 km od Würzburga zabytkowe miasteczko Rothenburg ob der Tauber. O jego blisko tysiącletniej historii przypomina jedno z najlepiej zachowanych starych miast jakie spotkać można na terenie Bawarii. Kierując się dalej na południe docieramy do położonego nad rzeką Eger w niecce prastarego krateru Nördlingen. Jest to jeden z niewielu bawarskich miast, któremu udało się uniknąć większych zniszczeń w czasie II wojny światowej. Miejscowe stare miasto posiada charakterystyczny owalny kształt i otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi z pięcioma wieżami i jedenastoma bramami miejskimi. Kolejnym, obowiązkowym przystaniem na szlaku jest położony nad rzekami Lech i Wertach Augsburg. Jest to jedno z najstarszych niemieckich miast którego historia sięga czasów starożytnych. Odwiedzając miasto warto odwiedzić miejscowy ratusz w którego murach znajduje się słynna Złota Sala (Goldener Saal) uznawana za perłę niemieckiego manieryzmu. Na samym końcu Romantyczny Szlak dociera do miasteczka Füssen w pobliżu którego znajdują się słynne zamki żyjącego w XIX wieku króla Bawarii - Ludwika II Wittelsbacha zwanego również Ludwikiem Szalonym lub Łabędziem. Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym jest położony pośród malowniczych szczytów Alp Bawarskich bajkowy zamek Neuschwanstein.

Szlak Romantyczny - Mapa

Ciekawostki

  • Na początku trasa miała się nazywać "Szlak Romantyczny dla Zakochanych", jednak założyciele stwierdzili, że nazwa ta jest zbyt długa;
  • Bawarski Szlak Romantyczny stanowił inspiracje dla wielu podobnych tras turystycznych jakie wytyczone zostały w Japonii, Brazylii czy Korei Południowej;
  • Tylko trzy niemieckie miasta mogą poszczycić się kompletnie zachowanymi murami miejskimi i wszystkie z nich położone są na Romantycznym Szlaku, są to: Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl oraz Nördlingen.