Korrida (Corrida de toros)
Święta i tradycje

Korrida to popularne rytualne widowisko w Hiszpanii, polegające na walce ludzi z bykiem. Imprezy te organizowane są od Wielkanocy do października na specjalnie przygotowanych ogrodzonych arenach zwanych plaza de toros mających kształt koła. Ponad ogrodzeniem zaś znajduje się widownia. Wydarzeniom tym towarzyszą także biegi byków zwane Encieros w czasie których zwierzęta te wypuszczone zostają na ulice miast.

Historia

Nie wiadomo dokładnie jakie są początki korridy w Hiszpanii. Niektóre źródła podają, że zwyczaj ten sprowadzony został na Półwysep Iberyjski przez Arabów. Inne zaś, wskazują Kartagińczyków lub Rzymian. Obecna nazwa korridy pochodzi od hiszpańskiego słowa correr, które po przetłumaczeniu oznacza biegać. Według zapisków historycznych pierwsza korrida odbyła się w 1133 roku na cześć króla Alfonsa VIII. Niegdyś zwyczaj ten był popularny głównie wśród arystokracji, a walkach brali udział nawet panujący królowie. Korrida odbywa się zawsze przy okazji jakiegoś święta lub ważnej uroczystości. Dla fanatyków walki byków nie są sportem, lecz rytualną i ceremonialną sztuką.

Korrida - Arena

Zasady

W walce uczestniczy specjalnie hodowany byk (toro) na przeciwko którego staje profesjonalny zapaśnik (torero) wraz ze swoją pięcioosobową drużyną (cuadrilla). W skład niej wchodzi dwóch jeźdźców na koniach zwanych pikadorami oraz trzech pieszych zwanych banderilleros. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników, byki często mają spiłowane rogi, a ich oczy posmarowane się wazeliną co powoduje zmniejszenie pola widzenia zwierzęcia. Przed walką byk przetrzymywany jest w ciasnym boksie, a tuż przed wypuszczeniem na arenę jest dodatkowo drażniony. Sama walka trwa około 2 godzin i składa się z kilku etapów. W pierwszym z nich toreadorzy drażnią byka różowymi lub czerwonymi płachtami (capa). Wbrew powszechnej opinii jej kolor nie ma dodatkowo rozwścieczać byka (są one daltonistami), tylko spowodować aby nie było widać na niej krwi zwierzęcia. W drugim etapie na arenę wchodzą pikadorzy, których zadaniem jest wbicie długich lanc w silnie unerwiony garb zwierzęcia. Po nich pojawiają się banderilleros którzy wbijając krótkie włócznie zakończone kolorowymi wstążkami (banderille) w kark byka potęgują potęgują jego rozdrażnienie. Ostatnim etapem walki jest wejście na arenę matadora (zabijacza), którego celem jest zabicie (przerwanie rdzenia kręgowego) osłabionego walką zwierzęcia przy pomocy krótkiego sztyletu lub szpady. Najlepszym udaje się powalić byka za pierwszym ciosem. Wtedy też w nagrodę może on sobie na pamiątkę odciąć ucho lub ogon powalonego zwierzęcia.

Korrida

Mimo że walki bywają krwawe i wywołują w społeczeństwie wiele sprzeciwów to sport ten nie traci na popularności i każdego roku przyciąga przeszło 40 milionów widzów. Najsłynniejsze areny korridy, znajdują się w takich miastach jak Madryt, Sewilla czy Walencja. Sport ten popularny jest także poza granicami Hiszpanii. Korridy organizowane są w Portugalii (region Ribatejo), niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (Ekwador, Kolumbia, Peru, Meksyk czy Wenezuela) oraz na terenie południowej Francji. Jednak reguły walk w tych krajach w mniejszym lub większym stopniu odbiegają od tych obowiązujących w Hiszpanii.