Luwr to jedno z najznamienitszych, największych i najstarszych muzeów świata (Musée du Louvre). Placówka znajduje się w samym sercu stolicy Francji i położona jest pomiędzy Rue de Rivoli, a prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. Muzeum otwarte zostało 10 sierpnia 1793 roku w jednym z największych europejskich pałaców (Palais du Louvre). Budowla której nazwa pochodzi prawdopodobnie od miejsca gdzie polowano na wilki, była powiększana i rozbudowywana przez ponad 800 lat. Pierwszy zamek wzniesiony został tu już pod koniec XII wieku. Jego głównym zadaniem miała być ochrona ówczesnych północno-zachodnich rubieży Paryża. W drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy Karola V Mądrego (1338-1380) stara warownia przekształcona została w reprezentacyjną rezydencję mieszkalną. Rdzeniem nowej budowli stał się okrągły donżon wokół którego powstały zabudowania o jednolitej wielkości. Całość zaś otoczona została malowniczymi ogrodami. Kolejna większa przebudowa zamku tym razem w stylu francuskiego renesansu miała miejsce w XVI stuleciu w czasach panowania Franciszka I (1494-1547), a później Henryka II (1519-1559). Wtedy tez po raz pierwszy pojawiła się koncepcja połączenia istniejących zabudowań Luwru z budowanym wówczas pałacem Tuiliers. Realizacja tej koncepcji trwała wiele lat i związana była z kolejnymi pracami budowlanymi przy nowych budynkach pałacu. W XIX wieku Napoleon I (1769-1821) dobudował Galerię Północą (Galerie du Nord), a w czasach Napoleona III (1808-1873) powstały zabudowania zwane dzisiaj Nowym Luwrem, które przylegają symetrycznie do zachodniego skrzydła z XVI wieku. Najnowszą częścią Luwru jest charakterystyczna szklana piramida, która stała się XX wiecznym symbolem pałacu. Stanowi ona także główne wejście do muzeum.
Obecnie cały kompleks zajmuje blisko 200 tysięcy metrów kwadratowych na których zgromadzono imponującą kolekcję 380 tysięcy dzieł sztuki z całego świata. Dla zwiedzających udostępnione jest zaledwie około 35 tysięcy dzieł co i tak stanowi pokaźną liczbę niemożliwą do obejrzenia w czasie jednej wizyty. Zwiedzanie najlepiej zacząć od skrzydła Denon, gdzie znajduje się najwięcej najsłynniejszych eksponatów. Luwr znany jest głownie z galerii malarstwa z najbardziej znanymi dziełami głównych historycznych szkół europejskich, ze słynnym obrazem wszech czasów Leonarda da Vinci (1452-1519) zatytułowanym Mona Lisa. Dzieło to artysta namalował prawdopodobnie w czasie swojego pobytu we Francji i podarował je Franciszkowi I w pierwszej dekadzie XVI wieku. Francuski król znany był z zamiłowania do mistrzów włoskiego renesansu i oprócz obrazów Leonarda da Vinci zebrał także pokaźną kolekcję malowideł Rafaela czy Tycjana. Jemu tez przypisuje się utworzenie wielkiej skarbnicy zbiorów dzieł sztuki, która stała się zaczątkiem muzeum. W Luwrze zgromadzono także wielki zbiór starożytnej sztuki greckiej i rzymskiej, uznawanej za kulturowe źródło całej sztuki europejskiej. Koresponduje z nim wyjątkowo bogata kolekcja sztuki starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu. Innym działem decydującym o świetności Luwru jest skarbiec w którym przechowywane są m.in. insygnia i klejnoty koronacyjne królów Francji.
Najważniejsze eksponaty Luwru, których nie można przegapić w czasie wizyty
- Słynny obraz Leonarda da Vinci przedstawiający Mona Lisę (znaną również jako "Gioconda");
- Galeria malarstwa włoskiego: Rafael, Caravaggio, Giovanni Bellini, Andrea Mantegna;
- Galeria malarstwa francuskiego: Jean-Auguste-Dominique Ingres, Eugène Delacroix, Théodore_Géricault, Jacques-Louis David;
- Galeria malarstwa hiszpańskiego: Francisco Goya, Bartolomé Esteban Murillo;
- Jeniec buntowniczy - marmurowa rzeźba autorstwa Michała Anioła datowana na 1513 rok;
- Wenus z Milo - marmurowa rzeźba ze starożytnej Grecji, stanowiąca najsłynniejsze przedstawienie bogini Wenus;
- Nike z Samotraki - marmurowa rzeźba ze starożytnej Grecji;
- Pocałunek Psyche i Amora - pełnoplastyczna rzeźba włoskiego rzeźbiarza epoki klasycyzmu Antonia Canovy;
- Kodeks Hammurabiego - babiloński zbiór praw zredagowany i spisany w XVIII wieku p.n.e.
Ciekawostki
- Każdego roku Luwr odwiedzany jest przez blisko 5 milionów turystów z całego świata;
- W muzeum znajduje się także kilka dzieł związanych z Polską, są to m.in. perski dywan zdobyty przez wojska króla Jana III Sobieskiego w bitwie z Turkami czy rzeźba Marii Leszczyńskiej.