Skarby Paryskiego Luwru
Kultura i sztuka

Luwr to jedno z najznamienitszych, największych i najstarszych muzeów świata (Musée du Louvre). Placówka znajduje się w samym sercu stolicy Francji i położona jest pomiędzy Rue de Rivoli, a prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy. Muzeum otwarte zostało 10 sierpnia 1793 roku w jednym z największych europejskich pałaców (Palais du Louvre). Budowla której nazwa pochodzi prawdopodobnie od miejsca gdzie polowano na wilki, była powiększana i rozbudowywana przez ponad 800 lat. Pierwszy zamek wzniesiony został tu już pod koniec XII wieku. Jego głównym zadaniem miała być ochrona ówczesnych północno-zachodnich rubieży Paryża. W drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy Karola V Mądrego (1338-1380) stara warownia przekształcona została w reprezentacyjną rezydencję mieszkalną. Rdzeniem nowej budowli stał się okrągły donżon wokół którego powstały zabudowania o jednolitej wielkości. Całość zaś otoczona została malowniczymi ogrodami. Kolejna większa przebudowa zamku tym razem w stylu francuskiego renesansu miała miejsce w XVI stuleciu w czasach panowania Franciszka I (1494-1547), a później Henryka II (1519-1559). Wtedy tez po raz pierwszy pojawiła się koncepcja połączenia istniejących zabudowań Luwru z budowanym wówczas pałacem Tuiliers. Realizacja tej koncepcji trwała wiele lat i związana była z kolejnymi pracami budowlanymi przy nowych budynkach pałacu. W XIX wieku Napoleon I (1769-1821) dobudował Galerię Północą (Galerie du Nord), a w czasach Napoleona III (1808-1873) powstały zabudowania zwane dzisiaj Nowym Luwrem, które przylegają symetrycznie do zachodniego skrzydła z XVI wieku. Najnowszą częścią Luwru jest charakterystyczna szklana piramida, która stała się XX wiecznym symbolem pałacu. Stanowi ona także główne wejście do muzeum.

Luwr - Główne wejście

Obecnie cały kompleks zajmuje blisko 200 tysięcy metrów kwadratowych na których zgromadzono imponującą kolekcję 380 tysięcy dzieł sztuki z całego świata. Dla zwiedzających udostępnione jest zaledwie około 35 tysięcy dzieł co i tak stanowi pokaźną liczbę niemożliwą do obejrzenia w czasie jednej wizyty. Zwiedzanie najlepiej zacząć od skrzydła Denon, gdzie znajduje się najwięcej najsłynniejszych eksponatów. Luwr znany jest głownie z galerii malarstwa z najbardziej znanymi dziełami głównych historycznych szkół europejskich, ze słynnym obrazem wszech czasów Leonarda da Vinci (1452-1519) zatytułowanym Mona Lisa. Dzieło to artysta namalował prawdopodobnie w czasie swojego pobytu we Francji i podarował je Franciszkowi I w pierwszej dekadzie XVI wieku. Francuski król znany był z zamiłowania do mistrzów włoskiego renesansu i oprócz obrazów Leonarda da Vinci zebrał także pokaźną kolekcję malowideł Rafaela czy Tycjana. Jemu tez przypisuje się utworzenie wielkiej skarbnicy zbiorów dzieł sztuki, która stała się zaczątkiem muzeum. W Luwrze zgromadzono także wielki zbiór starożytnej sztuki greckiej i rzymskiej, uznawanej za kulturowe źródło całej sztuki europejskiej. Koresponduje z nim wyjątkowo bogata kolekcja sztuki starożytnego Egiptu i Bliskiego Wschodu. Innym działem decydującym o świetności Luwru jest skarbiec w którym przechowywane są m.in. insygnia i klejnoty koronacyjne królów Francji.

Luwr - Plan

Najważniejsze eksponaty Luwru, których nie można przegapić w czasie wizyty

 • Słynny obraz Leonarda da Vinci przedstawiający Mona Lisę (znaną również jako "Gioconda");
 • Galeria malarstwa włoskiego: Rafael, Caravaggio, Giovanni Bellini, Andrea Mantegna;
 • Galeria malarstwa francuskiego: Jean-Auguste-Dominique Ingres, Eugène Delacroix, Théodore_Géricault, Jacques-Louis David;
 • Galeria malarstwa hiszpańskiego: Francisco Goya, Bartolomé Esteban Murillo;
 • Jeniec buntowniczy - marmurowa rzeźba autorstwa Michała Anioła datowana na 1513 rok;
 • Wenus z Milo - marmurowa rzeźba ze starożytnej Grecji, stanowiąca najsłynniejsze przedstawienie bogini Wenus;
 • Nike z Samotraki - marmurowa rzeźba ze starożytnej Grecji;
 • Pocałunek Psyche i Amora - pełnoplastyczna rzeźba włoskiego rzeźbiarza epoki klasycyzmu Antonia Canovy;
 • Kodeks Hammurabiego - babiloński zbiór praw zredagowany i spisany w XVIII wieku p.n.e.

Luwr - Największe skarby

Ciekawostki

 • Każdego roku Luwr odwiedzany jest przez blisko 5 milionów turystów z całego świata;
 • W muzeum znajduje się także kilka dzieł związanych z Polską, są to m.in. perski dywan zdobyty przez wojska króla Jana III Sobieskiego w bitwie z Turkami czy rzeźba Marii Leszczyńskiej.