Alpy Bawarskie
Góry

W granicach Niemiec znajduje się jedynie nieznaczna część rozległego łańcucha alpejskiego. Ponieważ tylko praktycznie Bawaria ma do nich dostęp, nazywa się je często Alpami Bawarskimi (Bayerische Alpen) lub Bawarsko-Tyrolskimi. Góry te są niezwykle malownicze i pełne licznych zabytków oraz pozostałości po lokalnych kulturach, które udanie zostały wkomponowane w miejscowy krajobraz. Alpy Bawarskie należą do Alp Wschodnich i rozciągają się od granic Bawarii z krajem związkowym Salzburg w Austrii aż po granice ze Szwajcarią w rejonie Jeziora Bodeńskiego. Góry składają się z wielu odrębnych pasm z których najbardziej znane to m.in. Alpy Algawskie, Alpy Berchtesgadeńskie, Alpy Ammergawskie czy masyw Wettersteingebirge. Najwyższym szczytem Alp Niemieckich jest znajdujący się na granicy niemiecko-austriackiej Zugspitze (2963 metry n.p.m.). Należy on do pasma górskiego Wettersteingebirge, a jego wierzchołek stanowi popularne centrum turystyczne. Na szczyt (zarówno ze strony niemieckiej jak i austriackiej) turyści wwożeni są kolejką gdzie czeka na nich schronisko, restauracja, ogródek piwny, bar czy liczne platformy widokowe. W pogodne dni widać stąd niemal wszystkie ważniejsze austriackie szczyty aż po słynną najwyższą austriacką górę Grossglockner (3797 metrów n.p.m.). W podszczytowych partiach Zugspitze zachowały są dwa lodowce: Schneeferner i Höllentalferner. Aby je chronić, latem Niemcy przykrywają jęzory specjalnymi odbijającymi promienie słoneczne foliami. W ostatnim ćwierćwieczu bowiem, alpejskie lodowce znacznie zmniejszyły swoją objętość.

Alpy Bawarskie

Alpy Bawarskie już od przeszło półtora wieku odwiedzane są przez turystów. W 1858 roku góry odwiedził sam król Bawarii - Maksymilian II (1811-1864), a trasa, którą pokonał od Allgäu do jeziora Königssee, nosi dziś nazwę Maximiliansweg i jest popularnym szlakiem turystycznym. Obecnie Alpy stanowią wymarzony region dla miłośników górskich wycieczek. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie - począwszy od łagodnych stoków, przez bardziej wymagające podejścia, aż po wysokogórskie szczyty dostępne tylko dla wprawionych alpinistów. Wszystkie szlaki są zawsze bardzo dobrze przygotowane i doskonale oznaczone. Praktycznie na każdej trasie co jakiś czas natrafić można na gospodę, oferująca napoje bądź coś do zjedzenia dla wzmocnienia przed bardziej forsowną wędrówką. Najpopularniejszymi ośrodkami wypoczynkowymi są miasteczka Garmisch-Partenkirchen i Berchtesgaden. Pierwsze z nich zwane także często Ga-Pa znane jest także miłośnikom skoków narciarskich ponieważ to właśnie tutaj rozgrywany jest słynny Turniej Czterech Skoczni. Do innych ciekawych miejsc należą też słynne zamki wzniesione w XIX wieku przez bawarskiego króla Ludwika II zwanego Szalonym. Są to kolejno: najbardziej znany niemiecki zamek Neuschwanstein (Schloss Neuschwanstein), wybudowany na jednej z wysp jeziora Chiemsee na wzór Wersalu zamek Herrenchiemsee (Schloss Herrenchiemsee) oraz niewielki ale niezwykle urokliwy pałac Linderhof (Schloß Linderhof).

Zamek Neuschwanstein

Mimo, że Alpy należą do gór, w których człowiek silnie zaznacza swoją obecność, wciąż jest to kraina, gdzie występuje wiele dzikich i rzadkich zwierząt. Mieszkają tu m.in. koziorożce alpejskie, kozice, świstaki, orły przednie czy niewystępujące nigdzie indziej wrończyki i wieszczeki. Osobliwością przyrodniczą Alp Bawarskich i ich przedgórza są wielkie jeziora. Dużą popularnością, zarówno wśród niemieckich jak i zagranicznych turystów cieszy się położone na Wyżynie Bawarskiej, u północnego podnóża Alp Salzburskich Jezioro Chiemsee (85 km2). Przez miejscowych nazywane bywa często bawarskim morzem (Bayerisches Meer), z pełnymi zabytków wyspami Frauenchiemsee i Herrenchiemsee. Opinią najbardziej malowniczego zaś, cieszy się usytuowane w regionie Berchtesgadener Land - Jezioro Królewskie (Königssee) gdzie nad taflą wody wznoszą się majestatyczne skaliste urwiska góry Watzmann (2713 metrów n.p.m.). Masyw ten stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych i wspinaczkowych w regionie. W alpejskich miasteczkach spotkać można wiele domów których zewnętrzne ściany ozdobione są kolorowymi malowidłami (głownie o tematyce religijnej lub obyczajowej). Styl ten wykształcił się pod koniec XVIII wieku i obecnie określany jest mianem Lüftlmalerei.

Alpy Bawarskie - Widok z Zugspitze

Lista najwyższych gór Niemiec

 1. Zugspitze (2962 metry n.p.m.) - Pasmo Wettersteingebirge
 2. Hochwanner (2744 metry n.p.m.) - Pasmo Wettersteingebirge
 3. Watzmann-Mittelspitze (2713 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 4. Leutascher Dreitorspitze (2682 metry n.p.m.) - Pasmo Wettersteingebirge
 5. Hochkalter (2607 metrów n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 6. Biberkopf (2599 metrów n.p.m.) - Alpy Algawskie
 7. Großer Hundstod (2593 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 8. Hochvogel (2592 metry n.p.m.) - Alpy Algawskie
 9. Östliche Karwendelspitze (2538 metrów n.p.m.) - Pasmo Karwendel
 10. Hocheisspitze (2523 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 11. Hoher Göll (2522 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 12. Hochkarspitze (2482 metry n.p.m.) - Pasmo Karwendel
 13. Großes Teufelshorn (2361 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 14. Kahlersberg (2350 metry n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 15. Stadelhorn (2286 metrów n.p.m.) - Alpy Berchtesgadeńskie
 16. Großer Daumen (2280 metrów n.p.m.) - Alpy Algawskie
 17. Höfats (2258 metrów n.p.m.) - Alpy Algawskie
 18. Soiernspitze (2257 metrów n.p.m.) - Pasmo Karwendel
 19. Hoher Ifen (2229 metrów n.p.m.) - Alpy Algawskie
 20. Große Arnspitze (2196 metrów n.p.m.) - Pasmo Wettersteingebirge
 21. Kreuzspitze (2185 metrów n.p.m.) - Pasmo Ammergauer