Don Kichot z La Manchy
Znane postacie

La Mancha to historyczny region w Hiszpanii, stanowiący obecnie część wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha. Znajduje się na południe od Madrytu i obejmuje pięć hiszpańskich prowincji: Albacete, Ciudad Real, Cuenca, Madryt i Toledo. Nazwa regionu pochodzi od arabskiego zwrotu ma–ansha oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu brak wody. Kraina ta oraz stanowiące jej nieodłączny element krajobrazu wiataki rozsławione zostały przez hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa (1547-1616) w książce zatytuowanej Don Kichot z La Manchy. Powieść ta napisana została na początku XVII wieku podczas pobytu autora w więzieniu i, jak dowiadujemy się z przedmowy, miała być krytyką literatury rycerskiej, która doprowadziła do obłędu głównego bohatera. Don Kichot to 50 letni szlachcic, który tak rozkochał się w historiach opiewających bohaterskie czyny dzielnych wojowników, że postanowił sam wyruszyć w świat i walczyć ze wszelkim złem jakie stanie mu na drodze. Swoją podróż odbywa wraz, z wiernym giermkiem Sancho Pansą. Wzorem literackich bohaterów Don Kichot wybiera także damę serca, którą jest wieśniaczka Aldonza Lorenzo, nazywana przez bohatera Dulcyneą z Toboso.

Don Kichot - Pomnik

Najbardziej znaną sceną z powieści jest słynna walka Don Kichota z wiatrakami, które błędnemu rycerzowi wydawały się groźnymi olbrzymami. Mimo ostrzeżeń swojego giermka, rzuca się na jeden z wiatraków i zostaje ranny. Walka z urojonymi olbrzymami nie przynosi żadnych efektów. Sam zwrot "walczyć z wiatrakami" przeszedł do mowy potocznej i oznacza dziś zmaganie się z urojonymi przeciwnikami lub przeciwnościami.

Ciekawostki

  • Od imienia bohatera powieści Cervantesa pochodzi także nazwa postawy nazywanej donkiszoterią, która charakteryzuje się wiecznym pragnieniem zdobycia nierealnych celów czy brakiem rozsądku w ocenianiu sytuacji.