Park Narodowy Saksońska Szwajcaria
Parki narodowe

Saksońska Szwajcaria (Sächsische Schweiz) to niezwykle malownicza część Gór Połabskich, rozciągająca się po obu stronach niemieckiej części rzeki Łaby pomiędzy przygranicznym czeskim miastem Děčín i saksońskim miastem Pirna. Ten stosunkowo niewielki region charakteryzuje się niespotykaną gdzie indziej różnorodnością ukształtowania terenu oraz imponującymi formacjami skalnymi. Równiny sąsiadują tu z wyrzeźbionym przez erozje jarami oraz górami stołowymi. Nazwa parku związana jest z przebywającymi w pobliskim Dreźnie w XVIII wieku szwajcarskimi malarzami epoki romantyzmu. Okoliczne skalne miasta i malownicze zapierające dech w piersiach krajobrazy sprawiły, że poczuli się oni tu niemal jak u siebie w szwajcarskich Alpach. Za autora nazwy parku uznaje się obecnie szwajcarskiego malarza i rysownika Adriana Zingga (1734-1816).

Saksońska Szwajcaria - Rzeka Łaba

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Saksońskiej Szwajcarii jet usytuowane w pobliży miasteczka Rathen imponujące skalne miasto Bastei (Baszta). Te spektakularne formacje skalane powstały miliony lat temu w wyniku erozji wodnej i wznoszą się dziś majestatycznie na blisko 200 metrów nad poziom doliny rzeki Łaby. W pierwszej połowie XIX wieku pośród skał wybudowany został efektowny blisko 80 metrowy kamienny most. Łączy on skalne miasto z pozostałościami dawnego średniowiecznego zamku Neurathen. Okolica oraz pobliskie miasteczko Rathen są całkowicie zamknięte dla uchu samochodowego. Dostać się tu można jedynie pieszo, rowerem, promem bądź autobusem.

Saksońska Szwajcaria - Skalne miasto

Na terenie parku krajobrazowego znajduje się wiele średniowiecznych zamków czy twierdz. Jedynym z największych tego tupu obiektów jest usytuowana na rozległym płaskowyżu wznoszącym się 247 metrów nad poziom Łaby majestatyczna twierdza Königstein (Festung Königstein). Swój obecny kształt forteca uzyskała czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI wielu na polecenie ówczesnego elektora Saksonii Augusta II Mocnego (1670-1733). Największym miastem położonym na terenie Saksońskiej Szwajcarii jest usytuowana przy ujściu rzeki Gottleuba do Łaby - Pirna. W okolicy warto także odwiedzić okazały średniowieczną warownię Stolpen oraz usytuowany na skalistym wzgórzu zamek Hohnstein.

Saksońska Szwajcaria - Mapa

Obecnie Szwajcaria Saksońska to niezwykle popularny region turystyczny, który każdego roku odwiedzany jest przez setki tysięcy turystów z całej Europy. Na odwiedzających czeka tu niezliczona ilość atrakcji w postaci skalnych miast, kamiennych filarów, przepaści, punktów widokowych, średniowiecznych zamków czy uroczych miasteczek. Przez park przebiega wiele oznakowanych szlaków turystycznych (zarówno pieszych jak i rowerowych) oraz słynna 112 kilometrowa Droga Malarzy, która wiedzie przez miejsca związane z XIX wiecznymi niemieckimi romantykami.