Wjazd
Aby przekroczyć granicę Czarnogóry, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Dokument powinien być ważny co najmniej 3 miesiące do przodu licząc od daty planowanego wyjazdu do Czarnogóry. Wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Obywateli Polski obejmuje w Czarnogórze obowiązek meldunkowy. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy trzeba zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.
- Pobyt w Czarnogórze powyżej 90 dni wymaga uzyskania wizy. Obywatelom RP wydaje je Ambasada Czarnogóry w Warszawie.
- Wybierając się do Czarnogóry warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym dla siebie i bliskich.
- W Czarnogórze można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie jest też wymagana Zielona Karta.
- W Czarnogórze możemy spotkać się z językami: albańskim, bośniackim, chorwackim, serbskim. W tym kraju obowiązuje równouprawnione użycie alfabetu łacińskiego i cyrylicy.
- Państwowa opieka medyczna w Czarnogórze jest bezpłatna, ale na stosunkowo niskim poziomie. Za prywatną wizytę u lekarza w tym kraju zapłacimy od 20 do 25 EUR. Polskim turystom przysługuje bezpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w przypadku wypadku lub zasłabnięcia, i za okazaniem paszportu i udowodnienia, że posiadamy ubezpieczenie w Polsce.
- Zwierzę domowe wwożone na terytorium Czarnogóry musi posiadać Międzynarodową Książeczkę Zdrowia i Urzędowe Świadectwo Weterynaryjne.
Podatek turystyczny
Wysokość opłaty może być inna w każdej miejscowości, różnice są bardzo niewielkie i dla ułatwienia przyjmuje się następujące stawki: osoby dorosłe - 1 EUR/doba, dzieci od 12 do 18 roku życia - 0,5 EUR/doba, dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą.
Napiwki
Nie są wymagane.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Policja: 92
- Pogotowie ratunkowe: 94
- Straż pożarna: 93
- Pomoc drogowa: 9807