Wjazd
Aby przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny, należy mieć przy sobie ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. (ważny co najmniej trzy miesiące od dnia wjazdu). Pobyt do 90 dni odbywa się bez wizy.
Praktyczne informacje
- W Bośni i Hercegowinie istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu (w praktyce jest on jednak nieweryfikowany).
- Cudzoziemiec planujący przebywać w ośni i Hercegowinie dłużej niż trzy doby ma obowiązek w ciągu 48 godzin od przyjazdu zgłosić swój pobyt na policji lub w Urzędzie ds. Cudzoziemców (Služba za poslove sa strancima). W praktyce wymóg ten jest nieprzestrzegany przy pobytach krótszych niż 90 dni.
- Na terytorium Bośni i Hercegowiny nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- Na terenie Bośni i Hercegowiny wielu miejscach (szczególnie mniej popularnych turystycznie), pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów. Miejsca te najczęściej są oznakowane, ale nie zaleca się samodzielnego podróżowania po lasach, górach, drogach nieutwardzonych, nieoznakowanych lub rzadko używanych.
- Ze względu na częste kradzieże dokumentów osobistych, dokumentów samochodowych czy pieniędzy i kart płatniczych zaleca się noszenie ich oddzielnie. Warto mieć przy sobie kopię ksero ważniejszych dokumentów (prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta i ubezpieczenia, dowodu tożsamości).
- Osoby nieletnie, podróżujące bez rodziców, powinny mieć stosowną zgodę opiekunów prawnych (podpisaną w obecności notariusza przez rodziców/opiekunów) na podróżowanie pod opieką osób trzecich.
- W Bośni i Hercegowinie honorowane jest polskie prawo jazdy.
- Miejscowa policja rygorystycznie egzekwuje przestrzeganie przepisów drogowych, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 230 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Policja: 122
- Pogotowie ratunkowe: 124
- Straż pożarna: 123
- Pomoc drogowa: 1282