Wjazd
Aby przekroczyć granicę Chile, należy mieć przy sobie ważny paszport lub paszport tymczasowy. Dokument powinien być ważny przez cały okres planowanego pobytu. Gdy pobyt nie przekracza 90 dni wiza nie jest wymagana.
Praktyczne informacje
- Z racji bardzo wysokich kosztów opieki medycznej na terenie Chile zaleca się wykupienie polisy o możliwie szerokim zakresie ubezpieczenia.
- W przypadku podróżowania samochodem na innych niż chilijskich tablicach rejestracyjnych istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia SOAPEX.
- Do prowadzenia samochodów na terenie Chile wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
- W Chile obowiązują restrykcyjne przepisy, dot. wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku kiedy podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców czy opiekunem prawnym wymagane jest uzyskanie stosownego dokumentu, sporządzonego przed notariuszem, zawierającego zgodę obu rodziców lub niepodróżującego rodzica. W tego typu przypadkach niezbędne jest także posiadanie zalegalizowanego odpisu skróconego aktu urodzenia małoletniego dziecka
- W Chile notuje się liczne przypadki zarażenia wirusem Hanta. Powoduje on wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (początkowe objawy przypominają objawy grypy). Około 30% przypadków zarażeń, do których najczęściej dochodzi na terenach wiejskich w południowej części kraju kończy się zgonem.
- Wjeżdżając do Chile należy wypełnić deklarację celną. Istnieje obowiązek zgłaszania wwozu środków pieniężnych powyżej 10000 USD. Należy zadeklarować wwóz przedmiotów o znacznej wartości typu profesjonalny sprzęt fotograficzny lub audiowizualny.
Napiwki
Kelnerzy pracujący w chilijskich restauracjach mają bardzo niskie płace. Napiwki są, więc w tym kraju bardzo mile widziane i wręcz wyczekiwane. Jeśli odmówisz napiwku, zostanie to uznane za zniewagę, nawet, jeżeli usługa nie spełnia standardów.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 220 V / 50 Hz