Wjazd
Aby przekroczyć granicę Federacji Rosyjskiej, należy mieć przy sobie ważny paszport lub paszport tymczasowy. Dokument powinien być ważny minimum pół roku od dnia planowanego opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej. Obywatele RP posiadający prawo wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej zobowiązani są do uzyskania wizy w jednym z rosyjskich urzędów konsularnych na terytorium Polski.
Praktyczne informacje
- W związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej.
- Przy wjeździe do Federacji Rosyjskiej cudzoziemiec jest zobowiązany uzyskać i wypełnić kartę migracyjną, oraz okazać ją osobie urzędowej organu kontroli granicznej.
- W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji, jeśli pobyt przekracza 7 dni. W praktyce w przypadku pobytu w hotelu, u krewnych lub znajomych obowiązek meldunkowy spoczywa na stronie goszczącej.
- Dla wjazdu osoby niepełnoletniej na terytorium Rosji z osobą trzecią wymagana jest pisemna zgoda rodziców dziecka.
- W Rosji można używać polskiego prawa jazdy.
- W obwodzie królewieckim cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do Bałtyjska.
Napiwki
W restauracjach popularne jest dawanie 10 % napiwku od kwoty rachunku.
Napięcie Rodzaje gniazdek elektrycznych
Napięcie sieciowe: 220 V / 50 Hz
Numery Alarmowe
- Numer alarmowy: 112
- Policja: 102
- Pogotowie ratunkowe: 103
- Straż pożarna: 101